Smog

Smog

W największych miastach Włoch utrzymuje się rekordowy smog. W Wiecznym Mieście wprowadzane są ograniczenia w ruchu aut i w centralnym ogrzewaniu. Dodatkowo północ Włoch zmaga się z nietypową o tej porze roku suszą.

Czyste powietrze w Chinach stało się takim luksusem, że restauracje zaczęły pobierać za nie dodatkowe opłaty. Po wprowadzeniu najwyższego alertu dotyczącego zanieczyszczenia smogowego, niektóre lokale zażądały od klientów niewielkiej sumy, za możliwość zjedzenie posiłku w wolnym od smogu pomieszczeniu. Decyzja restauratorów wzbudziła liczne kontrowersje. Szybko zareagowały na nią władze.

Ostatnio dużo mówi się o zanieczyszczeniu powietrza i smogu, a także o jego zgubnych dla zdrowia skutkach. Wiadomo, że smog występuje przy dużej wilgotności powietrza, gdy pojawiają się zamglenia. Jednak czy każdy przypadek, gdy mgły wiszą nad miastem, możemy uważać za złowieszczy i potencjalnie niebezpieczny dla zdrowia?

W związku z zalegającymi nad krajem mgłami, mieszkańcy dużych miast są nękani przez smog. Znajdujące się w nim związki chemiczne mogą powodować choroby układu oddechowego, a nawet raka. Najbardziej cierpi południe i południowy zachód Polski, a Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska odradza mieszkańcom Krakowa wychodzenie z domów.

Luty, to pod względem jakości powietrza najgorszy miesiąc w Polsce. W tym roku jedynie przez 6 dni lutego w stolicy nie zostały przekroczone dzienne dawki zapylenia. Z powodu braku czytelnych i łatwo dostępnych bieżących informacji o jakości powietrza, Greenpeace wprowadził na Twitterze hasztag #UwagaSmog i codziennie publikuje informacje o poziomie zanieczyszczeń.

Indonezja przeznaczyła 30 milionów dolarów na walkę z pożarami lasów i powodowanym przez nie zadymieniem. Do działań przeciwpożarowych włączono wojsko, w gotowości jest dwa i pół tysiąca żołnierzy. Według ekspertów w tym roku mogą spłonąć tysiące hektarów. Pożary i zadymienia mogą być dodatkowo potęgowane przez anomalie pogodowe związane z El Nino.

Wysoki poziom zanieczyszczenia powietrza wciąż dokucza Brytyjczykom. Służby ratunkowe Londynu odnotowały 14-procentowy wzrost liczby zgłoszeń pod nr alarmowy 999 - dzwonili ludzie, którzy informowali o tym, że mają trudności z oddychaniem. Zdaniem ekologów rząd Wielkiej Brytanii bagatelizuje problem zanieczyszczenia powietrza, które mocno odbija się na zdrowiu obywateli kraju.