ochrona środowiska

ochrona środowiska

Maseczki trzeba nosić – dla bezpieczeństwa i z obowiązku, ale nie można ich wyrzucać byle gdzie. Przyroda nie wytrzyma tego zaśmiecania. Szacuje się, że w trakcie roku pandemii ludzkość wygenerowała dodatkowe 4,5 miliona ton śmieci. Materiał Patryka Rabiegi.

Nawet jeśli teraz będziemy dbać o środowisko, a rolnicy będą stosować mniej nawozów, to polskie rzeki i Bałtyk będą zanieczyszczone jeszcze przez kilkadziesiąt lat – uważa fizyk środowiska dr Przemysław Wachniew z AGH. - Z Polski do Bałtyku spływa najwięcej zanieczyszczeń - podkreśla.

Google Earth zamieściło nową wersję zdjęć satelitarnych. Widzimy na nich jak bardzo zmieniła się Ziemia w ciągu ostatnich 32 lat. Na mapie widzimy jak przez rozwijającą się w ogromnym tempie urbanizację, czy masową wycinkę lasów zmienia się powierzchnia naszej planety. Czy ten widok powinien niepokoić? Na to pytanie odpowiada polarnik i podróżnik Marek Kamiński.

Po ulicach tureckiego Istambułu od środy jeździ autobus botaniczny, który nazywany jest Botobusem. Na dachu tego środka lokomocji znajduje się ogród. Osoby, które brały udział w tworzeniu tego pojazdu chciały pokazać światu, że ochrona środowiska ma dla nich bardzo duże znaczenie.

Rumuński polityk złożył projekt ustawy, która gwarantowałaby prawo do wolności, dobrobytu i godnych warunków życia każdemu przebywającemu w granicach kraju... delfinowi. Polityk, wyróżniający się na tle pozostałych m.in. bródką i długimi włosami, domaga się uznania tych zwierząt za osoby pozaludzkie (ang. non human person).

Rosja nie pozwoliła na spełnienie marzeń ekologów o zamknięciu wód Antarktyki. Pomysł, by wody były niedostępne dla wszystkich, za wyjątkiem ekspedycji naukowych nie spodobał się Rosjanom. Rozmowy zostały zawieszone na trzy miesiące w celu wyjaśnienia niuansów prawnych.

Brytyjska populacja ptaków od 1966 r. zmniejszyła się o 44 mln - alarmują ekolodzy. Najnowszy raport ornitologiczny obejmujący prawie pół wieku wykazał, że liczebność niektórych popularnych gatunków dramatycznie się zmniejszyła. Jednocześnie eksperci zauważyli, że samych gatunków jest obecnie w Wielkiej Brytanii więcej niż kiedykolwiek w historii.

Chore, poturbowane, porażone prądem, niedożywione - bociany po trudnych przejściach nie mogły odlecieć na zimę do Afryki. Kilkudziesięcioma takimi ptakami opiekuje się przemyski Ośrodek Rehabilitacji Zwierząt Chronionych. Ponieważ podopiecznych cały czas przybywa, potrzebuje wsparcia - m.in. pożywienia i materiałów ocieplających.

Ekolodzy oraz władze jawajskiego Parku Narodowego Ujung Kulon mają powody do radości. Niedawne nagranie z kamery ukrytej w tropikalnym lesie pokazało aż sześć młodych nosorożca jawajskiego. Taki przychówek to świetna wiadomość dla krytycznie zagrożonego gatunku, który obecnie liczy tylko około 40 osobników.