Lasy

Lasy

Jeśli wzdłuż drogi wojewódzkiej prowadzącej z Hajnówki (województwo podlaskie) do granic państwa miałaby powstać ścieżka rowerowa, trzeba będzie przeprowadzić wycinki. Również na terenie cennego przyrodniczo rezerwatu krajobrazowego. Ekolodzy mają pretensje, że decydenci nie biorą pod uwagę dwóch innych wariantów budowy ścieżki, w ramach których ingerencja w przyrodę byłaby nieporównywalnie mniejsza.  

Żeby mieć "swoje" drzewo w lesie nie warto go niszczyć miłosną dedykacją wyrytą w korze. Jest na to inny sposób. Leśnicy z podpoznańskich Babek wyznaczyli leśną polanę, na której każdy kto się zgłosi, będzie mógł zasadzić okolicznościowy dąb. Przy drzewku znajdzie się też tabliczka z wymarzoną dedykacją.

Wyobraź sobie, że co roku przez polskie lasy przejeżdża nawet dwa tysiące wagonów towarowych wypełnionych po brzegi śmieciami. Co jakiś czas, gdy nikt nie widzi, zatrzymują się i gubią ładunek. Trochę tu, trochę tam... Aż w końcu w wagonach nie ma nic. Byłbyś tym oburzony? To teraz posłuchaj: te wszystkie śmieci naprawdę lądują w lesie.

Sadzenie drzew to doskonały sposób na walkę ze zmianami klimatu i ochroną bioróżnorodności na naszej planecie, ale niewłaściwe drzewo w niewłaściwym miejscu może przynieść więcej szkody niż pożytku - twierdzą brytyjscy eksperci. Przedstawiają 10 złotych zasad, które mają pomóc w odnawianiu zielonych płuc naszej planety.

Jak informuje Ministerstwo Środowiska, od poniedziałku 20 kwietnia można wchodzić do lasów i parków narodowych w całej Polsce. Czy w lasach i parkach narodowych będziemy musieli nosić maseczki?

Płonie Puszcza Amazońska nazywana "płucami Ziemi". Z żywiołem walczą strażacy i wojsko. Dotychczas wykryto prawie 80 tysięcy ognisk pożarów. - Bez Puszczy Amazońskiej nie uda nam się powstrzymać katastrofy klimatycznej - podkreślił Krzysztof Cibor z Greenpeace Polska.