Turcja

Turcja

Świadkowie mówią o chwilach po zamachu. "Wszyscy w tamtym miejscu zginęli"

Świadkowie wtorkowych zamachów na międzynarodowym lotnisku w Stambule opisują pierwsze chwile po atakach. Wspominają ogromny chaos, który zapanował po eksplozjach. - Dopiero wysiadłem z samolotu i zobaczyłem tłum ludzi krzyczących, spanikowanych, przepychających się w stronę wyjścia. Nikt nie wiedział, co się dzieje - wspomina jeden z pasażerów.

"Powrót pragmatyzmu" w Turcji

Ostatnie działania Turcji w kierunku poprawy stosunków z Izraelem i Rosją to oznaka mile widzianego pragmatyzmu w tureckiej polityce zagranicznej i odwrót od cechującej ją w ostatnich latach arogancji - pisze "Financial Times" w komentarzu redakcyjnym. Normalizacja stosunków z Turcją oznacza dla Izraela odzyskanie cennego sojuszu w niespokojnym regionie - podkreśla brytyjski dziennik.

Giną także obcokrajowcy. Siedem krwawych ataków od początku roku

Turcja zmaga się z falą ataków terrorystycznych wymierzonych w obcokrajowców i cywilów. Od początku roku, wliczając w to ten najnowszy na lotnisku w Stambule, było ich już siedem i kosztowały one życie 129 osób. Odpowiedzialność za wszystkie wzięli dżihadyści i Kurdowie.

"Bądźmy sprytni i twardzi. Albo niewiele zostanie z naszego kraju"

Ubiegający się o nominację republikanów w wyborach prezydenckich Donald Trump zapowiedział, że jeśli zostanie wybrany, to "zmiecie" dżihadystów z tzw. Państwa Islamskiego (IS). Trump potępił wtorkowy zamach na lotnisko w Stambule, za który turecki premier obwinił właśnie fundamentalistów z IS.

Jeden spór na Bliskim Wschodzie mniej

Izrael i Turcja osiągnęły porozumienie o normalizacji swoich relacji. W ciągu najbliższych tygodni, po sześciu latach przerwy, zostaną przywrócone pełne stosunki dyplomatyczne - poinformowali premierzy obu państw.

Rozpędzili aktywistów LGBT. Policja użyła gazu

Turecka policja użyła gazu łzawiącego, by rozpędzić kilkudziesięciu działaczy ruchów LGBT, który zebrali się w niedzielę w centrum Stambułu. Na krótko zatrzymano dwoje niemieckich deputowanych. Tegoroczna parada Gay Pride została w Stambule zakazana.

Erdogan po Brexicie mówi o islamofobii

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan zarzucił Unii Europejskiej, że nie chce ona wstąpienia tego kraju do UE, ponieważ panuje w niej islamofobia i stosuje się podwójne standardy. Przestrzegł, że jeśli UE nie pokona sprzeczności, opuszczą ją kolejne kraje.

Turcja nadal będzie rozmawiać z Hamasem. Bez względu na Izrael

Turcja będzie kontynuować spotkania z palestyńskim ruchem Hamas, dążąc do długotrwałego pokoju na Bliskim Wschodzie - oświadczył w środę szef tureckiego MSZ Mevlut Cavusoglu. Spotkania te nie stoją na przeszkodzie normalizacji stosunków z Izraelem - zaznaczył.

Erdogan zjadł posiłek z transseksualistą

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan zjadł w Stambule kolację z najbardziej znanym transseksualistą kraju - wynika ze zdjęć rozpowszechnionych przez służby prasowe głowy państwa w kilka godzin po rozpędzeniu przez policję manifestacji LGBT.

Zaatakowali fanów Radiohead, bo zdenerwował ich alkohol. Prezydent krytykuje obie strony

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan potępił ubiegłotygodniowy atak w jednym ze sklepów muzycznych w Stambule, gdzie zgromadzeni słuchali najnowszej płyty zespołu Radiohead popijając alkohol. Do zdarzenia doszło podczas ramadanu, co miało zdenerwować napastników. Erdogan skrytykował też jednak tych, którzy "nie mają szacunku dla wrażliwości własnego narodu".

Apel do UE, by przestała odsyłać uchodźców do Turcji

Organizacja zajmująca się ochroną praw człowieka Human Rights Watch (HRW) wezwała w poniedziałek Unię Europejską, aby przestała odsyłać syryjskich uchodźców do Turcji. Według HRW uchodźcy nie mają w tym kraju pracy, dostępu do edukacji i opieki zdrowotnej.