Powódź

Powódź

Koree podzielone nie tylko politycznie. Na południu żar, północ pod wodą

Skrajne zjawiska pogodowe opanowały obie Koree. Mieszkańcy Południowej szukają ulgi od upału i palącego słońca, natomiast Północnej walczą z wielką wodą. Ulewy i powodzie zabiły tam już ok. 120 osób, a kilkadziesiąt tysięcy pozostawiły bez dachu nad głową. Kraj zmaga się z poważnymi niedoborami żywności.

Deszcz zalewa północ Chin. Największe opady od 61 lat

Najpierw południe, teraz północ Chin zmaga się z powodzią. Ulewne deszcze silnie dotknęły główne przemysłowe miasta Państwa Środka. W ciągu 12 godzin spadło tam ponad 100 l/mkw. wody. Ziemia nie nadążała z jej wchłanianiem, doszło do wielu osuwisk.

Wielka woda przyniesie wielki głód? Korea Płn.: 400 l/mkw. w dobę

400 litrów wody na metr kwadratowy spadło minionej doby na terytorium Korei Północnej. Oznacza to dalsze pogorszenie fatalnej sytuacji żywnościowej w kraju, który nie potrafi uporać się z kryzysem gospodarczym od lat 90. Mieszkańcom grozi kolejna fala wielkiego głodu.

Kraina herbaty odcięta od świata. Ulewne deszcze blokują drogi

Junnan - chińska prowincja znana z produkcji herbaty - zmaga się z padającymi od kilku dni ulewnymi deszczami. Wiele wiosek zostało odciętych od świata po tym, jak lawiny błotne i występujące z brzegów rzeki podmyły drogi. Ci, którym udało się zbiec przed pogorszeniem sytuacji pogodowej, przebywają w schroniskach.

Dzielnica pod wodą. Tak burza zalewała Pekin

Wielka woda w Pekinie bardziej przypominała tsunami, niż zwykłe podtopienia po burzy. Gwałtowna fala, jaka w weekend przetoczyła się przez dzielnicę Fangshan, zalewała całe ulice i sięgała okien budynków - widać to na udostępnionym dziś nagraniu. Po kataklizmie ze stanowiska ustąpił burmistrz Pekinu.

Tragiczna powódź w Ekwadorze. Cztery osoby nie żyją

Co najmniej cztery osoby nie żyją, a kilka tysięcy zmaga się ze skutkami powodzi, jaka nawiedziła północny wschód Ekwadoru. W prowincji Sucumbios obowiązuje najwyższy, czerwony alert pogodowy. Ulewne deszcze nie dają wytchnienia od początku roku.

Tama Trzech Przełomów jeszcze nigdy nie przyjęła tyle wody

Szef wydziału propagandy w Pekinie nakazał mediom, by przekazywały tylko dobre informacje dotyczące największej od 61 lat powodzi, jaka nawiedziła miasto. Prasa ma unikać krytyki władz, ale głosy o zaniedbaniach i braku wsparcia z ich strony pojawiają się w internecie. Problemy z wielką wodą przeżywa nie tylko chińska stolica. Do Tamy Trzech Przełomów płynie rekordowa fala powodziowa.

Tragiczne żniwo ulewy w Pekinie. 37 osób nie żyje

Rośnie tragiczny bilans największej od ponad 60 lat ulewy, jaka w sobotę w nocy przeszła nad Pekinem. Chińskie władze poinformowały w poniedziałek, że z jej powodu zginęło aż 37 osób. Miasto przez kilka godzin było sparaliżowane. Trwająca od czterech dni ekstremalna pogoda pochłonęła już 95 ofiar w całym kraju

171 osób nie żyje, urzędnicy przed sąd

W Rosji trwa dochodzenie mające na celu ustalenie winnych tragicznych skutków powodzi w Kraju Krasnodarskim. Sprawę badają prokuratorzy Komitetu Śledczego Federacji Rosyjskiej. Śledczy zatrzymali trzech urzędników, którym zarzuca się niedopełnienie obowiązków służbowych. W wyniku powodzi, do której doszło w nocy z 7 na 8 lipca, życie straciło 171 osób.

Monsunowa powódź zabija w Indiach

Ponad 100 ofiar śmiertelnych ma na swoim koncie powódź nękająca północno-wschodnie Indie. Ponadto żywioł, który jest związany z monsunem, 400 tys. ludzi pozbawił dachu nad głową, a dwa miliony zmusił do ewakuacji.

Takiej powodzi nie było od dekad. Północna Norwegia pod wodą

Podtopione domy, zalane drogi i pola, zniszczone mosty - to efekt ulew, które w weekend nawiedziły północną Norwegię. Sytuację pogorszył gwałtowny wzrost temperatury, który doprowadził do intensywnego topnienia śniegu. Mieszkańcy oceniają, że takiej powodzi w tych okolicach nie było od kilkudziesięciu lat.

Ulewy zatapiają Kiusiu. 800 l/mkw.

Japońskie władze zarządziły w sobotę ewakuację 240 tysięcy mieszkańców z 85 tys. gospodarstw domowych na wyspie Kiusiu, którą od kilku dni dosłownie zatapia deszcz. Wcześniej z tego samego powodu swoje domy musiało opuścić 260 tys. Japończyków.

Potop w Japonii: spadło 500 litrów na metr

Nawet 507 litrów wody na metr kwadratowy spadło w ciągu doby w zachodniej części Japonii. Ulewne deszcze zmusiły do ewakuacji już 68 tys. osób, a ponad 20 uznaje się za zaginione lub martwe. A to nie koniec dramatu, wkrótce mogą zaatakować tornada.

Szwecja pływa w 113 litrach wody na metr kwadratowy

Deszcz zalewa południowo-centralną Szwecję. Jest go tak dużo, że Szwedzki Instytut Meteorologiczno-Hydrologiczny ogłosił najwyższy stopień zagrożenia powodziowego. Na dziś prognozowana jest kolejna fala opadów.

"To jak tsunami". Bilans ofiar przekroczył 171 osób

Do 171 wzrosła liczba zabitych w nagłej powodzi na Kubaniu - poinformowały w niedzielę rosyjskie władze. Prezydent Władimir Putin - któremu w niedzielne popołudnie prezydent RP Bronisław Komorowski złożył wyrazy najgłębszego współczucia - nakazał śledztwo, mające wyjaśnić, dlaczego liczba ofiar była tak wysoka.

Woda w salonach Japończyków

Wielka akcja ewakuacyjna została przeprowadzona we wtorek w zachodniej Japonii z powodu gwałtownego przyboru wody. Domy musiało opuścić 20 tysięcy osób. Woda płynęła rwącymi potokami po ulicach i wdzierała się do mieszkań.

Zaczęło się trzeciego dnia lipca

Mija właśnie 15 lat od Powodzi Tysiąclecia, jak nazwano pamiętny "potop" z lipca 1997 roku, który nawiedził południową i zachodnią Polskę oraz m.in. Czechy. W kraju zginęło wtedy 56 osób, a straty spowodowane przez żywioł wyceniono na 3,5 mld dolarów.

Ten potop ma rozmiary biblijne

Rozmiary powodzi są porażające. Domy musiało opuścić dwa miliony osób. Ludzie i zwierzęta szukają schronienia na wyżej położonych terenach. Pod wodą znalazło się dwa tysiące wiosek. Zalane zostały plantacje słynnej herbaty assam.