Kosmos

Kosmos

Naukowcy z Australii obserwowali małą gwiazdę - pulsara. Przypadkowo w jej pobliżu odkryli niezwykłą planetę. Nowe ciało niebieskie przypomina wyglądem wielki diament.

Mieszkańcy Cuzco, miasta założonego wieki temu przez Inków, mogli obserwować ze swoich balkonów niezwykłe zjawisko. Niebo nad ich domami przecięła wielka ognista wstęga, pozostawiona prawdopodobnie przez duży meteoroid powoli płonący w atmosferze.

Rosja wstrzymała starty rakiet Sojuz w następstwie wypadku statku kosmicznego Progress, którego w środę nie udało się wyprowadzić na właściwą orbitę - poinformował w czwartek anonimowy przedstawiciel władz. Rosyjskie statki kosmiczne to obecnie jedyny środek transportu zaopatrzenia dla Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Rosja zawiesiła starty swojej głównej rakiety służącej do wynoszenia satelit na orbitę. Decyzja została podjęta, gdy Proton-M zawiodła po raz kolejny w tym roku i nie dostarczyła tam gdzie powinna wyjątkowo drogiego i ważnego satelity Express AM4. Wstrzymanie lotów i kolejne porażki rakiety to poważny cios dla rosyjskiego przemysłu kosmicznego.

Gdańsk dostaje pozdrowienia nie z tej ziemi. Trzej astronauci NASA i Japońskiej Agencji Kosmicznej wysłali mieszkańcom miasta filmowe pozdrowienia i życzenia z okazji 400. rocznicy urodzin Jana Heweliusza. Pozdrowienia wkrótce zostaną umieszczone w Kapsule Czasu na wieży miejskiego ratusza.

W nocy będziemy mieli szansę na obserwacją najbardziej odległej planety Układu Słonecznego, Neptuna. Ciało niebieskie właśnie zakończyło swoją pierwszą podróż dookoła Słońca od czasów jego odkrycia w 1846 roku i w poniedziałek dokładnie o 23:26 znajdzie się w opozycji wobec niego. Będzie więc jasno świeciło jego odbitym światłem.

Sztuczne organizmy skonstruowane tak, by żywiły się tylko dwutlenkiem węgla, mogą nam pomóc bardzo szybko skolonizować Marsa - twierdzi amerykański biolog Craig Venter. Jego zespołowi udało się już stworzyć pierwsze bakterie ze sztucznym genomem.

Dzięki amerykańskim siłom powietrznym możemy usłyszeć, jak niesamowicie brzmią Perseidy. W Polsce można było je obejrzeć 12 sierpnia. Niestety pogoda nie dopisała, więc teraz można chociaż posłuchać.

Rosyjska Federalna Agencja Kosmiczna (Roskosmos) straciła kontrolę nad swoim najnowszym satelitą telekomunikacyjnym Express AM-4, wystrzelonym w nocy ze środy na czwartek z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie.

W środę wystartowała rakieta Dniepr z siedmioma mini- i mikrosatelitami. Wśród wystrzelonych w kosmos satelitów znajdują się dwa nigeryjskie satelity obserwacyjne. Mają one pomóc w monitorowaniu pogody.

"Bloon" to nazwa pierwszego balonu, który będzie oferować komercyjne loty w wyższe partie atmosfery. Balon ma być ekologiczną alternatywą dla samolotów oferujących te same atrakcje. Barcelońska firma Zero2infinity zapewnia, że "pozaziemska" podróż będzie dostępna dla każdego, kto zapłaci 110 tys. euro.

Dawno temu w odległym zakątku Wszechświata powstał... kosmiczny wykrzyknik. To wynik połączenia dwóch młodych galaktyk. Na zdjęciu uchwycił je teleskop Hubble'a.

W nocy z soboty na niedzielę obserwowaliśmy wyjątkową pełnię Księżyca. Satelita znalazł się dokładnie naprzeciwko Słońca już o 20:57, a jego bardzo jasna, okrągła tarcza była widoczna całą noc. Reporterowi 24 udało się sfotografować nie tylko niezwykłą pełnię, ale też samolot na jej tle.

Teleskop NASA sfotografował w kosmosie "diamentowy naszyjnik". Tak naprawdę to mgławica planetarna, której blask podobny jest do światła słonecznego.

Naukowcy po raz pierwszy dostrzegli cienki pas cząsteczek antymaterii otaczający Ziemię - opisuje czasopismo naukowe Astrophysical Journal Letters. To potwierdzenie wcześniejszych teoretycznych wyliczeń mówiących o tym, że antymateria przyciągana jest przez pole magnetyczne naszej planety.

Duża ilość naładowanych elektrycznie cząstek wyrzuconych podczas gigantycznej erupcji na Słońcu dotrze w sobotę do Ziemi. Zdaniem ekspertów mogą one wywołać jedne z największych geomagnetycznych burz w historii - donosi "Daily Mail".

NASA wystrzeliła w piątek sondę kosmiczną Juno, która po kilkuletnim locie ma dotrzeć w lipcu 2016 roku do Jowisza. Na największej planecie Układu Słonecznego ma przeprowadzić kompleksowe badania.

Ludzkość wysłała w kosmos nowego odkrywcę. Sonda Juno ma za zadanie dotrzeć w 2016 roku na orbitę Jowisza i przeprowadzić po raz pierwszy kompleksowe badania tej największej planety Układu Słonecznego. NASA ma nadzieję, że sonda zdoła dostarczyć nowych informacji na temat tego, jak powstał Układ Słoneczny.