Lasy

Lasy

Wielkie połacie lasów w Indonezji stoją w ogniu. Ludzie giną uduszeni brakiem tlenu. To samo dotyczy zwierząt. Wiele gatunków drzew i innych roślin pali się w zastraszającym tempie. To najprawdopodobniej jak do tej pory największa katastrofa ekologiczna w XXI wieku.

Jeśli nigdy nie widzieliście rysi w ich naturalnym środowisku, teraz możecie podejrzeć te drapieżniki dzięki leśnym kamerom. Nadleśnictwo Piwniczna udostępniło nagranie, na którym widać rysią "rodzinkę" podczas posiłku.

- My Polacy, jesteśmy „grzybnięci”. To nasz sport narodowy. Oprócz piłki nożnej i siatkówki kochamy zbierać grzyby, a sezon się właśnie zaczyna - mówi w „Studio Active” Joanna Narożniak z Mazowieckiej Inspekcji Sanitarnej.

Wciąż w wielu miejscach istnieje wysokie ryzyko pożarów. Na większym obszarze naszego kraju obowiązuje najwyższy, trzeci stopień ryzyka (oznaczony kolorem czerwonym). Pracownicy lasów apelują o rozwagę. Wystarczy jedna iskra, by aby zaprószyć ogień.

Potrzeba było skoordynowanej pracy leśników, strażaków i weterynarza, żeby uwolnić dzika ze starego hutniczego pieca. Zwierzę wpadło do trzymetrowej dziury i o mały włos nie przypłaciło tego życiem.