Kosmos

Kosmos

Niektóre elementy ziemskiego krajobrazu są tak charakterystyczne, że wystarczy jedno spojrzenie, żeby je rozpoznać. Tak właśnie jest w przypadku zdjęcia zrobionego podczas sierpniowego przelotu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej nad Morzem Śródziemnym. Nawet z wysokości 400 km łatwo rozpoznać kontury słynnego "włoskiego buta".

- Chcemy w Polsce robić "kosmos" - powiedział w rozmowie z tvnmeteo.pl Mateusz Jakubiuk, jeden z autorów docenionego przez NASA łazika "Husar". Jakubiuk opowiedział nam też m.in. jak będzie działać "księżycowa koparka" i co jest kluczem do sukcesu studentów Politechniki Warszawskiej, którzy w maju zmierzą się w międzynarodowym konkursie Lunabotics Mining Competition.

- Jest ich całe mnóstwo, przelatują blisko Ziemi i są niezwykle niebezpieczne - tak w w programie "Meteo News" opisał planetoidy dr Maciej Mroczkowski z Wojskowej Akademii Technicznej. Obecnie znanych jest ponad 580 tys. planetoid, z których większość porusza się po orbitach nieznacznie nachylonych do ekliptyki, pomiędzy orbitami Marsa i Jowisza .

Niezwykła para wędruje razem przez przestrzeń kosmiczną. Stanowią ją dwie zupełnie różne od siebie galaktyki, które nazwano Arp116.

Sukces studentów Politechniki Warszawskiej - jako jedyni Europejczycy zakwalifikowali się do zawodów NASA Lunabotics Mining Competition. Zaprojektowany przez nich robot "Husar" pod koniec maja przyszłego roku będzie rywalizował o miano najlepszej "księżycowej koparki".

Astronomowie dokonali słodkiego odkrycia. 400 lat świetlnych stąd znaleźli cukier w gazie otaczającym gwiazdę podobną do naszego Słońca. Czy oznacza to, że w kosmosie istnieją związki chemiczne, dzięki którym może rozwijać się życie?

Sukcesy, jakie odnosi łazik Curiosity na powierzchni Marsa, jeszcze bardziej rozbudził wizje podboju Kosmosu. Kolejnym krokiem w może być budowa kosmicznej windy. Amerykanie przekonują, że to nie science-fiction - potrzeba tylko pieniędzy.

Astronauci mieszkają na orbicie ziemskiej już od 12 lat. Rokrocznie idą na ten cel miliony dolarów. Administracja Busha zamierzała już wstrzymać dofinansowanie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS), Obama miał co do niej inne plany i pieniądze nadal płyną w Kosmos szerokim strumieniem. Czy słusznie?

Miłośnicy astronomii będą mieli we wrześniu dobre warunki do obserwacji Wenus, Urana i Neptuna. Można też liczyć na "spadające gwiazdy" - nawet do dwudziestu na godzinę.

Sonda Cassini wysłała na Ziemię olśniewające zdjęcia Saturna oraz Tytana - największego księżyca tej otoczonej przez pierścienie planety. Obrazów nie podkolorowano, dzięki czemu oba ciała niebieskie można zobaczyć takimi, jakie sa w rzeczywistości.

Dwie planety krążące wokół dwóch słońc - takiego odkrycia udało się dokonać badaczom pracującym przy Teleskopie Kosmicznym Kepler. Smaczku odkryciu dodaje fakt, że jedna z tych dwóch planet może znajdować się w tzw. strefie zamieszkiwalnej.

Przyszłość Ziemi rysuje się w czarnych barwach. Nie od dziś naukowcy przewidują, że zbliżające się do kresu swojego życia i rozrastające się Słońce pochłonie naszą planetę. Teraz zespół naukowców, którego większość składu stanowią Polacy, znalazł w odległej części galaktyki pierwszy dowód na prawdziwość takiego scenariusza.

Pierwsze koty za płoty. Łazik Curiosity przejechał kilka metrów po powierzchni Marsa - poinformowała w środę amerykańska agencja kosmiczna NASA. To kolejny etap misji największego ziemskiego pojazdu na Czerwonej Planecie.

Dwaj rosyjscy kosmonauci z załogi Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) wyszli w poniedziałek w otwartą przestrzeń kosmiczną. Cel? Montaż osłon chroniących przed meteorytami.

Na pokładzie jednego z najnowszych satelitów pogodowych, tzw. Suomi NPP, znajduje się narzędzie tak czułe, że potrafi wykrywać pożary lasów nawet w środku nocy. Ostatnio udało się za jego pomocą uchwycić ogień szalejący po zmroku na zachodzie Stanów Zjednoczonych.

Hindusi chcą, i to już za rok, wyruszyć na podbój Marsa. - W 2013 roku mamy zamiar wysłać bezzałogową misję na Czerwoną Planetę - zapowiedział w środę premier Indii Manmohan Singh.

Marsjański łazik "Curiosity" wciąż dostarcza nowych obrazów z Czerwonej Planety, a pracujący przy nim naukowcy nie tracą czasu. Badają, analizują i obrabiają kolejne otrzymane zdjęcia. Systematycznie publikują efekty swojej pracy. Dzięki temu możemy już oglądać nagranie pokazujące widok marsjańskiego krateru Gale. Przypomina on zdaniem znawców południowy zachód USA.