Kosmos

Kosmos

Na lutowym niebie rozbłyśnie 5 planet

Choć w lutym dzień znacznie się wydłuży, skrócone noce nie oznaczają nudy dla pasjonatów kosmosu. Aż 5 sąsiednich nam planet rozbłyśnie jasnym silnym blaskiem, zaś ziemski satelita dokona 4 popisowych przejść względem kilku ciał niebieskich. Na nieboskłonie pojawi się także planetoida, której wyraźne dojrzenie umożliwi zwykła lornetka.

Koledzy wątpią w rewolucję Hawkinga. "Stephen po prostu nie omawia tego sporu"

Nowa teoria Stephena Hawkinga zmieniająca dotychczasowe założenia na temat właściwości czarnych dziur wzbudziła spore zamieszanie wśród zainteresowanych astrofizyką. Jednak nie wszyscy naukowcy uważają tę hipotezę za rewolucję. Według niektórych kolegów fizyka jego koncepcja nie tylko nie rozwiązuje problemu z jednoczesnym zachowaniem zasad mechaniki kwantowej i teorii względności, ale również nie jest zupełnie nowym pomysłem.

Piękne, ale bezużyteczne zdjęcie Ziemi. Dwa błędy w jednym kadrze

Refleks słoneczny to zmora kosmicznych fotografów - dane ze zdjęcia rozświetlonego przez przypadkowy promień światła są trudne do odczytu. Problematyczne bywają także wulkaniczne wyziewy - gęsty, błękitnoszary dym potrafi skutecznie zasłonić krajobraz. Pech chciał, że kosmiczny skaner MODIS akurat trafił na oba zjawiska. Choć naukowo bezużyteczne, zdjęcie jest piękne, co przyznaje publikująca je NASA.

Nietypowo niska aktywność Słońca. Nadchodzi miniepoka lodowcowa?

Gwiazda w centrum naszego układu wygląda, jakby szykowała się do drzemki - niepokoją się fizycy. Zgodnie z 11-letnim cyklem Słońce powinno co rusz wyrzucać potężne ilości plazmy i być usiane plamami, a tymczasem jest ciche i spokojne. Według obliczeń istnieje 20 proc. prawdopodobieństwo wystąpienia powtórki mini-epoki lodowcowej, podczas której zamarzła Tamiza oraz Bałtyk.

17-letni Polak "budzi" sondę kosmiczną. Jest w finale konkursu ESA

Józef Dobrowolski ma 17 lat, kosmosem pasjonuje się od dziecka, zaś "na poważnie" zajmuje się nim od dwóch lat. Nastolatek bierze udział w organizowanym przez Europejską Agencję Kosmiczną konkursie na najlepsze wideo o "pobudce" uśpionej aktualnie w kosmosie sondy Rosetta. Nastolatek jest w finale konkursu.

Jest woda, która wznieca ogień

Astronauci na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) eksperymentują z wodą, która wznieca ogień, zamiast go gasić. To tzw. woda w stanie nadkrytycznym. Jej właściwości mogą okazać się bardzo przydatne na Ziemi.

Najpierw mrozy, potem Słońce. Rakieta poleci na ISS w czwartek

Planowany na środę start prywatnej rakiety z zaopatrzeniem dla Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) odłożono z powodu silnej aktywności elektromagnetycznej Słońca - poinformowała amerykańska Państwowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej (NASA). Wystartuje ona w czwartek.

Zajrzyj we wczesną młodość Wszechświata. To jest najgłębszy obraz gromady galaktyk

Kosmiczny Teleskop Hubble`a kolejny raz pozwala nam zajrzeć w odległe regiony Wszechświata. Naukowcy z NASA zaprezentowali uchwycone przez niego wyjątkowe zdjęcie - najgłębszy uzyskany dotąd obraz gromady galaktyk. Niektóre z nich należą do najjaśniejszych i najmłodszych kiedykolwiek wykrytych w kosmosie - oglądamy je w postaci, jaką miały 13 mld lat temu.

Ziemia najbliżej Słońca już jutro o 13.00

W sobotę o 13 Ziemia znajdzie się najbliżej Słońca. - Oba ciała będzie wtedy dzielił dystans tylko 147,1 milionów kilometrów - poinformował Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie. Nie to jest jednak przyczyną ciepłej dotychczas zimy.

Słońce nieustannie robi "fikołki". Bieguny właśnie zamieniły się miejscami

Słońce stanęło na głowie - tak można określić sytuację, kiedy jego biegun północny i południowy zamieniły się miejscami. To nie jest trwała zmiana - za 11 lat znów wrócą na dawne pozycje. Takie "fikołki" naszej gwiazdy naukowcy obserwują cyklicznie, a teraz możemy je prześledzić w przyspieszonym tempie na nagraniu opublikowanym przez NASA.

Koza może rozbłysnąć pierwsza. Ale to Wenus zaświeci najjaśniej

Według tradycji moment rozpoczęcia wigilijnej kolacji wyznacza pierwsza gwiazda, która zabłyśnie na niebie. W tym roku do miana "pierwszej gwiazdki" pretendują aż trzy obiekty - Wega, Wenus i Capella, czyli po polsku Koza. Astronomowie przewidują wtorkowy zachód Słońca na godzinę 15.30. Pierwszy jasny punkt na niebie może zabłysnąć między 16.00 a 16.30.