Szwecja

Szwecja

Szwedzka policja poinformowała w czwartek, że poszukuje sprawcy ataku na meczet w Uppsali we wschodniej Szwecji, w kierunku którego w nocy ze środy na czwartek ktoś rzucił koktajlem Mołotowa. To trzeci incydent tego rodzaju w ciągu tygodnia.

Szwedzki premier Stefan Loefven osiągnął porozumienie z partiami opozycyjnymi i ma odwołać planowane na 22 marca przedterminowe wybory parlamentarne - poinformowały w sobotę media. Wybory zapowiedział po przegranym w grudniu głosowaniu nad budżetem.

Władze Szwecji i Danii wezwały ambasadorów Rosji, by zaprotestować przeciwko incydentowi z rosyjskim samolotem wojskowym, który - jak podał Sztokholm - lecąc z wyłączonym transponderem, znalazł się za blisko szwedzkiego samolotu pasażerskiego.

To rosyjski samolot wojskowy niebezpiecznie zbliżył się do samolotu pasażerskiego startującego z Danii - podało szwedzkie wojsko. Do incydentu miało dojść w piątek. Rosyjska maszyna wykonywała lot nad wodami międzynarodowymi z wyłączonym transponderem, umożliwiającym łatwe śledzenie go przez cywilną kontrolę naziemną. Rosjanie podkreślają, że nie naruszyli przepisów, a samoloty były odległe od siebie o kilkadziesiąt kilometrów.

Wymianę nieregulaminowych romantycznych wiadomości dwójki szwedzkich marynarzy podsłuchali rosyjscy radioamatorzy. Treść krótkich wiadomości wysyłanych pomiędzy dwoma okrętami przez radio została opublikowana w sieci. Wieść dotarła do dowództwa szwedzkiej floty, które nie jest zadowolone z takiego użycia środków łączności.

Szwedzkie media doniosły o kolejnym przypadku wtargnięcia obcego samolotu w przestrzeń powietrzną Szwecji. Gazeta "Expressen" podała, że była to maszyna rosyjska. Szwedzkie wojsko sprostowało jednak, że alarm wywołali Francuzi.

Dwóch pracowników budowlanych z Polski, w wieku 34 i 37 lat, zginęło we wtorek przygniecionych 40-tonową ścianą na budowie elektrociepłowni w Sztokholmie. Trzecia osoba, której narodowości nie ujawniono, została ciężko ranna. To jeden z najtragiczniejszych wypadków przy pracy w Szwecji w ostatnich latach.

Szwecja oficjalnie uznała państwo palestyńskie. Rząd w Sztokholmie wyraził nadzieję, że krok ten przyczyni się do wznowienia zamrożonego izraelsko-palestyńskiego procesu pokojowego. Decyzja wywołała zadowolenie Autonomii Palestyńskiej, potępił ją Izrael. Izraelski resort dyplomacji odwołał na konsultacje swojego ambasadora w Sztokholmie.

Po wyjątkowo długim przetargu Brazylia formalnie podpisała umowę na zakup 36 szwedzkich myśliwców Gripen za 5,4 miliarda dolarów. Samolot koncernu Saab teoretycznie pokonał konkurencję jeszcze w grudniu 2013 roku, ale od tego czasu trwały zakulisowe negocjacje nad ostatecznym kształtem umowy. To wielki sukces Szwedów. W kolejce po Gripeny już ustawiają się Argentyńczycy.

Szwedzi zakończyli wielkie poszukiwania niezidentyfikowanego podwodnego intruza bez wyraźnego efektu. Szwedzkie wojsko oznajmiło, że namierzyło przynajmniej jeden "pojazd podwodny". Nie podano jednak dokładniejszych informacji ani nie zaprezentowano żadnych dowodów. Analityczka Ośrodka Studiów Wschodnich sugeruje, że cały incydent może być celową prowokacją Rosjan, którzy chcieli wywrzeć presję na Szwedów.

Szeroko zakrojone przeczesywanie wód archipelagu sztokholmskiego przez flotę wywołało medialną burzę w Szwecji. Co i rusz pojawiają się sensacyjne tytuły, sugerujące, że chodzi o rosyjski okręt podwodny i rosyjskich dywersantów. Szwedzi są na tym punkcie bardzo przeczuleni, a wszystko przez incydent sprzed 33 lat, kiedy Sowieci naprawdę trafili w szwedzki brzeg i wywołali kryzys dyplomatyczny.