Lasy

Lasy

- Do godziny trzeciej za hotelowym murem gaszono pożary. Jest wszechogarniający smog i zapach spalenizny, to jest uciążliwe, musimy to wdychać - opowiadał w rozmowie z TVN24 jeden z Polaków, który przebywa niedaleko Aten.

Leśnicy z Nadleśnictwa Sobibór w województwie lubelskim potwierdzili, że w tamtejszych lasach zamieszkał ryś. Szansa na zobaczenie tego niezwykle płochliwego kota jest bardzo mała. Zwykle zobaczywszy człowieka, ryś bardzo szybko ucieka z pola widzenia ludzi. Jednak nie tym razem.

Zwierzęta w lesie mają teraz pełno pracy, to ostatnia chwila, aby przygotować się do zimowej przerwy. Jest to trudny okres dla zwierząt, dlatego każdy gatunek wytworzył mechanizmy, które pomagają mu ją przetrwać. Tym, którego najbardziej im zazdrościmy jest sen zimowy, przestawiający organizm zwierzęcia na tryb ekonomiczny.

Zdrowe i smaczne grzyby mun rosną w Polsce. Uszaka bzowego, bo tak brzmi ich polska nazwa, najczęściej można znaleźć na gałęziach bzu czarnego.

Zobacz niezwykłe zdjęcia wykonane w dwóch kompleksach leśnych poznańskiej dyrekcji Lasów Państwowych. Oglądając fotografie można się przekonać, że las z perspektywy lotu ptaka urzeka swymi zróżnicowanymi barwami i fakturami.

Dąb Bartek stał się symbolem polskiej przyrody. Jaka przyszłość czeka to najsłynniejsze drzewo w Polsce? Naukowcy wspólnie z leśnikami próbują nie tylko jak najdłużej zachować go przy życiu, ale także wyhodować jego klony.