Szwecja

Szwecja

Szwecja jest członkiem Unii Europejskiej - taki zapis od przyszłego roku znajdzie się w szwedzkiej konstytucji. Parlament Riksdag wprowadził w środę do ustawy zasadniczej szereg zmian. To najpoważniejsza ingerencja w jej treść od 1974 roku.

Sąd w Uppsali nie zgodził się na ekstradycję stalinowskiego sędziego Stefana M. do Polski, o co wnioskowała polska prokuratura. - Podejrzany jest obywatelem Szwecji, a zarzucane mu czyny w świetle szwedzkiego prawa uległy przedawnieniu - uzasadnił sędzia.

Po roku poszukiwań, szwedzka policja prawdopodobnie schwytała szaleńca, który terroryzował mieszkańców Malmoe. Mężczyzna z bronią snajperską "polował" na imigrantów. Od początku roku w mieście doszło do 19 ataków na osoby o ciemnej skórze.

Szwedzkie miasto Malmoe co noc paraliżuje strach przed kolejnym atakiem. Od grudnia strzelano tu już 19 razy, w tym cztery razy w zeszłym tygodniu - ofiarami są przeważnie imigranci. Policja nie ma niepodważalnych dowodów na związek między tymi zdarzeniami.

Rządząca Szwecją od czterech lat koalicja czterech partii centroprawicowych pod nazwą Sojusz utworzyła we wtorek nowy rząd. Premier Fredrik Reinfeldt oraz najważniejsi ministrowie utrzymali stanowiska, gabinet nie ma jednak większości w parlamencie.

Około trzech tysięcy osób zebrało się w czwartek w Sztokholmie by zaprotestować przeciwko skrajnie prawicowym Szwedzkim Demokratom (SD), którzy w wyborach 19 września po raz pierwszy weszli do parlamentu.

Szwedzki potentat meblarski Ikea przez kryzys przechodzi suchą stopą. Jak sztokholmskiej gazecie "Dagens Industri" powiedział szef koncernu Mikael Ohlsson, przychody firmy w zakończonym w sierpniu roku obrachunkowym sięgnęły rekordowej sumy 211 miliardów koron, czyli równowartości 22,8 miliardów euro.

Szwedzki urząd wyborczy podał w środę późnym wieczorem wyniki niedzielnych wyborów parlamentarnych zawierające głosy oddane za granicą. Jak się okazuje, rządzącej koalicji zabrakło dwóch mandatów, by mieć większość w Riksdagu. O tym wyniku mogło przesądzić tylko kilka głosów.

Pochodząca z Polski Marta Obminska zostanie posłanką szwedzkiego parlamentu. 31-latka zdobyła mandat z ramienia rządzącej Umiarkowanej Partii Koalicyjnej - wynika z informacji sztabu wyborczego tego ugrupowania. Na ostateczne wyniki niedzielnego głosowania trzeba poczekać do środy.

Centroprawicowa koalicja premiera Fredrika Reinfeldta wygrała niedzielne wybory parlamentarne w Szwecji i nadal będzie rządzić krajem. Straciła jednak absolutną większość, do której zabrakło jej trzech mandatów.

Szwedzi wybierają parlament. Dwa z trzech sondaży przed niedzielnymi wyborami parlamentarnymi w Szwecji przewidywały, że wygra je rządząca centroprawicowa koalicja Sojusz dla Szwecji, może jednak stracić większość w parlamencie. Prognozy dawały też dobry wynik nacjonalistom, co może zmienić mapę polityczną kraju.

Popularna wśród alpinistów praktyka nadawania nazw górskim szlakom chyba jeszcze nigdy nie była wykorzystana w tak kontrowersyjny sposób. "Swastyka", "Mały Hitler", "Krematorium" - m.in. takie określenia alpiniści na przestrzeni lat nadawali popularnym trasom wędrówek w szwedzkich górach. Nazewnictwo trudno zmienić, ponieważ pomysły górołazów nie są autoryzowane.

Kierowcom skazanym w Szwecji za jazdę po pijanemu nie będzie przymusowo zabierane prawo jazdy. Będą oni mogli wybrać miedzy zakazem prowadzenia pojazdów przez rok lub instalacją w aucie na ten sam okres urządzenia sprawdzającego, czy są trzeźwi.

Były minister zatrudnienia Szwecji korzystał z usług prostytutki - donosi dziennik "Aftonbladet". Sven Otto Littorin, który kilka dni temu podał się do dymisji za oficjalny powód podał spór z żoną o prawo opieki nad trojgiem dzieci, ale zdaniem mediów prawdziwy powód był inny.

Szwedzki parlament zniósł w czwartek wprowadzony w 1901 roku powszechny obowiązek służby wojskowej w czasie pokoju. Rządzący twierdzą, że w obecnych realiach pobór jest zbędny. Nie jest pewne czy podobnie myśli opozycja, która może przywrócić zniesiony obowiązek jeśli wygra wybory.

Powiedzieli sobie "TAK"! Szwedzka następczyni tronu księżniczka Wiktoria po ośmiu latach narzeczeństwa poślubiła w sobotę w Sztokholmie swojego narzeczonego, trenera fitness Daniela Westlinga. Na uroczystość przybyło wiele znanych osobistości.

W czasie lotów z najważniejszymi osobami w Szwecji dochodziło do incydentów i awarii. Jeden z pilotów nie miał ważnych badań. W jednostce odpowiedzialnej za transport VIP-ów zarządzono kontrolę - o wszystkim pisze w piątek gazeta "Dagens Nyheter".