Kosmos

Kosmos

W poniedziałek wieczorem będziemy mogli obejrzeć koniunkcję Księżyca i jasnego Jowisza. Wąski rożek Srebrnego Globu znajdzie się zaledwie 4 stopnie od Gazowego Giganta. Zjawisko będzie można obserwować już od godziny 17:30.

Zobaczcie zdjęcie Ziemi, które zapiera dech w piersiach i ... pokazuje możliwości najnowszego satelity NASA. Obraz uchwycił VIIRS, instrument znajdujący się na pokładzie Suomi NPP, 4 stycznia 2012 roku.

Dwaj licealiści z Newark w Kanadzie wysłali na granicę stratosfery ludzika Lego. Kapsuła zaopatrzona w balon meteorologiczny poleciała na wysokość 24 kilometrów nad ziemią. Na pokładzie były też kamery, które nagrały plastikowego aeronautę na granicy kosmosu.

Dwaj licealiści z Newark w Kanadzie wysłali na granicę stratosfery ludzika Lego. Kapsuła zaopatrzona w balon meteorologiczny poleciała na wysokość 24 kilometrów nad ziemią. Na pokładzie były też kamery, które nagrały plastikowego aeronautę na granicy kosmosu.

- W piątek, ok. godz. 16.30 naszego czasu, bardzo blisko Ziemi przeleci niewielka planetoida - poinformował serwis NASA - SpaceWeather.com. Naukowcy zapewniają, że naszej planecie nie grozi żadne niebezpieczeństwo.

Na polskim niebie w czwartek wieczorem można było obserwować rzadkie zbliżenie dwóch najjaśniejszych po Słońcu ciał niebieskich - Księżyca i Wenus. Czujni Reporterzy 24 nadesłali zdjęcia z tego widowiskowego spotkania.

Przez najbliższe 90 lat aktywność Słońca będzie mniejsza - prognozują naukowcy. Ostrzegają jednak, że nie opóźni to globalnych wzrostów temperatur spowodowanych emisją gazów cieplarnianych. Temperatury na Ziemi zmniejszą się bowiem zaledwie o 0,08 stopnia Celsjusza.

Obłoki materii wyrzuconej podczas wybuchu na Słońcu zbliżają się do Ziemi z prędkością 2 tys. kilometrów na sekundę. Słoneczne cząstki, które dotrą we wtorek do ziemskiej atmosfery, mogą oddziaływać na ruch lotniczy, sieć energetyczną i pracę satelitów. Burza słoneczna, do której doszło na powierzchni gwiazdy w niedzielę, jest najsilniejszą odnotowaną od ponad sześciu ostatnich lat.

Zdjęcie Mgławicy Orła wykonane przez teleskop Hubble'a zapewne zdobi pulpit niejednego komputera. Czas jednak na zmianę. Najnowsza fotografia wykonana przez teleskop Herschela ukazuje piękno tej części kosmosu w nowych, niezwykle bajecznych barwach.

Meteoryt, którego szczątki zeszłego lata spadły na terytorium Maroko, pochodzi z Marsa. Tak, po specjalistycznych analizach, orzekł zespół naukowców z całego świata. Kosmiczny kamień jest pierwszym od 50 lat potwierdzonym przypadkiem upadku kawałka marsjańskiego gruntu na Ziemię.

Meteoryt, którego szczątki zeszłego lata spadły na terytorium Maroko, pochodzi z Marsa. Tak, po specjalistycznych analizach orzekł zespół naukowców z całego świata. Kosmiczny kamień jest pierwszym od 50 lat potwierdzonym przypadkiem upadku kawałka marsjańskiego gruntu na Ziemię.

Pierwszy lot prywatnego statku transportowego na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) został przełożony z przyczyn technicznych - poinformowała prywatna amerykańska korporacja kosmiczna SpaceX.

Czy galaretka w kosmosie tężeje, albo co można zrobić z fekaliami kosmonautów, ale też czy w kosmosie można produkować wysokiej jakości insulinę - nad takimi zagadnieniami zastanawiają się młodzi ludzie z Polski, którzy startują w międzynarodowym konkursie "Space Lab". Do finału przeszło sześć zgłoszeń z naszego kraju. To trzeci najlepszy wynik w na świecie. Ich pomysły oceni m.in. Stephen Hawking.

Na początku ery lotów w kosmos niewiele myślano o kosmicznych śmieciach pozostawionych na orbicie. Liczba odpadków rosła, najpierw stopniowo, a następnie bardzo szybko. Obecnie kosmiczny złom na orbicie powoduje poważne niebezpieczeństwo dla sztucznych satelitów.

Na początku ery lotów w kosmos niewiele myślano o kosmicznych śmieciach pozostawionych na orbicie. Liczba odpadków rosła, najpierw stopniowo, a następnie bardzo szybko. Kosmiczny złom na orbicie powoduje poważne niebezpieczeństwo dla sztucznych satelitów.