Kosmos

Kosmos

Na tydzień zamkną się w grocie. Tak ćwiczą astronauci

Aby poczuć się jak w kosmosie, astronauci wcale nie muszą wylatywać wysoko ponad Ziemię. Wystarczy, że spędzą trochę czasu w grocie, np. na Sardynii. Lada dzień przekona się o tym kilkoro przyszłych, a także już doświadczonych zdobywców przestrzeni kosmicznej.

Orzeszek w centrum Drogi Mlecznej

Najbardziej wewnętrzny region naszej galaktyki w zależności od kąta patrzenia przybiera kształt orzeszka ziemnego, wydłużonego paska albo litery X. Udało się to ustalić dwóm zespołom astronomów, którzy przeanalizowali i połączyli nowe obserwacje tego rejonu nieba pochodzące z kilku teleskopów Europejskiej Agencji Kosmicznej. Dzięki tym badaniom powstała najlepsza stworzona dotąd trójwymiarowa mapa centralnego wybrzuszenia Drogi Mlecznej.

Z orbity zbadają tajemnice burz

NASA przygotowała nowe urządzenie, dzięki któremu wyjaśni zjawiska zachodzące podczas wyładowań atmosferycznych. "Firestation" - które potrafi badać kilka parametrów wyładowania w jednym momencie, niedługo zacznie badać zjawiska burzowe krążąc po orbicie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS).

Następny łazik poszuka życia na Marsie. "Nie wykluczam, że próbki zabiorą ludzie"

Już za kilka lat na Marsie ma wylądować kolejny po Curiosity łazik wysłany przez NASA. Agencja planuje, że będzie niemal identyczny jak poprzednik pod względem konstrukcji, ale dostanie nowe zadania. Ma szukać śladów życia. Możliwe, że zostanie wykorzystany do przetestowania technologii, z których mogliby korzystać astronauci na Marsie. Do podjęcia próby wysłania tam ludzi w latach 30. XXI w. wezwał agencję prezydent Obama.

Rosjanie prześcignęli NASA? Chwalą się kosmiczną toaletą

Choć zimna wojna dawno minęła, wciąż daje się wyczuć element rywalizacji w rozwoju kosmicznych technologii między Rosją a USA. Rosjanie właśnie pochwalili się przewagą swojego powstającego nowego statku. To udogodnienie w postaci... toalety, której nie posiada projekt amerykańskiej konkurencji.

Zbada otoczkę Księżyca i sekrety pyłu. Sonda LADEE już w kosmosie

Amerykańska agencja kosmiczna NASA w sobotę nad ranem czasu polskiego wysłała w kierunku Księżyca bezzałogową sondę LADEE. Ma ona badać gazy tworzące wokół niego rodzaj rozrzedzonej atmosfery. Naukowcy liczą także na to, że jej obserwacje rzucą więcej światła na nietypowe zachowania księżycowego pyłu, zaobserwowane jeszcze podczas ostatniej misji Apollo.

Samolot miliardera znów przekroczył prędkość dźwięku

SpaceShipTwo, suborbitalny załogowy statek kosmiczny, który należy do przedsiębiorstwa kontrowersyjnego miliardera Richarda Bransona Virgin Galaxy, w czwartek odbyło testowy lot nad pustynią Mojave (Kalifornia). W jego trakcie samolot przekroczył prędkość dźwięku, osiągając 1,43 macha.

"Roboty zrobiły pierwszy krok ku wspaniałej przyszłości"

Naukowcy wysyłają w kosmos wiele robotów. Każdy ma ściśle określony cel i spełnia swoje zadanie. W sierpniu wysłali do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej 34-centymetrowego Kirobo, który po prostu jest towarzyszem astronautów. Dotąd, jak zapewniają, znakomicie udaje mu się spełniać swoją misję.

Potężne burze na Saturnie wysysają wodę z dolnych partii atmosfery

Obserwacje atmosfery Saturna, które wykonywane są przez sondę Cassini, to źródło coraz ciekawszych analiz. Trzy lata temu dzięki przekazom satelitarnym można było śledzić burze na szóstej planecie od Słońca, teraz dzięki zdjęciom wykonywanym w podczerwieni można dokładniej zbadać jej atmosferę.

Chińczycy wystrzelili satelity. Amerykanie zaniepokojeni

Chińczycy wystrzelili na orbitę okołoziemską rakietę nośną z satelitami naukowo-teledetekcyjnymi. W poniedziałek satelity z powodzeniem zaczęły nadawać sygnał - podaje oficjalna chińska agencja informacyjna Xinhua, która zapowiada, że będą one służyć nauce. Specjaliści uważają jednak, że pożytek z nich będzie miał głównie wywiad.

Trojańczyk na orbicie gazowego olbrzyma

Kosmos wciąż zaskakuje naukowców. Tym razem o ból głowy przyprawiła naukowców planetoida 2011 QF99, zmuszając do wyjaśnienia niezwykłego fenomenu, jakim sposobem 60-kilometrowa bryła skały i lodu znalazła się na orbicie Urana.