Kosmos

Kosmos

Astronomom z Europejskiego Obserwatorium Południowego udało się prawdopodobnie po raz pierwszy zaobserwować wczesne stadium powstawania planety. Wykryta w Gwiazdozbiorze Muchy protoplaneta gwiazdy HD 100546 wciąż jest osadzona w otaczającym ją dysku materii. Jeśli odkrycie się potwierdzi, rozwinie dotychczasową wiedzę o tym, jak powstają planety i pozwoli badaczom zweryfikować dotychczasowe teorie.

Już za 10 lat Krajowe Centrum Inżynierii Kosmicznej i Satelitarnej (KCIKiS) ma być najlepszą instytucją związaną z technologiami kosmicznymi w kraju - zapowiadają jego założyciele, Wojskowa Akademia Techniczna i Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk.

Marzec będzie sprzyjał obserwatorom nieba. Już niebawem na naszym niebie będzie widać kometę PanSTARRS (C/2011 L4). Astronomowie zapewniają, że da się ją zobaczyć gołym okiem.

Jest wielkości walizki, kosztował 25 mln dolarów i będzie strzegł bezpieczeństwa Ziemi. Mowa o satelicie NEOSSat, który w kosmosie zapoluje na asteroidy. Kanadyjska Agencja Kosmiczna (CSA) wystrzeliła go w poniedziałek z bazy w Indiach.

Miłośnicy Kosmosu mają szansę go powąchać - i to w zaciszu własnego domu. Pewna amerykańska firma, przy współpracy z NASA, stworzyła świeczkę pachnąca jak Wszechświat.

Gwiazda serialu "Star Trek" William Shatner oraz dziesiątki tysięcy fanów serii gorąco zachęcają, by jednemu z nowo odkrytych księżyców Plutona nadać imię Wolkan - na część planety, z której pochodził jeden z bohaterów "Star Treka" - Spock.

Aktywność korony słonecznej dostarcza wielu spektakularnych widoków. Dzięki naukowcom z NASA mogliśmy już oglądać niesamowite koronalne fajerwerki, pierścienie, magnetyczne pętle. Przed nami kolejny spektakl: olśniewający ognisty deszcz.

Chris Hadfield, kanadyjski astronauta, przebywa na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej już dwa miesiące. To oznacza, że zdążył opanować sztukę gotowania w stanie nieważkości. Zobaczcie, jak przygotowuje kanapkę z masłem orzechowym oraz z miodem i czym ona różni się od ziemskiej.

Udostępniono obrazy radarowe 2012 DA14 - asteroidy, która w piątek "o włos" minęła Ziemię. NASA przygotowała z nich film, na którym widać, jak kosmiczna skała wiruje i oddalała się od naszej planety

Polska uczona rozpoczyna badania terra incognita współczesnej fizyki i astronomii. Czarna energia - najprawdopodobniej istnieje i ma ogromny wpływ na to, jak wygląda Wszechświat, ale nikt nie wie, jakie ma właściwości. Bożena Czerny zamierza ją zbadać, przyglądając się kwazarom.

Obawiamy się, że życie odbierze nam nacierający na Ziemię kosmiczny obiekt. Tymczasem o wiele bardziej prawdopodobne jest, że zginiemy od zwykłych fajerwerków niż od asteroidy. Co ciekawe - naszemu życiu o wiele bardziej niż pożar zagraża... spacer.