Tunezja

Tunezja

UE potępia "przerażający zamach". Tusk leci do Tunezji

Obradujący w Brukseli przywódcy państw UE potępili w piątek zamach na muzeum Bardo w Tunisie, w którym zgięły w środę 23 osoby. Zapowiedzieli też wzmocnienie współpracy z Tunezją w walce z terroryzmem i wsparcie gospodarki tego kraju. Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk oświadczył, że wraz szefową unijnej dyplomacji odwiedzi w tym miesiącu Tunezję.

Przeżyli zamach. "Dostaliśmy drugie życie"

W czwartek późnym wieczorem do Polski wróciła grupa turystów, którzy przeżyli zamach w Tunezji. - To było straszne, strzelali do wszystkich, którzy chodzą - opisywała jedna z Polek. Jak mówi, była w Muzeum Bardo, gdy wtargnęli do niego terroryści i zabili 23 osoby. - Dostaliśmy drugie życie - dodał inny turysta.

Odnalazł się jeden z Polaków zaginionych po zamachu

Odnalazł się jeden z dwóch polskich turystów uznanych za zaginionych po zamachu w Tunisie. Poinformował o tym rzecznik MSZ Marcin Wojciechowski. Zmieniła się też podawana oficjalnie liczba rannych Polaków - wzrosła z 9 do 10. Stan dwójki z nich wciąż jest poważny.

Biura podróży muszą przed wyjazdem ostrzegać o zagrożeniach - tak mówi ustawa. A jak jest w praktyce?

Biura podróży muszą informować klientów o potencjalnych zagrożeniach czekających na nich w odwiedzanych regionach. Taki obowiązek na organizatora wyjazdu nakłada ustawa o usługach turystycznych. Nie wszystkie biura stosują się jednak do tej zasady. - Turyści, którzy nie zostali poinformowani na piśmie o zagrożeniach wynikających z pobytu w Tunezji, będą mogli domagać się od biur podróży zadośćuczynienia i odszkodowań - przekonuje w rozmowie z tvn24bis.pl radca prawny Barbara Garlacz.

Tusk o walce z terroryzmem: potrzebne przyśpieszenie

Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk ocenił, że po ataku terrorystycznym w Tunezji nie trzeba manifestów na poziomie szefów państw i rządów krajów UE, lecz przyspieszenia prac nad pakietem przyjętym na szczycie w lutym po zamachach w Paryżu.

"Jedna z dziewczyn zaczęła krzyczeć, po tym otworzyli ogień"

Oni na początku nie strzelali, tylko mierzyli z broni. Jedna z dziewczyn zaczęła krzyczeć, po tym otworzyli ogień. Pierwszy autokar to był Itaki, wysiadali z niego turyści - wspomina w rozmowie z wysłannikiem TVN24 Wojciechem Bojanowskim pracownica Muzeum Bardo. Kobieta była w budynku w momencie ataku terrorystów.

Kolejni zatrzymani po zamachu. "Duże miasta będą zabezpieczane przez armię"

Już dziewięć osób aresztowano w związku z zamachem na Muzeum Bardo. Cztery z nich są bezpośrednio związane z atakiem - wynika z oświadczenia wydanego przez prezydenta Tunezji Bejiego Caida Essebsiego. Wcześniej premier Tunezji Habib Essid poinformował, że ustalono tożsamość dwóch sprawców środowego zamachu terrorystycznego. Ministerstwo zdrowia Tunezji podało z kolei, że liczba ofiar śmiertelnych ataku wzrosła do 23.

"Przyjadę do Tunezji". Internauci nie rezygnują z podróży

"Przyjadę do Tunezji, bo jest idealna pogoda, miasta niesamowite, a ludzie wspaniali" - internautów nie zniechęca tragedia w Muzeum Bardo. Wydaje się nawet, że w szczególny sposób chcą okazać solidarność i wsparcie dla zaatakowanego przez terrorystów kraju.

Muzeum Bardo: największe zbiory mozaiki na świecie, okręt flagowy tunezyjskiej turystyki

Muzeum Bardo to największa tego typu instytucja w Tunezji i największe na świecie muzeum rzymskich mozaik. Zebrano w nim tysiące eksponatów stanowiących elementy sztuki użytkowej najstarszych cywilizacji, m.in. greckiej, fenickiej i rzymskiej. W planach ministerstwa kultury przedstawionych w ostatnich dniach uznano je za "okręt flagowy" turystyki, który w kolejnych latach miał przyciągnąć nowych zwiedzających. W środę w zamachu w muzeum zginęło 19 osób.

Zamach w Tunisie minuta po minucie

Najpierw nieudany atak na parlament i dopiero potem powrót przed gmach muzeum - tak wyglądał środowy atak terrorystyczny w Tunisie, w którym zginęło kilkunastu obcokrajowców, w tym Polacy. Jak atakowali terroryści? Jak wyglądała akcja policji? Poniżej opisujemy przebieg wydarzeń środowego popołudnia.

MSZ ostrzegało przed wyjazdami do Tunezji. Ale biura podróży "zaskoczone"

- Ta sytuacja jest kompletnym zaskoczeniem - mówił we "Wstajesz i wiesz" o środowym zamachu w Tunezji prezes Polskiej Izby Turystyki, Paweł Niewiadomski. Tymczasem na stronie internetowej polskiego MSZ od niemal roku publikowane jest ostrzeżenie przed wyjazdami do tego kraju. Pytany o to Niewiadomski zarzucał resortowi spraw zagranicznych niewłaściwą organizację systemu komunikatów.