Kosmos

Kosmos

Astronauci z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej znów dzielą się z nami wrażeniami z orbity. Tym razem na filmie z ich przelotu dookoła Ziemi oprócz rozświetlonych metropolii możemy oglądać zieloną poświatę zorzy polarnej i niesamowitą burzową strefę rozświetlaną błyskawicami. NASA zadbała, żeby wrażeniom wzrokowym towarzyszyła budująca niezwykły klimat muzyka.

Wielowarstwowy mglisty kokon przypominający cebulę i przeświecające przez niego promienie - taki piękny widok oznacza jeden z ostatnich etapów życia gwiazdy. Mgławica protoplanetarna to trudne do zaobserwowania, a tym samym wciąż dość tajemnicze zjawisko kosmiczne. Dzięki teleskopowi Hubble'a możemy je obserwować na przykładzie Egg Nebula (Mgławicy Jajko).

Bliskie spotkanie Księżyca, Marsa i Regulusa już za nami. Te ciała niebieskie zaświeciły nocą w trzech kolorach. Niektórzy z Was zwrócili swoje oczy i obiektywy aparatów w ich stronę, co zaowocowało interesującymi zdjęciami.

Srebrny Glob, Czerwona Planeta i błękitnobiały Regulus spotkają się w poniedziałkowy wieczór na niebie. Żeby dojrzeć te jasne obiekty, nie trzeba nawet wyjeżdżać z miasta, tym bardziej że obserwacjom powinno sprzyjać bezchmurne w większości kraju niebo. O koniunkcji, a także o tym, co łączy na niebie lwa z żelazkiem, opowiada szefowa planetarium stołecznego Centrum Nauki Kopernik, Weronika Śliwa.

Pierwszy prywatny statek kosmiczny wyleci w kierunku Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) już za nieco ponad tydzień. 7 maja wyruszy bezzałogowa maszyna, która dostarczy do ISS zapasy dla astronautów.

Poniedziałkowy wieczór dostarczy wrażeń wszystkim wielbicielom astronomii - zarówno zawodowcom, jak i amatorom. - Około godziny po zachodzie Słońca złączą się Księżyc, czerwony Mars i biało-niebieski Regulus, najjaśniejsza gwiazda w konstelacji Lwa - informuje Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie.

We wczesnej fazie istnienia Ziemi nasza planeta poddana była gigantycznemu bombardowaniu. Dotąd naukowcy byli zdania, że trwało ono przez około 300 mln lat, a doszło do niego 4 mld lat temu. Najnowsze badania wskazują jednak, że po tej serii zwanej Wielkim Bombardowaniem (Late Heavy Bombardment), przyszła kolejna - jeszcze większa i dużo dłuższa. W tym czasie na powierzchni powstawało już życie...

We wczesnej fazie istnienia Ziemi nasza planeta poddana była gigantycznemu bombardowaniu. Dotąd naukowcy byli zdania, że trwało ono przez około 300 mln lat, a doszło do niego 4 mld lat temu. Najnowsze badania wskazują jednak, że po tej serii zwanej Wielkim Bombardowaniem (Late Heavy Bombardment), przyszła kolejna - jeszcze większa i dużo dłuższa. W tym czasie na powierzchni powstawało już życie...

Choć wzbijał się w powietrze, nigdy nie poleciał w kosmos. W piątek w pożegnalnym przelocie na grzbiecie samolotu pokazał się nad Nowym Jorkiem. Enterprise, prototyp amerykańskich wahadłowców, "emeryturę" spędzi na muzealnej ekspozycji.

Po niespełna połowie roku trójka astronautów z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) szczęśliwie powróciła na Ziemię. Lądowanie odbyło się zgodnie z planem na kazachskim stepie, na północ od miasta Arkałyk.

Kapsuła Sojuz odłączyła się od Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) i rozpoczęła powrót na Ziemię. Na pokładzie jest trójka kosmonautów, którzy po kilku godzinach lotu mają wylądować na stepie w Kazachstanie. W kosmosie pozostaje jedynie trójka ludzi, stanowiąca zredukowaną obsadę ISS.

Jedna asteroida krążąca nieopodal Ziemi może zawierać więcej platyny niż w sumie wydobyto na naszej planecie. Dlatego chętni na kosmiczny biznes wydobywczy już kalkulują, ile zysku przyniosą ekspedycje. Ale jakie będą ich koszty?

Polski łazik odegra ważną rolę w przygotowaniu misji na Marsa, którą zaplanowano na 2018 rok. Magma White, pojazd skonstruowany przez badaczy z Torunia, sprawdzi, jak na powierzchni Czerwonej Planety poradzi sobie francuski georadar Wisdom.

Słynny reżyser i łowca przygód James Cameron, dyrektor zarządzający Google'a Larry Page i szef rady nadzorczej tej firmy Eric Schmidt zamierzają wykorzystać roboty do wydobywania drogocennych surowców z asteroidów - donosi BBC.

Zawdzięczamy mu wiele, a w wielu aspektach wszystko. Psuł się pięć razy, a pracuje dla nas już 22 lata. Efekty jego pracy zmieniają ludzkość i dostarczają pożywki estetom. 24 kwietnia Teleskop Kosmiczny Hubble'a obchodzi rocznicę swojej działalności na orbicie ziemskiej.

Zdjęcie kosmicznej tarantuli jest jednym z prezentów, jakie Kosmiczny Teleskop Hubble'a daje na swoje 22 urodziny. To dzięki niemu poznajemy Wszechświat, odkrywamy nowe galaktyki i oglądamy zjawiskowe fotografie najdalszych zakamarków kosmosu.

Wyciągnijcie ze swoich kieszeni telefony komórkowe i przyjrzyjcie im się z uznaniem. Dlaczego? Technologie, jakie zostały w nich zastosowane, są ważną częścią składową pierwszych polskich satelitów naukowych, dzięki którym Polacy samodzielnie podbiją kosmos.

Projekt wysłania sondy, która zbadałaby, czy na lodowych księżycach Jowisza może istnieć życie, ma zdaniem specjalistów największe szanse na wygranie flagowego programu Europejskiej Agencji Kosmicznej. Kiedy JUICE dotrze do celu, sprawdzi, czy pod warstwą lodu na Kallisto, Europie i Ganimedesie znajduje się woda w stanie ciekłym.