Tybet

Tybet

Ukraść pochodnię w obronie Tybetu

Antychińscy demonstranci zakłócili przebieg sztafety niosącej ogień olimpijski. Udało im się przedrzeć przez kordon policji, kilka osób zagrodziło trasę sztafety rzucając się na ulicę, a jeden z mężczyzn chwycił pochodnię. Na Kontakt TVN24 dostaliśmy zdjęcia z tego zajścia.

Nocne czuwanie ku pamięci Tybetu

Ponad tysiąc tybetańskich studentów zgromadziło się w sobotę na nocnym czuwaniu w Dharamsali na północy Indii. W ten sposób chcieli upamiętnić śmierć Tybetańczyków, którzy zginęli podczas niedawnych zamieszek.

3,5 roku więzienia za krytykę Chin

Chiński sąd uznał 34-letniego Hu Jia za winnego "podburzania do obalenia władzy państwowej". W rzeczywistości ten działacz na rzecz praw człowieka naraził się Pekinowi krytyką polityki Chin w Tybecie.

Tybetańczycy spałowani w Nepalu

Policja nepalska pobiła w poniedziałek kijami bambusowymi demonstrantów manifestujących w Katmandu na rzecz Tybetu. Zatrzymano 284 osoby - poinformowali przedstawiciele władz nepalskich.

Chiny "żywo niezadowolone"

- Sprawa Tybetu jest wewnętrzną sprawą Chin. Żaden obcy kraj ani organizacja międzynarodowa nie ma prawa w nią ingerować - oświadczył rzecznik chińskiego MSZ Jiang Yu. W ten sposób Chiny wyraziły w niedzielę "najżywsze niezadowolenie" z powodu "ingerencji" ministrów spraw zagranicznych Unii Europejskiej w sprawy Tybetu.

Zrobili hałas dla Tybetu

Kilkaset osób demonstrowało w niedzielę w Krakowie w obronie Tybetu. Skandowali hasła "Zróbmy hałas dla Tybetu” i "Kraków dla Tybetu”. Trzymali transparenty z napisami: "Wolny Tybet, Wolne Chiny” oraz "Stop represjom w Tybecie”. Podobna manifestacja odbyła się w Lublinie.

Policja rozpędziła tybetańskich uchodźców

Około 200 uchodźców z Tybetu i buddyjskich mnichów próbowało w niedzielę dostać się do budynku wydziału wizowego ambasady Chin w stolicy Nepalu, Katmandu - podała nepalska policja. Policjanci użyli siły bijąc zgromadzonych bambusowymi pałkami. Aresztowano co najmniej 130 osób.

Modlitwa wsparcia przed ambasadą Chin

W całej Polsce odbywają się manifestacje przeciwko łamaniu praw człowieka w Tybecie. W piątek swoje wsparcie dla rodaków okazali mieszkający w Polsce Tybetańczycy modląc się przed ambasadą Chin. Podobne demonstracje solidarności z Tybetem odbyły się w Łodzi i Poznaniu.

Bush do Chin: rozmawiajcie z Dalajlamą

Prezydent Stanów Zjednoczonych George W. Bush wezwał przywódców Chin do rozpoczęcia rozmów z przedstawicielami XIV Dalajlamy. O dialog zaapelował też sam Dalajlama. Z kolei w Europie trwa spór: bojkotować ceremonię otwarcia Igrzysk w Pekinie, czy nie bojkotować.

Sprawa Tybetu jednoczy Kaczyńskiego i Tuska

Prezes PiS Jarosław Kaczyński poparł pomysł zbojkotowania ceremonii otwarcia Igrzysk Olimpijskich w Pekinie przez Donalda Tuska. Jednocześnie politycy PiS na znak sprzeciwu wobec łamania praw człowieka w Tybecie przypięli do ubrań pomarańczowe wstążki.

Igrzyska nie dla polityków

Nie chcemy, by polscy politycy brali udział w ceremonii otwarcia igrzysk olimpijskich w Pekinie - wynika z najnowszego sondażu "Rzeczpospolitej".

"Nie dokładajmy do festynu chińskiej propagandy"

- Nie mamy nic przeciw igrzyskom, nie chcemy karać sportowców, ale nie róbmy przy tej okazji festiwalu propagandowego chińskich władz - apelował w "Magazynie 24 godziny" Piotr Niemczyk. Były działacz antykomunistycznej opozycji jest autorem apelu nawołującego do bojkotu produktów "Coca-Coli" i "Adidasa" - firm, które m.in. sponsorują igrzyska w Pekinie.

MSZ: Ambasador w Pekinie nie tłumaczył się z Dalajlamy

- Wezwanie polskiego ambasadora do chińskiego ministerstwa spraw zagranicznych nie miało nic wspólnego z zaproszeniem do Polski Dalajlamy - mówi tvn24.pl rzecznik MSZ Piotr Paszkowski. Wcześniej portal wprost.pl podał, że Pekin wezwał polskiego ambasadora na dywanik właśnie w związku z zaproszeniem duchowego przywódcy Tybetu do Polski.

Tybetańczycy zaczną się wysadzać?

Wśród Tybetańczyków pojawiają się głosy krytyki wobec tradycyjnego pacyfizmu tego narodu, uosobianego przez Dalajlamę XIV. - Scenariusz samobójczych ataków w walce o niepodległość jest "bardziej niż możliwy" - uważa tak przewodniczący młodzieżowego kongresu tybetańskiego Tsewang Rigzin.

Bojkot "Made in China" nie przejdzie

Jak wyglądałyby półki w polskich sklepach bez towarów z Chin? - Zapewne pusto - mówił w TVN CNBC Biznes o pomyśle zbojkotowania chińskich produktów Michał Kuś z Instytutu Badań ARC Rynek i Opinia. Wezwania do powszechnego bojkotu w związku z sytuacją w Tybecie.

Polska liderem bojkotu Chin?

Polskie MSZ chce przekonać Unię Europejską do zaostrzenia stanowiska wobec Chin - pisze "Dziennik". Donald Tusk już przed tygodniem ogłosił, że nie zamierza jechać do Pekinu, w jego ślady idą kolejni unijni przywódcy. Bojkotu igrzysk nie wykluczył m.in. prezydent Francji Nicholas Sarkozy.

Razem przeciw Coca-Coli i Adidasowi

- Nie będę kupować Coca-Coli i butów Adidasa, jeżeli nie wycofają się ze sponsorowania igrzysk w Chinach - takie ogłoszenie ukaże się 31 marca w czterech polskich gazetach. Pod nim znajdą się podpisy kilkudziesięciu opozycjonistów z czasów PRL - czytamy w "Dzienniku".

Zagraniczni dziennikarze w Tybecie

Grupa ok. 30 tybetańskich mnichów zakłóciła zorganizowaną przez chińskie władze wizytę zagranicznych dziennikarzy w Tybecie. Mnisi skarżyli się na brak wolności religijnej.

Brytyjczycy "obrażają naród chiński"?

Porównanie pekińskich igrzysk olimpijskich do tych z roku 1936 w nazistowskich Niemczech "stanowi obrazę dla narodu chińskiego" . W ten sposób chiński MSZ zareagował na artykuł brytyjskiego "The Sunday Times".

Do pieca z "Made in China"!

Może i powszechne jest przekonanie, że produkty opatrzone metką "made in China" nie są najwyższej jakości. Jednak Tybetańczycy w Indiach kierowali się, czymś innym urządzając wielkie ognisko z chińskich produktów.