Szwecja

Szwecja

Podczas ćwiczeń NATO Baltops dwa amerykańskie bombowce strategiczne B-52 po raz pierwszy w historii zrzuciły miny do Bałtyku. Samoloty przyleciały z bazy w Wielkiej Brytanii, gdzie Amerykanie załadowali na ich pokład specjalnie przygotowane uzbrojenie. Co ciekawe, maszyny eskortowali Szwedzi, którzy do NATO formalnie nie należą.

Szwedzki książę Karol Filip poślubił w sobotę "dziewczynę z ludu", byłą modelkę Sofię Hellqvist. Na uroczystości do Sztokholmu przybyło 550 gości, w tym koronowane głowy. Karol Filip oraz Sofia podczas ślubu nie mogli powstrzymać emocji, oboje uronili łzy.

W jeziorze Langsjon w Alvsjo pod Sztokholmem znaleziono ciała poszukiwanej od niedzieli pary z Polski - potwierdziła organizacja Missing People Sweden. Policja pierwotnie podejrzewała, że mogli oni zostać zamordowani. Jednak prowadzący śledztwo poinformował, że zostało to wykluczone.

Obserwujemy coraz większe zainteresowanie ze strony krajów UE naszymi myśliwcami Gripen - poinformował szwedzki koncern lotniczo-zbrojeniowy Saab. Jest to efekt konfliktu, który trwa na wschodzie Ukrainy.

Dwa reaktory jądrowe w elektrowni Ringhals na zachodnim wybrzeżu Szwecji zostaną zamknięte w latach 2018-2020 - podał we wtorek szwedzki państwowy koncern energetyczny Vattenfall. Reaktory miały działać do 2025 roku. Jednocześnie Vattenfall zapowiedział, że w ciągu najbliższych dwóch lat zwolni tysiąc pracowników w oddziałach w Szwecji, Holandii oraz Niemczech.

- Od dzisiaj normalny ruch pasażerski na lotnisku w Örnsköldsvik będzie odbywać się dzięki zdalnej pracy kontrolerów w Sundsvall. To światowa premiera nowoczesnej technologii, która pozwali na rozwój małych lotnisk - powiedziała Elisabeth Lindgren ze szwedzkiego urzędu ds. lotnictwa cywilnego Luftfartsverket.

Ciężko pracują i ćwiczą w afrykańskich upałach po kilkanaście godzin dziennie, ale dostają tyle jedzenia, ile będąca na lekkiej diecie pracownica biura w Sztokholmie. Szwedzcy żołnierze na misji ONZ w Mali mieli tak źle, że się zbuntowali i donieśli do mediów. Sprawa „głodujących” wojskowych trafiła do parlamentu, wywołała ostrą krytykę ministerstwa obrony i zaowocowała ofertą firmy, która chce za darmo zapewnić wojskowym dodatkowe racje.

Ministrowie obrony państw nordyckich wspólnie skrytykowali politykę zagraniczną Rosji i zapowiedzieli ściślejszą współpracę w celu równoważenia zagrożenia ze wschodu. - Rosyjskie wojsko prowokuje nas wzdłuż naszych granic - stwierdzili i nazwali działania Rosjan „największym wyzwaniem dla bezpieczeństwa Europy”.

Ani premier Szwecji Stefan Loefven, ani żaden z ministrów jego gabinetu nie pojedzie do Moskwy na obchody 70. rocznicy zakończenia II wojny światowej organizowane 9 maja - przekazała jego rzeczniczka Anne Ekberg, cytowana w niedzielę przez portal The Local.se.