trzęsienie ziemi

trzęsienie ziemi

Trzęsienie ziemi na antenie. Prezenter nie przerwał programu

Zimną krew w obliczu trzęsienia ziemi zachował prezenter chilijskiej telewizji TVN. Prowadzący nie zważając na kołysanie w studiu, tylko lekko przytrzymał swój komputer i dalej prowadził program. Wstrząsy w Chile miał siłę 6,7 st. w skali Richtera i trwały około minuty. Dotychczas nie ma doniesień o ofiarach i większych zniszczeniach. Bez prądu jest kilka tysięcy gospodarstw domowych.

Katedrę z cegły zastąpią katedrą z kartonu

Władze Nowej Zelandii chcą wybudować katedrę z papieru w miejscu 130-letniej ceglanej, którą zniszczyło ubiegłoroczne trzęsienie ziemi. Papierowa świątynia w Christchurch ma być gotowa do końca roku.

"System ostrzegania przed tsunami zawiódł"

Indonezyjskie władze przyznają, że system ostrzegania przed tsunami po silnym trzęsieniu ziemi w środę zawiódł. - Biegłem z żoną i synem w głąb lądu, kiedy usłyszeliśmy pierwsze syreny alarmowe ostrzegające o tsunami. A to było 30 minut po trzęsieniu - powiedział jeden z mieszkańców prowincji Aceh w rozmowie z mediami. Eksperci po wstrząsie w środę oceniali, że tsunami może nadejść nawet ciągu 20 minut - tak, jak to było w 2004 roku, kiedy w tym rejonie świata fala zabiła ponad 200 tys. osób.

Meksyk drży niemal bez przerwy. Cztery silne trzęsienia w miesiąc

Czwarte w ciągu miesiąca i drugie w ciągu doby silne trzęsienie ziemi nawiedziło Meksyk. Wstrząs o sile 6,9 st. w skali Richtera wystąpił w czwartek na ranem w Zatoce Kalifornijskiej. Wcześniej w nocy ziemia zatrzęsła się z siłą 6,5 stopni stanie Michoacan na zachodzie Meksyku. Było je czuć nawet w stolicy kraju. Również w środę silne trzęsienie wystąpiło w Indonezji, a mocniej poruszyła się też ziemia w Oregonie w USA.

"Nie każde trzęsienie ziemi generuje tsunami"

Alarm przed tsunami ogłoszono w środę w wielu azjatyckich państwach leżących w zasięgu trzęsienia ziemi pod dnem Oceanu Indyjskiego. Zadziałał specjalny system wczesnego ostrzegania rozbudowany po tragicznym tsunami z 2004 roku. Tym razem na szczęście wysoka fala nie przyszła. - Nie każde trzęsienie ziemi generuje tsunami - wyjaśnia Mirosław Rutkowski z Państwowego Instytu Geologicznego.

Ulice opustoszały, ludzie chronili się na dachach

- Ulice w ciągu 40 minut od ogłoszenia alarmu opustoszały. Jest cisza przed burzą. Ludzie po prostu czekają. Wszystko jest pozamykane - relacjonował sytuację na wyspie Phuket w Tajlandii w TVN24 Janusz Urbanowski. Polski turysta, podobnie jak tysiące ludzi w regionie, chronił się przed falą tsunami, która być może dotrze do brzegów Oceanu Indyjskiego. Po trzęsieniu ziemi o sile 8,6 st. w skali Richtera 500 km na zachód od wybrzeży Sumatry wiele państw wydało ostrzeżenia przed falą, później zostały one odwołane.

Metrowe fale dotarły do Sumatry. Znoszą alarmy przed tsunami

Po południu polskiego czasu Amerykańskie Centrum Ostrzegania przed Tsunami odwołało na całym regionie Oceanu Indyjskiego ostrzeżenie przed tsunami. Spodziewano się go po tym, jak region nawiedziło trzęsienie ziemi o sile 8,6 stopnia w skali Richtera, a po nim wstrząsy wtórne o sile nawet 8,8. Epicentrum znajdowało się na Oceanie Indyjskim na zachód od prowincji Aceh na Sumatrze - tej samej, którą potężnie dotknęło tsunami w 2004 roku.

Co trzęsie ziemią? Skąd biorą się tsunami?

Czym są trzęsienia ziemi, które nawiedziły w środę Indonezję i fale tsunami, przed którymi indonezyjskie, tajlandzkie, indyjskie oraz pakistańskie władze ostrzegały swoich obywateli? Odpowiedź znajdziecie w naszym tekście.

Trzy lata po trzęsieniu L'Aquila wciąż leży w gruzach

Marsz z pochodniami upamiętnił trzecią rocznicę trzęsienia ziemi w L'Aquili w środkowych Włoszech. W uroczystościach, które odbyły się przed świtem, wzięło udział dziesięć tysięcy osób. Uczestnicy marszu z pochodniami zatrzymali się w ciszy o godz. 3.32, kiedy doszło do wstrząsu.

Ziemia trzęsła się tak, że czuli to 300 km dalej

Południowy Meksyk zatrząsł się we wtorek wieczorem polskiego czasu na skutek silnego trzęsienia ziemi. Jego siła wyniosła 6,3 st. w skali Richtera. Odnotowano zniszczenia budynków, ale oficjalnie potwierdzono, że nie spowodowało ono większych strat.

Facebook chce ratować przed trzęsieniami ziemi

Twórca Facebooka Mark Zuckerberg planuje uruchomienie aplikacji pomagającej w wypadkach katastrof naturalnych - takich jak potężne trzęsienie ziemi w Japonii sprzed roku. Szef największego na świecie serwisu społecznościowego mówił o niej podczas spotkania z premierem Japonii Yoshihiko Nodą. Testy nowego narzędzia internetowego już trwają.

Filipińczycy ćwiczą przed trzęsieniem ziemi

Filipińscy ratownicy ćwiczą wyprowadzanie ludzi z wieżowców w mieście Makati, położonym na południe od stolicy kraju Manili. Ćwiczenia zarządzone przez władze odbywają się w całym kraju.

Alarm w Meksyku. Zarejestrowano 18 wstrząsów wtórnych

Ponad 800 zniszczonych domów, most, który spadł na autobus, i 11 rannych - to najnowszy bilans bardzo silnego trzęsienia ziemi, jakie we wtorek wieczorem (czasu polskiego) nawiedziło południowy Meksyk. Wstrząsy były odczuwalne m.in. w stolicy kraju, w Acapulco, a także w sąsiedniej Gwatemali. Według amerykańskich służb geologicznych (USGS) miało ono siłę 7,6 w skali Richtera. Po wstrząsach wtórnych władze utrzymują stan alarmu.

Japonia: silne wstrząsy jeden po drugim

Dwa silne wstrząsy tektoniczne, w tym jeden podmorski, nawiedziły w środę północną Japonię. Według dotychczasowych informacji nie spowodowały one ofiar w ludziach ani strat materialnych. Na krótko wstrzymano kursowanie części pociągów szybkiej kolei.