Szwecja

Szwecja

Grupa szwedzkich policjantów postanowiła nagrać krótkie powitanie skierowane do uchodźców przybywających do ich kraju z Bliskiego Wschodu i Afryki. Wyrażają się o nich ciepło, tłumaczą, co wolno, a czego nie wolno w Szwecji, ale główny problem polega na tym, że mówią w swoim rodowitym języku, więc zrozumie ich mało kto.

Szef szwedzkiej dyplomacji wezwał rosyjskiego ambasadora, by ten wytłumaczył komentarze rzeczniczki MSZ Marii Zacharowej. Rosjanka stwierdziła, że ewentualna szwedzka decyzja o wejściu do NATO będzie miała "konsekwencje", na które Rosja będzie musiała "odpowiedzieć".

Duńczycy, którzy usłyszeli o grupie około 200 imigrantów okupujących zatrzymany przez służby pociąg w miejscowości Rodby, w nocy pojawili się na dworcu i rozpoczęli ich "szmuglowanie" w kierunku Szwecji - pisze dziennik "Kvallsposten" wydawany w Malmoe. Miejscowa policja ich ścigała.

Szwecja przez całe lata była postrzegana przez przybyszów z innych państw jako stabilna przystań pod względem ekonomicznym i społecznym - stwierdził dr Maciej Sokołowski z Uniwersytetu Warszawskiego. Jak dodał, "przykład Ibramovica jest tu ważny, który po wojnie bałkańskiej przyjechał właśnie do Szwecji". Po ostatnich zamachach w IKEA, podejście się jednak zmienia - dodał.

Erytrejczykowi podejrzanemu o zaatakowanie nożem klientów sklepu IKEA w Szwecji groziła deportacja z kraju, a on sam na krótko przed atakiem spotkał się ze szwedzkimi urzędnikami ws. jego odrzuconego wniosku o prawo stałego pobytu.

Szwedzka prokuratura poinformowała, że przedawniła się część zarzutów o napaść seksualną stawianych w Szwecji założycielowi portalu WikiLeaks Julianowi Assange'owi. Ciążą na nim nadal poważniejsze zarzuty gwałtu, które nie przedawnią się do 2020 roku. Materiał "Faktów z zagranicy" - oglądaj od poniedziałku do piątku o godz. 20 w TVN24 Biznes i Świat.

Duża szwedzka sieć aptek Apoteket znalazła się w trudnej sytuacji po tym, jak została oskarżona o dyskryminację, ponieważ oferuje tylko plastry w standardowym kolorze "cielistym". Właściciele kajają się i zapewniają, że postarają się zapewnić ich szerszy wybór w ciemniejszych odcieniach, odpowiadający kolorowi skóry imigrantów.