Szwecja

Szwecja

We wtorek tuż przed godziną 15.00 przed szkołą średnią w szwedzkim Karlstad doszło do silnej eksplozji. Świadkowie widzieli "rozbłysk światła", a potem "słup dymu" unoszący się nad dachem placówki. Policja szuka dwóch podejrzanych mężczyzn, który mogli spowodować wybuch.

Alexandra Mezher, 22-letnia Szwedka libańskiego pochodzenia pracująca w ośrodku dla uchodźców pod Goeteborgiem, zginęła od ciosów nożem. Próbowała rozdzielić dwóch bijących się nastoletnich uchodźców - pisze brytyjski "Daily Mail", powołując się na korespondencję z przedstawicielami szwedzkiej policji.

Po kilkunastu godzinach oględzin miejsca silnej eksplozji w galerii handlowej w centrum Sztokholmu, wciąż nie wiadomo, co ją spowodowało. Policyjni technicy twierdzą, że wybuchnąć mogła znaczna ilość fajerwerków o dużej mocy. Jeden ze śledczych cytowany przez szwedzkie media nie dowierza jednak tej teorii. Zarówno on jak i świadkowie zdarzenia mówią, że w powietrzu nie było czuć swądu prochu strzelniczego.

Szwecją wstrząsnęła informacja o zabójstwie, do jakiego doszło w ośrodku dla małoletnich uchodźców w Moelndal, niedaleko Goeteborga. 15-latek zaatakował i śmiertelnie ugodził nożem pracującą tam 22-letnią Szwedkę. - Mamy do czynienia z coraz większą liczbą incydentów, od kiedy do kraju przybywa tak wielu uchodźców - powiedział rzecznik policji Thomas Fuxborg.

Szwedzka policja poinformowała w poniedziałek o morderstwie, jakiego dokonał nastoletni uchodźca w jednym z ośrodków w tym kraju. Chłopiec, który przybył do Szwecji bez rodziców, zabił nożem 22-letnią Szwedkę, na co dzień pomagającą sierotom przybywającym z innych krajów - informują krajowe media i agencja AFP.

Szwedzka policja utrzymuje w tajemnicy informacje na temat przestępczości mającej związek z uchodźcami - twierdzi gazeta "Dagens Nyheter". Policyjne materiały o przestępstwach, których sprawcami bądź ofiarami są uchodźcy, są specjalnie oznakowane.

Izraelskie MSZ wezwało ambasadora Szwecji w tym kraju Karla-Gustava Nassera w związku z inicjatywą szefowej MSZ Szwecji Margot Wallstroem. Domaga się ona śledztwa w sprawie rzekomych egzekucji pozasądowych na Palestyńczykach.

Szwedzka policja bada incydent, do którego doszło nad ranem w mocnym klubie w centrum Sztokholmu. Pod budynek podjechał mężczyzna, który wyciągnął broń i oddał kilka strzałów w stronę drzwi wejściowych. Nikt nie ucierpiał.

W Szwecji odnotowano pierwszy przypadek nielegalnego przekroczenia granicy przez migrantów drogą morską na pontonie - wynika z tajnego raportu szwedzkiej policji do ministerstwa sprawiedliwości. Informują o tym w środę szwedzkie media.