Szwecja

Szwecja

Silny wiatr spowodował utrudnienia komunikacyjne w porcie w Świnoujściu na trasie Polska - Szwecja. Z portu nie wypływały promy. Utworzyła się kolejka 500 tirów, które od 24 godzin czekają na odprawę. Dziś o godz. 12 wypłynął pierwszy z sześciu zatrzymanych promów.

Szwecja nie radzi sobie z odsyłaniem imigrantów, którym nie przyznano azylu. Według policyjnego rejestru na wydalenie z tego kraju czeka rekordowa liczba ponad 21 tys. osób, z czego 14 tys. uznano za zaginione.

Ukraina, polityka wschodnia i bezpieczeństwo w regionie to tematy rozmów, jakie prowadził w poniedziałek z szefami dyplomacji Szwecji i Austrii polski minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski - poinformowało w komunikacie MSZ.

W ubiegłym tygodniu po raz pierwszy od dłuższego czasu spadła liczba złożonych w Szwecji wniosków o azyl. Między 16 a 22 listopada zarejestrowano 8 550 imigrantów - podał w poniedziałek urząd ds. migracji Migrationsverket.

Szwedzkie media opublikowały w czwartek zdjęcie oraz ujawniły nazwisko mężczyzny podejrzewanego o przygotowywanie akcji terrorystycznej w Szwecji. Policja poszukuje 25-letniego Mutara Muthanna Majida, który przybył do Szwecji z Niemiec.

Premier Szwecji Stefan Loefven, broniąc decyzji o przywróceniu tymczasowej kontroli na szwedzkich granicach, powiedział, że skoro jego kraj w związku z napływem migrantów nie jest w stanie zagwarantować bezpieczeństwa, to rząd musi reagować. Więcej w "Faktach z zagranicy" o godz. 20 w TVN24 Biznes i Świat.

W związku z masowym napływem uchodźców Szwecja przywróci tymczasowo od czwartku od godz. 12 kontrole graniczne - podał w Sztokholmie rząd. Kontrole mają zostać wprowadzone na 10 dni, w razie potrzeby zostaną przedłużone.

Szwecja nie może zapewnić wszystkim uchodźcom dachu nad głową. Liczba osób ubiegających się o azyl rośnie szybciej niż liczba mieszkań, które możemy oddać do ich dyspozycji - powiedział w czwartek szwedzki minister sprawiedliwości i migracji Morgan Johansson.

Premier Szwecji Stefan Loefven zwróci się o przeniesienie do innych państw unijnych części migrantów, którzy przyjechali do tego kraju w celu uzyskania azylu. Szefowie głównych instytucji UE Donald Tusk i Jean-Claude Juncker przekonują z kolei, że państwa skupione w G20 powinny przedstawić skoordynowaną odpowiedź na kryzys uchodźczy.

Ośrodek dla 60 uchodźców, który miał wkrótce być oddany do użytku w Eskilstunie, 90 km na zachód od Sztokholmu, został w nocy z piątku na sobotę podpalony - poinformowała policja. Budynek prawie całkowicie spłonął.

W obliczu zwiększonego napływu uchodźców złożony z socjaldemokratów i Zielonych rząd Szwecji zawarł ze znaczną częścią opozycji ponadpartyjne porozumienie w sprawie zaostrzenia polityki azylowej.

Sztokholmskie wydawnictwo Norstedts poinformowało w środę, że powstanie piąta i szósta część bestsellerowej powieści kryminalnej "Millennium". Ich autorem będzie szwedzki pisarz David Lagercrantz.