Sudan

Sudan

Amerykański aktor i reżyser George Clooney w ciągu ostatnich lat kilkakrotnie potajemnie odwiedzał Sudan, a ostatni raz był tam tuż po tegorocznej gali wręczenia Oscarów. Wczoraj relacjonował swoje spostrzeżenia na wysłuchaniu w amerykańskim Senacie.

Dokładnie rok temu mieszkańcy południa Sudanu zagłosowali za niepodległością, a w kraju zapanowała euforia. Dziś w najmłodszym kraju świata trwają walki, szaleje korupcja i rośnie inflacja, a niepodległość nie cieszy już tak, jak przed 12 miesiącami.

Chociaż Sudan Południowy od lipca 2011 roku z mniejszym lub większym powodzeniem funkcjonuje jako niepodległe państwo, to na mapach internetowych w dalszym ciągu trudno się go doszukać. Dlaczego?

Celnicy z Sudanu Północnego zatrzymali transport ropy z Sudanu Południowego z powodu niezapłaconego cła - poinformował rzecznik ministerstwa spraw zagranicznych w stolicy Sudanu Północnego Chartumie. Eksploatacja złóż ropy, jest jedyną nadzieją na rozwój ekonomiczny biednego Sudanu Południowego, dlatego eksport tego surowca ma kluczowe znacznie dla południa.

Władze Autonomii Palestyńskiej uznają Sudan Południowy - ogłosił w czwartek palestyński minister spraw zagranicznych Rijad al-Maliki. Palestyńczycy mają nadzieję, że ich państwo zostanie uznane przez świat jako następne.

Przewodniczący parlamentu południowego Sudanu James Wani Igga formalnie ogłosił niepodległość swego kraju. Podczas wielkiego zgromadzenia w nowej stolicy kraju, Dżubie, została wciągnięta na maszt nowa flaga. Zaprzysiężono również nowego prezydenta kraju. USA, Wielka Brytania i Francja formalnie uznały nowe państwo.

- Płaczę, bo nie wierzyłam, że aż taki cud się stanie. Po latach cierpień jesteśmy najmłodszym narodem na świecie - mówi jedna z mieszkanek Dżuby. Po oficjalnym ogłoszeniu niepodległości o północy z piątku na sobotę, na ulicach tego miasta - stolicy najmłodszego państwa na świecie, Republiki Południowego Sudanu - trwa wielkie świętowanie.

Sześć lat po zakończeniu wojny domowej i sześć miesięcy po referendum, w którym mieszkańcy południa Sudanu zagłosowali za oddzieleniem się od północy, na mapie świata pojawia się nowe państwo: Republika Południowego Sudanu (RPS) ze stolicą w Dżubie. Na dzisiejszej uroczystości proklamowania niepodległości przez ten kraj pojawi się ponad 3,5 tys. gości z całego świata.

Prezydent Sudanu Omar el-Baszir, ścigany przez Międzynarodowy Trybunał Karny za zbrodnie wojenne, został przyjęty w Pekinie przez prezydenta Chin Hu Jintao.

Na miesiąc przed secesją Sudanu Południowego nie ustają walki na obszarach granicznych z Sudanem. W bombardowaniach zginęły trzy osoby, a analitycy obawiają się, że walki mogą doprowadzić do kolejnej wojny domowej i ponownie pogrążyć kraj w chaosie.

- Siły rządowe Sudanu opanowały główne miasto w spornym roponośnym regionie Abyei na granicy z Sudanem Płd. - poinformowały w sobotę państwowa telewizja i armia Południa. W wyniku toczących się od piątku walk 42 osoby zostały ranne - podali Lekarze Bez Granic.

Południe i północ Sudanu uzgodniły, że wycofają swoje siły ze spornego, bogatego w ropę granicznego regionu Abyei - poinformowała ONZ. Ma to zapobiec dalszym walkom, w których zginęło dotychczas ponad 100 osób.

Ponad 100 osób zginęło w ubiegłym tygodniu w starciach sił rządowych z rebeliantami w Południowym Sudanie - podał w niedzielę rzecznik południowosudańskiej armii. Jak komentują media, budzi to obawy o stabilność w regionie po ogłoszeniu tam w styczniu niepodległości.

Sudańczycy twierdzą, że mają dowód na to, iż atak przeprowadzony niedawno w Sudanie był dziełem Izraela. Chartum postanowił złożyć skargę do Rady Bezpieczeństwa ONZ.

Szef dyplomacji Sudanu Ali Karti oskarżył w środę Izrael o przeprowadzenie ataku z samolotu na samochody w pobliżu lotniska w portowym mieście Port Sudan. Zginęły tam dwie osoby.

Ścigany przez Międzynarodowy Trybunał Karny za zbrodnie przeciwko ludzkości prezydent Sudanu nie będzie ubiegł się o reelekcję. Rezygnacja z tych planów przez Omara Hassana al-Bashira jest częścią procesu demokratyzacji kraju - poinformował przedstawiciel partii rządzącej.

Mieszkańcy Sudanu Południowego dopiero co zdecydowali się oddzielić od Sudanu, a już wybuchły między nimi bratobójcze walki. - W atakach rebeliantów w południowo-wschodnim Sudanie zginęło 211 osób, a 109 odniosło obrażenia. Większość zabitych to cywile - powiedział minister ds. humanitarnych rządu południowego Sudanu James Kok.

16 osób zginęło w starciach na terenie właśnie powstającego Sudanu Południowego. Walki wybuchły pomiędzy nową armią rządową, a bojówkami lojalnymi wobec jednego z jej byłych generałów, który zbuntował się. Oficjalnie Sudan Południowy uzyska niepodległość 9 czerwca.

Południowosudański minister został zastrzelony w środę w Dżubie - poinformował rzecznik armii. Do tego zabójstwa doszło dwa dni po tym, jak ogłoszono oficjalne wyniki styczniowego referendum w sprawie niepodległości południa Sudanu.

98,83 proc. głosujących opowiedziało się w referendum za niepodległością południowego Sudanu - poinformowała państwowa komisja wyborcza. Prezydent Omar Hasan el-Baszir już na kilka godzin przed ogłoszeniem oficjalnych wyników głosowania w sprawie podziału kraju, wydał dekret akceptujący decyzję południa Sudanu o oderwaniu się od północy.