Szwecja

Szwecja

Zamach bombowy w centrum Malmoe. W nocy eksplodowała bomba podłożona pod ścianą posterunku policji. To kolejny w ostatnich dniach akt przemocy w tym rejonie szwedzkiego miasta.

Niż Ulli najpierw spustoszył Wielką Brytanię, Francję, Belgię i Niemcy, a następnie przez Danię uderzył w Norwegię i Szwecję. Chociaż zjawisko już zdecydowanie osłabło, wciąż niesie ze sobą podmuchy wiatru o prędkości 90 km/h.

Polacy stanowią największą grupę wśród imigrantów osiedlających się w regionie sztokholmskim. W 2010 roku w stolicy Szwecji i okolicach swój pobyt zarejestrowało 1883 polskich obywateli - pisze szwedzka gazeta "Svenska Dagbladet".

To jeden z 10 najcieplejszych zimowych miesięcy na przestrzeni 250 lat. Prawie w całym kraju słupki rtęci nie spadły poniżej zera. Nie ma też śniegu i jak na razie nie zanosi się, aby spadł. Tymczasem na drzewach zaczynają pojawiać się pączki.

Brytyjczycy znudzili się sztandarowym symbolem Bożego Narodzenia, świętym Mikołajem. Przestają się za niego przebierać, za to dużo chętniej korzystają z usług wypożyczalni reniferów. Wśród nich jest m.in. premier Wielkiej Brytanii David Cameron.

Silny wiatr i deszcz powodują paraliż na drogach szwedzkich miast. - Ulice Göteborga są kompletnie zalane, przez co doszło tam do kilku wypadków - informuje szwedzka Agencja Transportowa. Z powodu intensywnych opadów deszczu, które nasiliły się ok. godz. 20.00, ruch drogowy w mieście musiał zostać przeorganizowany. Wiele dróg zostało zamkniętych, najtrudniejsza sytuacja wystąpiła w okolicach mostów, pod którymi wzbiera woda, a także tuneli.

Dwie osoby zginęły, a dwie uznano za zaginione w Skandynawii z powodu utrzymujących się tam od niedzieli silnych wiatrów. W południowej Szwecji na skutek wichur około 80 tysięcy domów zostało odciętych od prądu.

Silny wiatr spowodował w niedzielę zamknięcie mostu nad cieśniną Sund, łączącego Szwecję i Danię. Przewoźnicy promowi opóźnili lub odwołali rejsy na Morzu Bałtyckim, w tym między Szwecją a Polską. Utrudnienia mogą utrzymać się do poniedziałku.

Skandynawowie, przyzwyczajeni do wczesnej zimy, wyczekują jej z niecierpliwością. Temperatury są nietypowo wysokie, jak na koniec listopada. Wiele ośrodków narciarskich nie może otworzyć sezonu.

Podejrzana paczka, która spowodowała w czwartek ewakuację siedziby szwedzkiego rządu w centrum Sztokholmu, okazała się prezentem od prezydenta Urugwaju Jose Mujicy - poinformował dziennik "Expressen" na swej stronie internetowej.

Kulminacja aktywności roju Drakonidów i świeżo zainaugurowany deszcz Orionidów niezwykle hojnie obdarzyły miłośników podziwiania nieba w Szwecji. Zobacz niezwykłe zdjęcie nocnego widowiska.

Kulminacja aktywności roju Drakonidów i świeżo zainaugurowany deszcz Orionidów niezwykle hojnie obdarzyły miłośników podziwiania nieba w Szwecji. Zobacz niezwykłe zdjęcie nocnego widowiska.

Szwedzi od kilku dni prowadzą akcję czyszczenia wody z plam ropy naftowej, która wyciekła po kolizji statków. Do tej pory udało się usunąć prawie 150 metrów sześciennych zanieczyszczeń. Jest to największy wyciek ropy w tym roku w Szwecji.

Zabójca minister spraw zagranicznych Szwecji Anny Lindh - Mijailo Mijailovic - symulował chorobę psychiczną, aby otrzymać łagodniejszy wymiar kary. Skazaniec przyznał się do tego w wywiadzie dla dziennika "Expressen". Lindh została zasztyletowana w 2003 r.

Nietypowy dom można kupić w miejscowości Visby w Szwecji. Zdawałoby się nieruchomość-marzenie. W pełni wyposażony ogromny dom - pięć sypialni, piwnica i... szkielet w pakiecie.

Następczyni szwedzkiego tronu księżniczka Wiktoria oraz książę Daniel oczekują dziecka - ogłosił w środę szwedzki dwór. Szwedzkie portale internetowe natychmiast uruchomiły specjalne strony, za których pośrednictwem można przekazywać przyszłym rodzicom gratulacje.

Ministrowie Szwecji i Polski opublikowali w sobotę w szwedzkim dzienniku "Sydsvenska Dagbladet" artykuł, w którym deklarują wspólną chęć rozwiązania problem glonów na bałtyckich plażach. Glonów jest zbyt dużo i przeszkadzają turystom w kąpieli.