tornado

tornado

Silne burze i tornada przypuściły zmasowany atak na środkowe stany USA. Według National Weather Service od soboty na terenie Oklahomy, Kansas, Nebraski i Iowy odnotowano 121 trąb powietrznych. W w miasteczku Woodward w Oklahomie nocy zginęło pięć osób, w tym dwoje dzieci, a 29 zostało rannych.

Najpierw z chmur formuje się tuba. Z dala od ziemi powietrze w niej wiruje, powoli tworząc lej. Kiedy zetknie się ze szczytem cumulonimbusa i dotknie ziemi, powstanie tornado. Co zostanie po nim, zobaczycie na powyższym filmie.

Nawet 12 tornad przeszło we wtorkowe popołudnie nad północnym Teksasem, w okolicy miast Dallas i Fort Worth. Żywioł wyrywał dachy domów, dewastował lasy, a z jednego z parkingów dla TIR-ów pozostawił tylko zgliszcza. - Widziałem, jak trąba podnosiła ciężarówki. Rwała je jak zabawki, podrzucała 20-30 metrów w górę - mówił jeden ze świadków. Pozytywnym zaskoczeniem jest fakt, że w żywiole nikt nie zginął - odnotowano jedynie kilkunastu rannych.

12 tys. budynków bez prądu, zniszczone domy, drzewa wyrwane z korzeniami. To bilans tornada, jakie przeszło nad miastem Louisville w amerykańskim stanie Kentucky. Nie ma doniesień o ofiarach śmiertelnych.

Silne tornado przeszło nad Teksasem. Udało się je zarejestrować jednemu ze świadków w miejscowości Devin, w pobliżu San Antonio. Silny wiatr poprzewracał samochody, pozrywał linie energetyczne i uszkodził około 30 domów.

Tornado spustoszyło miasto Townsville w australijskim stanie Queensland. Mieszkańcy są zdania, że wyrządziło szkody większe niż cyklon tropikalny Yasi, który jest uważany za najsilniejszy, jaki kiedykolwiek nawiedził Australię.

Prawie 700 zabitych, ponad 2 tys. rannych i 15 tysięcy zburzonych domów - to bilans najbardziej ekstremalnego tornada w historii Stanów Zjednoczonych. Tak zwane Tri-State Tornado, które przeszło przez stany Missouri, Illinois i Indiana, ustanowiło rekordy, których inne tornada nie pobiły do dziś. Minęło właśnie 87 lat od jego wystąpienia.

Na południowym-wschodzie USA, zdewastowanym przez burze i tornada trwa wielkie sprzątanie. Przy oczyszczaniu najbardziej zniszczonych miejsc pracują służby i setki wolontariuszy. W trudnej sytuacji są ci, którzy nie ubezpieczyli domów. Bez pieniędzy z odszkodowań mogą nie mieć środków nawet na usunięcie gruzów, a tym bardziej na odbudowę.

Środkowy wschód Stanów Zjednoczonych liczy ofiary i zniszczenia po przejściu roju tornad. Jednym z najbardziej poszkodowanych miejsc jest miejscowość Henryville w Indianie. To właśnie stamtąd pochodzi nagranie nadciągającej potężnej trąby powietrznej wykonane przez jednego z klientów stacji benzynowej. Takich wirów na przestrzeni kilku stanów przeszło ponad 30.

Trudne warunki pogodowe, które mogą zwiastować niszczycielskie tornada, od piątkowego poranka dają się we znaki mieszkańcom południa Missouri i doliny rzeki Tennessee. Spadł tam m.in. grad wielkości piłek golfowych.

Kilkanaście ofiar śmiertelnych, kompletnie zdewastowane miasta, puste miejsca po domach - to krajobraz po niszczycielskim froncie burzowym, który przeszedł przez centralną część Stanów Zjednoczonych i Środkowy Zachód. - Mamy szczęście, że żyjemy. Wszystko działo się tak szybko - relacjonuje jeden z mieszkańców Harrisburga (Illinois).

Nad zachodnią częścią amerykańskiego stanu Karolina Północna przeszła burza, której prawdopodobnie towarzyszyło tornado. Żywioł zniszczył, bądź uszkodził kilkadziesiąt domów. Co najmniej pięć osób jest rannych.