Smog

Smog

- Kiedy to będzie już katastrofa ekologiczna? - zastanawia się Reporter 24 Chemiak z Gliwic. - Szaro i ponuro mimo słońca. To nie jest zwykła mgła - relacjonuje z kolei Maciej z Wrocławia. - Kolejny zabójczy dzień - stwierdza załamany mieszkaniec Katowic. W środę większość polskich miast zatonęła w smogu. Widać to na zdjęciach Reporterów 24.

Dowiedz się, co jest największym problemem w Warszawie i Krakowie, a także w całej Polsce. Jak walczyć ze smogiem i jakie są jego źródła, opowiadał w programie "Wstajesz i weekend" w TVN24 Jakub Jędrak z Polskiego Alarmu Smogowego.

Z powodu smogu w woj. śląskim spółka Koleje Śląskie zapewni w piątek możliwość bezpłatnego przejazdu właścicielom samochodów i ich pasażerom. Również największy organizator komunikacji publicznej w regionie, KZK GOP, umożliwi bezpłatne przejazdy właścicielom samochodów.

Nad Krakowem utrzymuje się smog. Powietrze jest bardzo zanieczyszczone, głównie za sprawą dogrzewania mieszkań za pomocą kotłów, w których pali się węglem i drewnem. Małopolska stara się walczyć ze smogiem, a eksperci oceniają, czy metody te są odpowiednie.

Wojewódzki Zespół Zarządzania Kryzysowego w Krakowie odwołał w czwartek przed południem alarm smogowy w Krakowie. Jak poinformowało biuro wojewody małopolskiego, ostatnie średniodobowe stężenie PM10 nie przekroczyło w mieście 200 mikrogramów na metr sześcienny.

Krakowskie szpitale są pełne, a wielu pacjentów jako przyczynę swoich dolegliwości podaje smog. Zdaniem lekarzy zanieczyszczone powietrze zaostrza różne dolegliwości, jednak opinie na temat tego, czy to smog jest winny przepełnieniu placówek, są podzielone. Lekarze zaznaczają, że zima zawsze była sezonem wzmożonych infekcji.

Mimo że słoneczna pogoda zachęca do wyjścia na dwór, powinniśmy zostać w domach. Powietrze jest bardzo zanieczyszczone, występuje smog. Reporterzy 24 pokazują, jak jest w ich miejscowościach. Czekamy na informacje, nagrania i zdjęcia.

Niekorzystne warunki pogodowe wpłynęły na pojawienie się smogu. W poniedziałek do Polski zacznie wkraczać strefa opadów, która powinna oczyścić atmosferę. Jednak później problem smogu powróci.

Smog, który zalegał ostatnio nad polskimi miastami został przewiany przez wiatr. Zima sprzyja rozwojowi smogu, ale to nie jedyna pora roku, kiedy to zjawisko powstaje. Fizyk atmosfery radzi, jak z nim walczyć.