Szwecja

Szwecja

Portal wymiany plików Pirate Bay, powszechnie oskarżany o sprzyjanie łamaniu praw autorskich i zmuszony do opuszczenia Szwecji, ogłosił, że znalazł dla swych serwerów nową siedzibę w... Korei Północnej. Phenian na razie tego nie potwierdził, a branżowe portale mają niewiele wątpliwości - to specyficzny żart.

Suszone mięso jest twarde i słonawe, smażone – soczyste i miękkie. W Laponii nadal podstawowym przysmakiem jest renifer. Zjada się wszystko – od języka, przez serce, po żołądek. Jadłam je w Jokkmokk na kole polarnym, gdzie przez trzy dni odbywa się największy jarmark w tej części świata i wielkie święto Samów – rdzennej ludności północnej Europy.

Przy minus 34 stopniach na rzęsach osiada szron, bateria w aparacie rozładowuje się natychmiast, a zdjęcie rękawiczki grozi odmrożeniem palców. W ten najzimniejszy w roku czas w szwedzkim Jokkmokk na kole polarnym odbywa się największe święto w tej części świata. Właśnie tam sprawdziłam, jak smakuje mięso z renifera i jak żyją Samowie – rdzenna ludność północnej Europy.

- Głęboko wierzę, że premier Donald Tusk wróci z Brukseli z sukcesem - powiedział rzecznik rządu Paweł Graś dziennikarzom w Sejmie, pytany o najnowsze informacje z unijnego szczytu ws. budżetu UE na lata 2014-2020.

Negocjacje nad nowym budżetem UE mogą stać się próbą sił między Parlamentem Europejskim a rządami państw członkowskich. Eurodeputowani grożą zablokowaniem budżetu, podkreślając zarazem wagę PE - jedynej demokratycznie wybieranej instytucji unijnej. - Parlament Europejski jest gotów do kompromisu w sprawie budżetu UE, ale nie za wszelką cenę - ostrzegał w tym tygodniu w Strasburgu szef PE Martin Schulz.

Brak porozumienia ws. nowego wieloletniego budżetu UE spowodowałby nową erę kryzysu i niepewności w UE - ostrzegał w Brukseli szef irlandzkiego MSZ Eamon Gilmore. Zaznaczył jednak, że jest przekonany, iż przywódcom uda się osiągnąć konsensus.

Umorzono śledztwo przeciwko sprzątaczce podejrzanej o uprowadzenie pod Sztokholmem pociągu pasażerskiego. W nocy z niedzieli na poniedziałek kobieta wjechała składem w budynek mieszkalny. Śledczy stwierdzili, że 20-latka uruchomiła pociąg przypadkowo.

Szwedzka policja aresztowała rodziców, którzy przez kilka lat mieli maltretować swoją córkę. Dorośli uznali dziecko za opętane przez wiedźmę i odprawiali nad nią swoje "egzorcyzmy", polegające według oskarżenia głównie na biciu.

20-letnia sprzątaczka, która w nocy z poniedziałku na wtorek wykoleiła pociąg pod Sztokholmem, mogła uruchomić skład przypadkowo - wynika ze wstępnych ustaleń policji, na które powołuje się w czwartek szwedzka gazeta "Aftonbladet".

W 2013 roku najlepiej będzie urodzić się w Szwajcarii, a najgorzej w Nigerii - wynika z obejmującej 80 państw listy ośrodka badawczego EIU (Economist Intelligence Unit), którą zamieszczono w dorocznej publikacji "The World in 2013" tygodnika "The Economist". Polska zajmuje w zestawieniu 33. miejsce z notą 6,66 pkt na 10.

Założyciel portalu Wikileaks Julian Assange w przemówieniu z balkonu ambasady Ekwadoru w Londynie zapowiedział w czwartek opublikowanie w 2013 roku miliona nowych dokumentów dotyczących "wszystkich państw świata". - Nie dam się zastraszyć i będę kontynuował pracę - powiedział Assange.

Wrak sowieckiej łodzi podwodnej z czasów II Wojny Światowej został odnaleziony na dnie Morza Bałtyckiego - poinformował w poniedziałek przedstawiciel szwedzkiego wojska. We czwartek w ubiegłym tygodniu szwedzka administracja morska Sjoefartsverket, która zajmuje się eksploracją Bałtyku, poinformowała, że na dnie morza na południe od Gotlandii spoczywa 39 tysięcy obiektów, w tym do 10 tys. sztuk broni chemicznej z okresu II wojny światowej.

55 krajów - w tym Polska - odmówiło podpisania Międzynarodowych Regulacji Telekomunikacyjnych (ITR). Na zakończonej dziś w Dubaju konferencji telekomunikacyjnej zaakceptowało je jednak 89 państw. W Polsce dokumenty zostaną ponownie skierowane do konsultacji społecznych.

Europejscy przywódcy uzgodnili na szczycie UE mapę drogową pogłębienia integracji eurolandu. Najdalej idące są decyzje o unii bankowej. W efekcie będzie wspólny nadzór i system upadłości banków. Wynik pierwszego dnia szczytu UE dobrze ocenił premier Donald Tusk. Zapewnił jednocześnie, że Polska cały czas toczy bój, by mieć wpływ na to, co będzie działo się ze strefą euro.