Sri Lanka

Sri Lanka

Na niektórych polskich prawicowych portalach i stronach facebookowych zamieszczono zdjęcie rzekomo przedstawiające "dzieci, które przystąpiły do pierwszej komunii świętej - zamordowane przez zamachowca - samobójcę" w wielkanocnych atakach na Sri Lance. Fotografia rzeczywiście pochodzi z tego kraju, ale została wykonana trzy dni przed zamachami.

Śmiercionośne powodzie i osuwiska doprowadziły do śmierci 202 osób. Żywioł pozostawił też wielu ludzi bez dachu nad głową. Siłę żywiołu i ogrom zniszczeń, jakich dokonał, widać najlepiej na zdjęciach satelitarnych.

Opady ponad 300 l/mkw. deszczu w ciągu jednego dnia, przez cztery doby z rzędu, wywołały ogromne powodzie na Sri Lance. Na ich skutek powstało wiele lawin błotnych, w których zginęło co najmniej 46 osób, a kilkaset uważa się za zaginione. Ulewy są związane z nadejściem monsunu letniego.

Mieszkańcy Sri Lanki zmagają się ze skutkami intensywnych, monsunowych opadów deszczu. Lokalne władze odnotowały osunięcia ziemi i lawiny błotne na południu i w centrum kraju. Według najnowszych danych nie żyje sto osób, a 192 są zaginione. Liczba ofiar może się zwiększać. Z godziny na godzinę maleją szanse na odnalezienie żywych.

Rozwiązano tajemnicę czerwonego deszczu, który kilka dni temu spadł na Sri Lankę. Jak się okazało, za opady o niezwykłym kolorze odpowiadają obecne w nich glony. Niektórzy przypuszczali, że na barwę wody mogły wpłynąć mikroorganizmy... pochodzenia pozaziemskiego.