słońce

słońce

Tak z bliska wygląda Słońce

Jeden z należących do NASA satelitów przesłał dziś na Ziemię trzy zdjęcia Słońca wykonane w ciągu mniej więcej 30 minut. Zobaczcie, jak wygląda centralna gwiazda Układu Słonecznego z bliska.

Zaćmienie Księżyca w obiektywach Reporterów 24

W sobotę wieczorem nadarzyła się prawdziwa gratka dla miłośników astronomii. Na niebie można było obserwować zaćmienie Księżyca. W Polsce to niezwykłe zjawisko rozpoczęło się późnym popołudniem. Mamy już pierwsze zdjęcia Srebrnego Globu.

Słońce wyniszcza powierzchnię Księżyca

- Burze magnetyczne wybuchające na Słońcu powodują erozję powierzchni Księżyca. Ziemię chroni przed tym specjalne pole magnetyczne - poinformowała NASA o swoim najnowszym odkryciu.

"Przed nami okres naprawdę złej kosmicznej pogody"

Nadchodzący cykl aktywności Słońca może być katastrofalny w skutkach. Naukowcy przewidują, że magnetyczne burze będą najsilniejsze od lat. Według niektórych specjalistów mogą one spowodować bilionowe straty i zniszczyć infrastrukturę energetyczną.

Księżyc zakryje 90 proc. Słońca

W najbliższy piątek nadarzy się okazja do obserwacji częściowego zaćmienia Słońca. Niestety, nie z terenu Polski. Zobaczą je mieszkańcy najdalej na południe wysuniętych połaci globu.

Mamy już zimę. Zimę słoneczną

Rozpoczął się okres zwany przez astronomów "zimą słoneczną". - Półkula Północna jest w takim położeniu, że dociera do niej najmniej słońca w roku - mówi Arleta Unton-Pyziołek, meteorolog TVN Meteo. - Jednak do prawdziwej zimy, zwłaszcza termicznej, jeszcze nam daleko - dodaje.

Gęsta mgła pozwala podglądać Słońce

"Zgniły wyż", który od kilku dni wpływa na pogodę w Polsce, jest winowajcą gęstych mgieł. Kierowcom i pilotom utrudniają one życie, zmuszając do wolniejszej i ostrożniejszej jazdy lub zmiany kursu. Inni, tak jak Reporter 24, wykorzystują mgłę do podglądania Słońca.

Energia odkryta na Antarktyce

Ilość słońca, jaka dociera do Himalajów, Andów, a nawet do Antarktyki daje tym rejonom szansę, by stały się centrami energii słonecznej - sugerują naukowcy, poszukujący najlepszych rejonów dla instalacji solarnych.

W 2017 wyślą sondę na Słońce

We wtorek 4 października Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) zaakceptowała projekt misji Solar Orbiter, podczas której w kosmos wyleci wehikuł przeznaczony do badań nad potęgą najbliższej Ziemi gwiazdy - Słońca.

Kometa uderzyła w Słońce. Wywołała wybuch?

Kometa odkryta w piątek przez astronomów-amatorów, zginęła w spektakularny sposób już następnego dnia. Uderzyła w Słońce. Chwilę później na gwieździe doszło do wybuchu, który zarejestrował koronograf znajdujący się na pokładzie sondy SOHO (Solar and Heliospheric Observatory). Przypadek?

Sam obserwuj plamy na Słońcu. Wystarczy 8 zł

W ciągu kilku ostatnich dni doszło do największej od lat burzy magnetycznej na Słońcu. Wywołały ją gigantyczne plamy, które każdy z nas może zobaczyć na własne oczy. Urządzenie do obserwacji można skonstruować samemu za mniej niż 10 zł.

Ziemia dostała silny cios od Słońca

Ogromne plamy na Słońcu wywołały w ostatnich dniach najsilniejszą od lat burzę magnetyczną. Gwiazda wysłała w kierunku Ziemi silne promieniowanie elektromagnetyczne. Możemy jednak spać spokojnie, nie ma dowodów na to, że miało ono jakikolwiek wpływ na systemy elektryczne i komórkowe - twierdzą amerykańscy eksperci od pogody kosmicznej.

Słońce w świetlistej obrączce

Barwne, świetliste pierścienie wokół Słońca udało się zaobserwować Reporterom 24. Jest to zjawisko optyczne zachodzące w ziemskiej atmosferze, nazywane halo. Zobaczcie naszą gwiazdę w tym uroczym wydaniu.

Kolorowe wstęgi na polskim niebie

Zorze polarne pojawiają się najczęściej w okolicach kół podbiegunowych. W niższych szerokościach geograficznych, tak jak na przykład w Polsce, zdarzają się niezwykle rzadko. Dlatego też malownicze, kolorowe wstęgi, które między 8 a 10 września będziemy mieli szansę zaobserwować na naszym niebie, są nie lada gratką.

Słońce dało plamę

W ostatnich godzinach Słońce popisało się dwoma sporymi wybuchami - poinformował serwis SpaceWeather.com. Wyrzucona w nich materia dotrze do Ziemi około 8-10 września i - jak mówi w rozmowie z TVN Meteo astronom z toruńskiego planetarium - również w Polsce będzie można wówczas liczyć na wystąpienie intensywnych zórz polarnych.

Nasłuchują Słońca, przewidują burze magnetyczne

Naukowcy odkryli metodę, dzięki której z dwudniowym wyprzedzeniem można przewidzieć pojawienie się plam słonecznych na Słońcu. Dzięki temu także na Ziemi z wyprzedzeniem będziemy w stanie ustrzec się przed negatywnym wpływem wybuchów wewnątrz gwiazdy.

Słońce znów daje plamę. Może być kłopot z elektrycznością

Przy wschodnim brzegu tarczy Słońca pojawiła się duża grupa plam słonecznych. Nasza gwiazda znów zwiększyła swoją aktywność i możemy się spodziewać kolejnych wybuchów na jej powierzchni. Ich skutki to przerwy w dostawie prądu, problemy w odbiorze telewizji czy korzystaniu z telefonów komórkowych.