Smog

Smog

Ostatnie, silniejsze porywy wiatru oczyściły nasze miasta ze smogu. Teraz wiatr uspokoił się na tyle, że problem powraca. W piątkowe popołudnie w wielu regionach jakość powietrza pozostawiała wiele do życzenia.

Zanieczyszczenie powietrza nadal przekracza limity i wytyczne Unii Europejskiej oraz Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) - wynika z opublikowanego raportu Europejskiej Agencji Środowiska (EEA). Oddychanie powietrzem złej jakości szczególnie źle wpływa na dzieci. Według najnowszych danych rocznie z tego powodu umiera 600 tysięcy dzieci na całym świecie.

Wyżowa pogoda, z którą mamy teraz do czynienia w Polsce, sprzyja powstawaniu smogu. Wczesnym popołudniem najgorzej oddychało się w Małopolsce, na Śląsku i na Mazowszu.

Pogoda w ostatnich dniach nadal przypomina bardziej letnią niż jesienną, ale noce bywają już chłodne. Przybywa dymiących kominów, to sprzyja tworzeniu smogu. W niektórych miejscowościach w czwartek jakość powietrza pozostawia sporo do życzenia.

Do zaskakujących wniosków doszli brytyjscy naukowcy. Zbadali pięć ciężarnych kobiet i wykazali, że w ich łożyskach znajdują się drobinki sadzy pochodzące z zanieczyszczonego powietrza. Wnioski naukowców wymagają potwierdzenia w szerzej zakrojonych badaniach.

Zanieczyszczenia powietrza wpływają negatywnie na cały nasz organizm, w tym także na mózg. Chińscy naukowcy wykazali, że wdychanie smogu, sadzy czy ozonu obniża nasze zdolności werbalne i matematyczne, rośnie też ryzyko zachorowania na demencję czy Alzheimera.