Słowenia

Słowenia

Część Słowenii zmaga się ze skutkami obfitych ulew, jakie przetoczyły się przez region. Poziom rzeki Drawy jest niebezpiecznie wysoki - w kilku miejscach wystąpiła ona z koryta. Powódź zalała zachodnie, południowe i centralne regiony kraju, rujnując wiele budynków i gospodarstw. Ratownicy mają problem z dostaniem się do wszystkich poszkodowanych ze względu na nieprzejezdność wielu podtopionych dróg.

W Słowenii są miejsca, w których pogoda mocno daje się we znaki. Mieszkańcy stolicy tego ponad dwumilionowego państwa walczą z powodzią, jaką wywołały kilkugodzinne intensywne opady deszczu. Z kolei mieszkańcy położonego w górach Pohorje miasta Maribor czują już święta, ponieważ wszystko wokół przykryła warstwa śniegu.

"Wydarzeniem bez precedensu" nazwała premier Słowenii kryzys wywołany w tym kraju przez weekendowy atak zimy. Burze śnieżne i marznący deszcz sprawiły, że jedna czwarta tamtejszych gospodarstw domowych jest pozbawiona prądu, dochodzi też do awarii wodociągów i trakcji kolejowych. Przez wyjątkowo trudne warunki na drogach utknęło wiele pojazdów. Słoweńskie władze zwróciły się o pomoc do sąsiadów i Komisji Europejskiej.

Słoweński centrolewicowy rząd premiera Boruta Pahora nie uzyskał wotum zaufania. Rząd ten utracił większość w Zgromadzeniu Narodowym w maju na tle kryzysu gospodarczego i społecznego. Niewykluczone są wybory przedterminowe.

Słoweńcy nie chcą pracować dłużej. Ze wstępnych wyników wczorajszego referendum wynika, że ponad 70 proc. głosujących nie zgodziło się na rządowe propozycje zmian w systemie emerytalnym.

Jedyna w Słowenii elektrownia jądrowa Krszko wznowiła pracę po automatycznym wyłączeniu się 23 marca ze względów bezpieczeństwa. Przyczyną automatycznego wyłączenia się była przerwa w przesyłaniu prądu.

Problemy natury technicznej uniemożliwiły ponowne uruchomienie słoweńskiej elektrowni atomowej Krszko, która w środę wyłączyła się automatycznie - poinformowała w piątek rzeczniczka tej jedynej w Słowenii siłowni nuklearnej - Ida Novak Jerele.

- Słoweński minister ds. samorządu lokalnego i polityki regionalnej Henrik Gjerkesz zrezygnował ze stanowiska kilka godzin po tym, jak został złapany przez policję, gdy prowadził samochód po pijanemu - poinformowała agencja Associated Press.

Wybory na burmistrza nadmorskiego miasta Piran w Słowenii wygrał 54-letni lekarz Peter Bossman. Jego wybór jest historyczny, ponieważ jest pierwszym czarnoskórym burmistrzem w Słowenii jak również prawdopodobnie we wszystkich krajach byłego bloku wschodniego. - Ten wybór dowodzi wysokiego poziomu demokracji w Słowenii - powiedział Bossman.

Zarabia 3 razy więcej niż średnia krajowa, a skarży się na głodową pensję. Mowa o premierze Słowenii Borucie Pahorze, który powiedział studentom, że musi żyć z oszczędności i że nie tylko oni ledwie wiążą koniec z końcem.

W Słowenii trwa referendum w sprawie sporu granicznego z Chorwacją. Wyborcy decydują, czy godzą się na arbitraż międzynarodowy, który ma rozstrzygnąć ten konflikt. Spór utrudnia wstąpienie Chorwacji do Unii Europejskiej.

Osiągnięcia gospodarcze ostatnich lat nie zagwarantowały słoweńskiej centroprawicy zwycięstwa w niedzielnych wyborach parlamentarnych. Po przeliczeniu niemal 100 proc. oddanych głosów wygrywają opozycyjni Socjaldemokraci (SD).

Tysiące ludzi na belgradzkich ulicach i Unia Europejska ucieszyły się ze zwycięstwa koalicji "O europejską Serbię" pod wodzą Partii Demokratycznej prezydenta Borisa Tadicia, która w przedterminowych wyborach parlamentarnych zdobyła 38,75 proc. głosów. Ultranacjonalistyczna Serbska Partia Radykalna została w tyle, uzyskując 29,2 proc. głosów.

Przewodnicząca w tym półroczu Unii Europejskiej Słowenia poinformowała, że nie zaprosi dalajlamy do Brukseli na spotkanie z ministrami spraw zagranicznych "27". Zaproszenie takie dla duchowego przywódcy Tybetu sugerował wcześniej Paryż.

Parlament przewodniczącej w tym półroczu pracom Unii Europejskiej Słowenii ratyfikował Traktat Reformujący Unię Europejską. Wcześniej zrobiły to na razie tylko Węgry.

Po tragicznej katastrofie samolotu CASA latającego w polskich siłach zbrojnych z zakupu identycznych maszyn wycofuje się Słowenia. - To jest jakaś rozgrywka lobbingowa - tłumaczy tvn24.pl ekspert ds. lotnictwa Tomasz Hypki.