Tunezja

Tunezja

10 uprowadzonych pracowników konsulatu Tunezji w stolicy Libii Trypolisie jest w dobrym stanie i nawiązano kontakt z ich porywaczami - oświadczył minister spraw wewnętrznych w samozwańczym rządzie libijskim Mohamed Szaitir.

Tunezyjski żołnierz otworzył ogień do swoich kolegów w bazie wojskowej w Tunisie. Zastrzelił siedmiu żołnierzy i ranił 10, zanim sam został zabity - poinformowało ministerstwo obrony. Sprawca miał zakaz noszenia przy sobie broni.

Prezydent Barack Obama oświadczył, iż zamierza nadać Tunezji status ważnego sojusznika USA spoza NATO, co jest wyrazem uznania dla demokratycznych przemian w tym państwie po arabskiej wiośnie z 2011 roku.

Włoska policja aresztowała koło Mediolanu Marokańczyka podejrzewanego przez prokuraturę z Tunezji o przygotowanie i udział w marcowym zamachu w stolicy tego kraju. W ataku na muzeum Bardo w Tunisie zginęły 24 osoby, wśród nich trzech polskich turystów.

W latach 70. George Lucas stworzył w tym miejscu dom dla Luke'a Skywalkera w swoich "Gwiezdnych wojnach", a od wspólnej nazwy kilku pustynnych osiedli Tataouine stworzył nazwę dla całej planety w świecie science fiction - Tatooine. Teraz mieszkańców tej tunezyjskiej wspólnoty rozsławionej przez Hollywood dotknęła prawdziwa wojna - z dżihadystami.

Dwoje z ośmiorga pacjentów, którzy zostali ranni w Tunisie, zostało dziś wypisanych ze szpitala Ministerstwa Spraw Wewnętrznych w Warszawie. - Ich stan zdrowia na tyle się poprawił, że dalsza hospitalizacja nie jest już niezbędna – poinformowały władze szpitala.

Tunezyjskie władze wyciągają wnioski z ubiegłotygodniowego zamachu w Tunisie. Rzecznik rządu premiera Habiba Essida poinformował, że sześciu dowódców policji zostało zwolnionych. W środowym ataku na Muzeum Bardo zginęły 23 osoby, w tym 20 zagranicznych turystów.

Polscy śledczy proszą tunezyjskie władze o umożliwienie działania na miejscu zamachu, w którym zginęło trzech Polaków. - W poniedziałek składamy wniosek w tej sprawie. Oczekujemy zgody ze strony władz Tunezji - potwierdza informacje portalu tvn24.pl Piotr Woźniak, naczelnik wydziału zwalczającego korupcję i przestępczość zorganizowaną w Prokuraturze Apelacyjnej w Warszawie.

W ciągu kilku godzin zapadnie decyzja o ewentualnym wypisaniu ze szpitala rannych w zamachu w Tunisie Polek. Obie czują się dobrze, ale dopiero polscy lekarze ocenią, czy będą mogły od razu wrócić do kraju - poinformował reporter TVN24 Michał Tracz.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych opublikowało komunikat, w którym informuje o swoich działaniach i pracy placówki w Tunisie po zamachu na Muzeum Bardo. Urzędnicy tłumaczą, iż robią to "w odniesieniu do relacji mediów o akcji niesienia pomocy polskim obywatelom poszkodowanym w zamachu terrorystycznym".