Szwecja

Szwecja

W sortowni pocztowej w miejscowości Borlaenge w środkowej Szwecji eksplodowała jedna z paczek. Nikt z pracowników nie został ranny. W śledztwo włączyła się służba bezpieczeństwa SAPO - informuje agencja dpa.

Jedna osoba została ranna, gdy ekspres, który miał jechać do Sztokholmu nie zahamował na końcu torowiska na stacji w Malmo. Na szczęście w chwili wypadku żadnego z podróżnych nie było jeszcze w pociągu. Dworzec ewakuowano.

Szwedzka poczta robi co może, by przekonać ludzi do pracy w firmie. Od grudnia Posten Norden gwarantuje pracownikom zwrot części kosztów zabiegu zapłodnienia in vitro.

Większość Szwedów chce abdykacji króla Szwecji, Karola Gustawa, na rzecz jego ślicznej córki Wiktorii - wynika z opublikowanego w sobotę sondażu. Za wcześniejszym przejęciem tronu przez księżniczkę opowiada się 63 procent ankietowanych.

Szwedzcy muzułmanie potępili podczas piątkowych modłów samobójczy zamach bombowy w Sztokholmie. W ataku 11 grudnia zginął zamachowiec, a ranne zostały 2 osoby.

- Należało się tego spodziewać. Te rzeczy dzieją się wszędzie, oczywiście należało się spodziewać, że wcześniej czy później dotrą do Szwecji - powiedział po zamachach w Sztokholmie Lars Vilks, autor słynnych (i znienawidzonych przez ekstemistów) karykatur Mahometa. Mimo że został wymieniony w emailu od domniemanych terrorystów, nie przerwał pracy i odwiedził swoich kolegów w Malmo.

Szwedzkie służby specjalne Sapo uznały sobotnie wybuchy w centrum Sztokholmu za "przestępstwo o charakterze terrorystycznym". Zginęła w nich jedna osoba, a 2 zostały ranne.

"Teraz wasze dzieci, wasze córki i wasze siostry będą umierać jak nasi bracia, nasze siostry i nasze dzieci" - głosi nagranie wysłane do szwedzkiej agencji TT na chwilę przed dwiema eksplozjami, do których doszło w sobotę w centrum Sztokholmu. W wybuchach zginęła jedna osoba, dwie kolejne zostały ranne. Minister spraw zagranicznych Szwecji Carl Bildt ocenił, że atak "nie udał się, ale mógł być katastrofalny".

Jedna osoba zginęła, a dwie zostały lekko ranne w wyniku dwóch eksplozji do jakich doszło w sobotnie popołudnie w centrum Sztokholmu. Szwedzka agencja TT poinformowała, że na dziesięć minut przed eksplozją ona i policja otrzymały mail z ostrzeżeniem

- Ojciec szwedzkiej królowej Sylwii, Walter Sommerlath był aktywnym działaczem partii hitlerowskiej, zarządzał fabryką odebraną Żydom i dorobił się fortuny na produkcji broni dla III Rzeszy - ujawnił program szwedzkiego kanału TV4 "Kalla fakta". Niedawno, w innym filmie dokumentalnym królowa twierdziła, że fabryka ojca "produkowała zabawki".

Szwecja jest członkiem Unii Europejskiej - taki zapis od przyszłego roku znajdzie się w szwedzkiej konstytucji. Parlament Riksdag wprowadził w środę do ustawy zasadniczej szereg zmian. To najpoważniejsza ingerencja w jej treść od 1974 roku.

Sąd w Uppsali nie zgodził się na ekstradycję stalinowskiego sędziego Stefana M. do Polski, o co wnioskowała polska prokuratura. - Podejrzany jest obywatelem Szwecji, a zarzucane mu czyny w świetle szwedzkiego prawa uległy przedawnieniu - uzasadnił sędzia.

Po roku poszukiwań, szwedzka policja prawdopodobnie schwytała szaleńca, który terroryzował mieszkańców Malmoe. Mężczyzna z bronią snajperską "polował" na imigrantów. Od początku roku w mieście doszło do 19 ataków na osoby o ciemnej skórze.

Szwedzkie miasto Malmoe co noc paraliżuje strach przed kolejnym atakiem. Od grudnia strzelano tu już 19 razy, w tym cztery razy w zeszłym tygodniu - ofiarami są przeważnie imigranci. Policja nie ma niepodważalnych dowodów na związek między tymi zdarzeniami.

Rządząca Szwecją od czterech lat koalicja czterech partii centroprawicowych pod nazwą Sojusz utworzyła we wtorek nowy rząd. Premier Fredrik Reinfeldt oraz najważniejsi ministrowie utrzymali stanowiska, gabinet nie ma jednak większości w parlamencie.

Około trzech tysięcy osób zebrało się w czwartek w Sztokholmie by zaprotestować przeciwko skrajnie prawicowym Szwedzkim Demokratom (SD), którzy w wyborach 19 września po raz pierwszy weszli do parlamentu.

Szwedzki potentat meblarski Ikea przez kryzys przechodzi suchą stopą. Jak sztokholmskiej gazecie "Dagens Industri" powiedział szef koncernu Mikael Ohlsson, przychody firmy w zakończonym w sierpniu roku obrachunkowym sięgnęły rekordowej sumy 211 miliardów koron, czyli równowartości 22,8 miliardów euro.

Szwedzki urząd wyborczy podał w środę późnym wieczorem wyniki niedzielnych wyborów parlamentarnych zawierające głosy oddane za granicą. Jak się okazuje, rządzącej koalicji zabrakło dwóch mandatów, by mieć większość w Riksdagu. O tym wyniku mogło przesądzić tylko kilka głosów.

Pochodząca z Polski Marta Obminska zostanie posłanką szwedzkiego parlamentu. 31-latka zdobyła mandat z ramienia rządzącej Umiarkowanej Partii Koalicyjnej - wynika z informacji sztabu wyborczego tego ugrupowania. Na ostateczne wyniki niedzielnego głosowania trzeba poczekać do środy.