owady

owady

Zasiedlają telefony komórkowe, wkradają się do komputerów. Oznaką tego, że szalone mrówki Rasberry'ego, prawdziwa zmora Teksańczyków, sieją spustoszenie w ich domach, są przestające działać urządzenia elektryczne.

400 tysięcy yuanów, czyli ponad 62 tysiące dolarów, należących do pewnej staruszki, zostało pożartych przez termity. Owady dobrały się do pieniędzy, które przeleżały kilka miesięcy w szufladzie.

Okazuje się, że zachęcanie ludzi do jedzenia chrząszczy, gąsienic i mrówek może przyczynić się do poprawy bezpieczeństwa żywności i przeciwdziałać otyłości. Eksperci ONZ ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) twierdzą, że spożywanie owadów przynosi ogromne korzyści zdrowotne, a mimo tego świat zachodni się ich wystrzega.

Barciak większy to najlepiej słyszące zwierzę świata. Rejestruje częstotliwości do 300 kHz. Naukowcy podejrzewają, że wykształcił tę umiejętność, żeby ustrzec się przed swoim największym zagrożeniem - nietoperzem, który emituje sygnały do 212 kHz.

Jeszcze do niedawna pluskwy wydawały się niemal wytępione, ale ostatnio zaczynają powracać, dając się we znaki nie tylko pasażerom polskich pociągów, ale też Amerykanom. Okazuje się, że można łatwo uchronić się przed ich nieprzyjemnymi ugryzieniami - świetną pułapką na te owady są... liście fasoli. Naukowcy pracują teraz nad stworzeniem syntetycznego materiału naśladującego te niezwykłe właściwości rośliny.

Samonapełniającą się butelkę, która ma wybawić świat od niedoboru wody, chcą stworzyć młodzi Amerykanie. Inspirację dla nich stanowi pewien afrykański chrząszcz, który potrafi pozyskiwać wodę w ekstremalnie suchych warunkach.

Stado szerszeni zaatakowało gromadę japońskich dzieci, które w czwartek rano szły do szkoły. W piątek władze miasta usunęły gniazdo owadów.

Olbrzymie owady opanowały jeden z parków w podkarpackiej Stobiernej. 11 gigantycznych figur mierzących od jednego do kilku metrów postawiono tam, by wabiły turystów.

Boisea rubrolineata, gatunek owada z rodziny wysysowatych, jest znany z tego, że... lubi się opalać. Pluskwiak wydziela przy tym intensywny zapach, dzięki któremu - jak się niedawno okazało - zwalcza próbujące go atakować bakterie.

Pluszowy miś to wcale nie jedyne zwierzątko, jakie może wam towarzyszyć podczas snu. Niewykluczone, że wasze łóżko zamieszkują nieco inne "przytulanki".

Pierwsze wiosenne obloty pszczół zaobserwowali pszczelarze na Lubelszczyźnie. Mimo silnych mrozów owady przetrwały zimę w niezłej kondycji. Ich opiekunowie planują natomiast 15 marca protest na ulicach Warszawy przeciw używaniu szkodliwych środkow ochrony roślin, które - jak przekonują pszczelarze - zabijają pszczoły.

Owocówki potrafią wykorzystać "lecznicze" właściwości alkoholu - wskazują naukowcy na łamach "Current Biology". Muszki są niemal nieustająco na rauszu, ale dzięki temu są w stanie pokonać wyniszczającego je pasożyta - czytamy.

Ponad milion pająków i kilkadziesiąt osób pracowało nad stworzeniem tkaniny ze złocistego pajęczego jedwabiu. Praca nad nią zajęła kilka lat. Szal i pelerynę z tej lśniącej przędzy ozdobionej ręcznym haftem można będzie oglądać w londyńskim Victoria & Albert Museum.

- Choć klecanki, podrodzina osowatych, mają mózgi milion razy mniejsze niż ludzie, wytworzyły sobie analogiczny do ludzkiego mechanizm rozpoznawania twarzy - twierdzą Michael Sheehan i Elizabeth Tibbets z Uniwesrsytetu Michigan.