Kosmos

Kosmos

Już za kilka lat na Marsie ma wylądować kolejny po Curiosity łazik wysłany przez NASA. Agencja planuje, że będzie niemal identyczny jak poprzednik pod względem konstrukcji, ale dostanie nowe zadania. Ma szukać śladów życia. Możliwe, że zostanie wykorzystany do przetestowania technologii, z których mogliby korzystać astronauci na Marsie. Do podjęcia próby wysłania tam ludzi w latach 30. XXI w. wezwał agencję prezydent Obama.

Choć zimna wojna dawno minęła, wciąż daje się wyczuć element rywalizacji w rozwoju kosmicznych technologii między Rosją a USA. Rosjanie właśnie pochwalili się przewagą swojego powstającego nowego statku. To udogodnienie w postaci... toalety, której nie posiada projekt amerykańskiej konkurencji.

Amerykańska agencja kosmiczna NASA w sobotę nad ranem czasu polskiego wysłała w kierunku Księżyca bezzałogową sondę LADEE. Ma ona badać gazy tworzące wokół niego rodzaj rozrzedzonej atmosfery. Naukowcy liczą także na to, że jej obserwacje rzucą więcej światła na nietypowe zachowania księżycowego pyłu, zaobserwowane jeszcze podczas ostatniej misji Apollo.

SpaceShipTwo, suborbitalny załogowy statek kosmiczny, który należy do przedsiębiorstwa kontrowersyjnego miliardera Richarda Bransona Virgin Galaxy, w czwartek odbyło testowy lot nad pustynią Mojave (Kalifornia). W jego trakcie samolot przekroczył prędkość dźwięku, osiągając 1,43 macha.

Naukowcy wysyłają w kosmos wiele robotów. Każdy ma ściśle określony cel i spełnia swoje zadanie. W sierpniu wysłali do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej 34-centymetrowego Kirobo, który po prostu jest towarzyszem astronautów. Dotąd, jak zapewniają, znakomicie udaje mu się spełniać swoją misję.

Obserwacje atmosfery Saturna, które wykonywane są przez sondę Cassini, to źródło coraz ciekawszych analiz. Trzy lata temu dzięki przekazom satelitarnym można było śledzić burze na szóstej planecie od Słońca, teraz dzięki zdjęciom wykonywanym w podczerwieni można dokładniej zbadać jej atmosferę.

Chińczycy wystrzelili na orbitę okołoziemską rakietę nośną z satelitami naukowo-teledetekcyjnymi. W poniedziałek satelity z powodzeniem zaczęły nadawać sygnał - podaje oficjalna chińska agencja informacyjna Xinhua, która zapowiada, że będą one służyć nauce. Specjaliści uważają jednak, że pożytek z nich będzie miał głównie wywiad.

Kosmos wciąż zaskakuje naukowców. Tym razem o ból głowy przyprawiła naukowców planetoida 2011 QF99, zmuszając do wyjaśnienia niezwykłego fenomenu, jakim sposobem 60-kilometrowa bryła skały i lodu znalazła się na orbicie Urana.

Już 13 Polaków wysłało swoje aplikacje do udziału w kolonizacji Marsa. Wszystkich chętnych do wyprawy w jedną stronę na Czerwoną Planetę jest już ponad 165 tys. To ostatnie chwile, żeby zgłosić się do projektu Mars One.

NASA współpracuje z naukowcami, którzy próbują wymyślić sposób na wprowadzanie astronautów w stan hibernacji po to, by ci lepiej znosili dalekie podróże, np. na Marsa.

Pierwsze polskie zdjęcia Ziemi z kosmosu, a także moment rozłożenia swojego żagla na orbicie ma przesyłać na Ziemię satelita PW-Sat2. Urządzenie budowane przez studentów z Politechniki Warszawskiej jeszcze w 2015 r. ma szansę wyruszyć w podróż kosmiczną. Ma być udoskonalonym następcą pierwszego polskiego satelity PW-Sat i podobnie jak on testować możliwości deorbitacji.