Sudan

Sudan

Uganda rozważa udzielnie azylu obalonemu prezydentowi Sudanu Omarowi Baszirowi, mimo ciążących na nim oskarżeń Międzynarodowego Trybunału Karnego - poinformował ugandyjski minister spraw zagranicznych. Były przywódca Sudanu, oskarżony między innymi o ludobójstwo, został we wtorek przeniesiony przez rządzących krajem wojskowych do więzienia Kobar w stolicy kraju Chartumie - przekazała agencja Reutera.

Rządząca obecnie Sudanem Tymczasowa Rada Wojskowa oświadczyła w piątek, że nie zgodzi się na wydanie obalonego prezydenta, marszałka Omara el-Baszira, oskarżonego przez Międzynarodowy Trybunał Karny o zbrodnie przeciwko ludzkości. Możemy go osądzić w kraju - poinformowała.

Minister obrony Sudanu Awad Mohamed Ahmed ibn Auf został w czwartek przewodniczącym Tymczasowej Rady Wojskowej, która ma rządzić tym krajem w dwuletnim okresie przejściowym po obaleniu prezydenta Omara Baszira - poinformowała miejscowa telewizja państwowa.

11 osób, w tym sześciu członków służb bezpieczeństwa, zginęło we wtorkowych demonstracjach antyrządowych w stolicy Sudanu Chartumie - podała w środę sudańska agencja państwowa Suna. Przed budynkiem ministerstwa obrony od soboty trwa siedzący protest.

Podczas wtorkowej demonstracji w stolicy Sudanu słychać było strzały - donosi agencja Reutera. Protestujący twierdzą, że służby bezpieczeństwa użyły siły, by zdusić ich manifestacje. W poniedziałek prezydent Omar Baszir odrzucił apele o zrezygnowanie z urzędu. Jego dymisji od miesięcy domagają się tysiące Sudańczyków.

W nocy z czwartku na piątek na ulicach stolicy Sudanu - Chartumu i sześciu innych miast doszło do kolejnej fali trwających już od pięciu tygodni demonstracji przeciwko rządom prezydenta Omara Hasana Ahmeda al-Baszira. Podczas starć z policją zginęły co najmniej 24 osoby, w tym dziecko.