Kosmos

Kosmos

Gdy w piątek rano nad Czelabińskiem wybuchł duży meteor, w rosyjskich mediach natychmiast pojawiły się doniesienia o rzekomym "zestrzeleniu" go przez wojsko. Była to jednak zwykła sensacja. Ani Rosja, ani żadne inne państwo na świecie, nie dysponuje uzbrojeniem mogącym tego dokonać. Przed powtórką Czelabińska nie ma obrony.

Nawet 50 miliardów dolarów mogą być warte złoża platyny znajdujące się na jednej asteroidzie liczącej 30 metrów. Właśnie na takie zyski ze złóż rzadkich pierwiastków liczą innowacyjne firmy powstające z myślą o zakładaniu kopalni na asteroidach. Choć zdaniem naukowców na odpowiednie technologie trzeba poczekać nawet kilka dekad, plany te mają duże szanse powodzenia, bo to właśnie ekonomia obecnie napędza rozwój programów kosmicznych.

Gwiazda porno Coco Brown już za rok poleci w kosmos. Stanie się tym samym pierwszą aktorką filmów dla dorosłych, która osiągnęła tzw. linię Karmana - umowną granicę pomiędzy Ziemią a przestrzenią kosmiczną.

Deszcz meteorytów, jaki w piątek nawiedził Rosję, jednemu z Reporterów 24 przywołał wspomnienie podróży do Namibii. Hoba, dostępny dla zwiedzających w pobliżu miasta Grootfontein, jest największym znanym pozostającym w całości meteorytem.

Naukowcy w "Faktach po Faktach" studzili emocje wywołane deszczem meteorytów na Uralu i przelotem asteroidy w pobliżu Ziemi. - Prawdopodobieństwo, że coś takiego spadnie w Polsce jest bardzo małe - mówił dr Krzysztof Ziołkowski.

Asteroida o średnicy 45 metrów znajduje się tuż obok naszej planety. To jedno z najbardziej niezwykłych zjawisk w erze nowoczesnej astronomii. Śledź relację w tvn24.pl.

O ile chmury pozwolą, jutro na niebie będziemy podziwiać nieziemskie widowisko. Bardzo blisko Ziemi przeleci planetoida, sporych rozmiarów, bo o średnicy 45 metrów. Zderzenie na szczęście nam nie grozi. Gdyby do niego doszło, mogłoby być krucho.

Zdjęcia obiektu W49B w Drodze Mlecznej zachwycają kolorami, ale nie to przyciąga uwagę astronomów. Kolejne obserwacje tych pozostałości supernowej wykazują jej nietypowy kształt i właściwości. Zdaniem naukowców może to wskazywać, że w gwiezdnej materii kryje się czarna dziura, która jest najmłodszym takim obiektem powstałym w naszej galaktyce.

Pierwszy polski satelita, PW-Sat, już od roku jest na orbicie. Zadaniem niewielkiej skrzynki, której twórcami są warszawscy studenci, było przetestowanie technologii, dzięki której kosmos byłby mniej zaśmiecony. Niestety nie da się sprawdzić, czy metoda działa, ponieważ utracono łączność z urządzeniem.

Nawet 400 zdjęć Ziemi dziennie będzie dostarczał wystrzelony w poniedziałek na orbitę satelita Landsat 8. To najnowsze i najbardziej zaawansowane "dziecko" działającego już ponad 40 lat programu Landsat prowadzonego przez NASA. Pozwala on dokładnie śledzić różne procesy zachodzące na Ziemi - naturalne zjawiska, katastrofy, skutki zmian klimatycznych czy działalności człowieka.

Amerykański astronauta Charles Duke nie tylko zdobył sławę, lądując na Księżycu podczas misji Apollo 16. Znalazł także sposób, żeby po tej niezwykłej podróż została pamiątka dla całej jego rodziny. Przywieziona przez niego z Ziemi rodzinna fotografia troskliwie osłonięta folią prawdopodobnie do dziś znajduje się na powierzchni Srebrnego Globu.

6,4 cm głębokości i 1,6 cm szerokości ma pierwszy w historii odwiert wykonany w powierzchni Marsa. Wykonał je łazik Curiosity, który przygotowuje się teraz do przebadania pobranych próbek za pomocą instrumentów laboratoryjnych, w które jest wyposażony. - To największe osiągnięcie od czasów lądowania - ocenił przedstawiciel NASA.

Duża lornetka wystarczy, żeby obserwować rekordowo bliski Ziemi przelot asteroidy 2012 DA14. Trzeba jej wypatrywać w piątek około godz. 21 na wschodnim niebie. - Będzie wyglądała jak gwiazda, która przemieszcza się na tle innych gwiazd - zapowiada w rozmowie ze "Wstajesz i weekend" Karol Wójcicki z Centrum Nauki Kopernik.

Możemy już obejrzeć kometę ISON, która jesienią prawdopodobnie urządzi efektowny spektakl na naszym niebie. NASA opublikowała poklatkowe nagranie stworzone z pierwszych zdjęć obiektu zrobionych przez sondę Deep Impact. Na podstawie dostarczonych przez nią danych naukowcy oszacowali, że ISON jes już aktywna i ma całkiem imponujący ogon liczący ponad 64 tys. km

Kosmiczny Teleskop Hubble'a co i rusz dostarcza nam niezwykłych fotografii kosmicznych zjawisk. Zdjęcia mają nie tylko wartość naukową, ale i estetyczną. Tak było i tym razem, w rolach głównych wystąpiły: Mgławica Oriona oraz młoda gwiazda LL Orionis.