Słowenia

Słowenia

Niedzielne wybory w Słowenii wygrywa opozycyjna, antyimigrancka Słoweńska Partia Demokratyczna (SDS) byłego premiera Janeza Janszy. Jak poinformowała państwowa komisja wyborcza po przeliczeniu 99 procent głosów, poparcie dla tego ugrupowania wyniosło 25,2 procent.

Gruzja postanowiła wydalić rosyjskiego dyplomatę z sekcji rosyjskich interesów w ambasadzie Szwajcarii w Tbilisi. To być znak solidarności z działaniami Londynu w związku z atakiem na podwójnego agenta Siergieja Skripala i jego córkę.

Pierwszą turę wyborów prezydenckich w Słowenii wygrał w niedzielę dotychczasowy szef państwa Borut Pahor, uzyskując 47,2 procent poparcia - poinformowała słoweńska agencja STA po przeliczeniu 97 procent głosów. Oznacza to, że potrzebna będzie druga tura wyborów. Prezydent wyraził ubolewanie z powodu niskiej frekwencji, która wyniosła 43,47 procent i była najniższa w pierwszej turze wyborów prezydenckich w historii niepodległej Słowenii.

Szef MSZ Słowenii Karl Erjavec powiedział w Moskwie, że nie odnosi się entuzjastycznie do nałożonych przez Unię Europejską sankcji, i wyraził przekonanie, że rozwiązywanie kryzysów międzynarodowych nie jest możliwe drogą restrykcji gospodarczych. Jego zdaniem trudne kwestie można rozwiązywać tylko poprzez dialog.

W poniedziałek wieczorem przez Słowenię przeszły burze. Gwałtowna pogoda doprowadziła do licznych zniszczeń. Wszystko za sprawą ulewnych opadów i porywistego wiatru. Kilka ulic zostało zalanych, a w niektórych regionach zrobiło się biało.

- Dialog NATO-Rosja powinien być prowadzony z pozycji partnerskiej tak, aby Rosja miała poczucie, że rozmawia ze wspólnotą gotową do solidarnej i kolektywnej obrony swojego terytorium - powiedział w piątek prezydent Andrzej Duda po spotkaniu z prezydentem Słowenii Borutem Pahorem.

Parlament Słowenii zgodził się w poniedziałek późnym wieczorem na wysłanie wojska na granicę z Chorwacją. Armia pomoże policji i innym służbom w kontroli napływu migrantów - poinformował premier Miro Cerar.

Niezwykle gęsta mgła i prędkość przyczyniła się wielkiego karambolu w Słowenii. W ciągu kilku minut zderzyło się ponad 50 samochodów osobowych, kilka ciężarówek i autobus. Zginęły cztery osoby, a 25 zostało rannych. Na nagraniu z kamery samochodowej widać, jak ludzie próbowali się ratować, uciekając na skarpę.