Szwecja

Szwecja

Jedna z największych szwedzkich gazet zarzuciła władzom swojego kraju, że "uległy" naciskom Rosji i ograniczyły ćwiczenia wojskowe z Amerykanami i Estończykami. Rosyjski ambasador w Sztokholmie miał "zażądać", aby szwedzkie samoloty nie lądowały w krajach bałtyckich. Według władz dziennikarze mijają się z prawdą.

Obywatel Szwecji został skazany przez sąd w Tunezji na dwa lata więzienia za czyny homoseksualne - poinformowało szwedzkie MSZ. Resort dodał, że nawiązano w tej sprawie kontakty z przedstawicielami władz Tunezji.

Szwedzka minister spraw zagranicznych wyraziła wyjątkowo ostre, jak na świat dyplomacji, rozdrażnienie postępowaniem władz Izraela. Według Margot Wallstrom Tel Awiw "przekroczył wszelkie granice" w swoich reakcjach na uznanie przez Sztokholm państwa Palestyny.

Ponad tysiąc osób wzięło udział w marszu przeciw islamofobii po serii ataków na meczety, do których doszło w minionym tygodniu w kilku szwedzkich miastach. Protesty odbyły w Sztokholmie, Malmoe i Goeteborgu.

Szwedzka policja poinformowała w czwartek, że poszukuje sprawcy ataku na meczet w Uppsali we wschodniej Szwecji, w kierunku którego w nocy ze środy na czwartek ktoś rzucił koktajlem Mołotowa. To trzeci incydent tego rodzaju w ciągu tygodnia.

Szwedzki premier Stefan Loefven osiągnął porozumienie z partiami opozycyjnymi i ma odwołać planowane na 22 marca przedterminowe wybory parlamentarne - poinformowały w sobotę media. Wybory zapowiedział po przegranym w grudniu głosowaniu nad budżetem.

Władze Szwecji i Danii wezwały ambasadorów Rosji, by zaprotestować przeciwko incydentowi z rosyjskim samolotem wojskowym, który - jak podał Sztokholm - lecąc z wyłączonym transponderem, znalazł się za blisko szwedzkiego samolotu pasażerskiego.

To rosyjski samolot wojskowy niebezpiecznie zbliżył się do samolotu pasażerskiego startującego z Danii - podało szwedzkie wojsko. Do incydentu miało dojść w piątek. Rosyjska maszyna wykonywała lot nad wodami międzynarodowymi z wyłączonym transponderem, umożliwiającym łatwe śledzenie go przez cywilną kontrolę naziemną. Rosjanie podkreślają, że nie naruszyli przepisów, a samoloty były odległe od siebie o kilkadziesiąt kilometrów.

Wymianę nieregulaminowych romantycznych wiadomości dwójki szwedzkich marynarzy podsłuchali rosyjscy radioamatorzy. Treść krótkich wiadomości wysyłanych pomiędzy dwoma okrętami przez radio została opublikowana w sieci. Wieść dotarła do dowództwa szwedzkiej floty, które nie jest zadowolone z takiego użycia środków łączności.

Szwedzkie media doniosły o kolejnym przypadku wtargnięcia obcego samolotu w przestrzeń powietrzną Szwecji. Gazeta "Expressen" podała, że była to maszyna rosyjska. Szwedzkie wojsko sprostowało jednak, że alarm wywołali Francuzi.

Dwóch pracowników budowlanych z Polski, w wieku 34 i 37 lat, zginęło we wtorek przygniecionych 40-tonową ścianą na budowie elektrociepłowni w Sztokholmie. Trzecia osoba, której narodowości nie ujawniono, została ciężko ranna. To jeden z najtragiczniejszych wypadków przy pracy w Szwecji w ostatnich latach.