Kosmos

Kosmos

Ekspertka: ryzyko lotów kosmicznych spoczywa na pasażerach. Firmy nie chcą ponosić odpowiedzialności

Trzeba ustalić, czy w lotach pasażerskich w kosmos będzie obowiązywał reżim prawa lotniczego, czy kosmicznego. Bez tego statki mogą mieć problem w przekraczaniu granic państwowych - uważa Kinga Kolasa-Sokołowska, specjalistka ds. prawa lotniczego i kosmicznego. - Brakuje też zapisów prawnych określających, gdzie kończy się przestrzeń ziemi, a gdzie zaczyna kosmos - twierdzi.

Śmierć "kosmicznego Frankensteina". Poradzieckie silniki i ukraińskie części

Rakieta Antares, która w środę widowiskowo zakończyła swój czwarty lot eksplozją tuż po starcie, to "kosmiczny Frankenstein". Jej główne silniki wyprodukowano niemal pół wieku temu na potrzeby radzieckiego podboju Księżyca. Największą część rakiety zbudowano w ukraińskim Dniepropietrowsku, niecałe 200 km od strefy obecnej wojny. Amerykanie złożyli wszytko razem i dodali mniejsze elementy.

Jaki jest klucz istnienia życia na Ziemi?

Nominowany do Oscara za krótkometrażowy film animowany Tomasz Bagiński stworzył kolejne dzieło. Wraz z ekipą studia Platige Image nakręcił nasycony zachwycającymi efektami specjalnymi film, w którym aktor znany z serialu "Gra o tron" stawia widzom pytanie: co jest kluczem życia na Ziemi? W znalezieniu odpowiedzi pomóc nam może sonda Rosetta, od dekady ścigająca kometę.

Czym pachnie warkocz komety? Zgniłymi jajami, końskimi odchodami i migdałami

Naukowcy analizujący dane, jakie w ostatnich miesiącach pozyskał instrument pokładowy zainstalowany na ścigającej kometę sondzie Rosetta, nie mają wątpliwości: nie chcielibyśmy być na jej miejscu. Musielibyśmy wówczas wdychać "aromat" zgniłych jaj, końskich odchodów i duszącego, specyficznego zapachu dwutlenku siarki wraz z migdałowym, cierpkim zapachem cyjanowodoru.

Hawaje jak Mars. Przyszli kosmonauci odcięci od świata

Sześciu przyszłych astronautów rozpoczęło właśnie najdłuższą symulowaną misję, jaką zatwierdził rząd USA. Na jednej z hawajskich wysp spędzą aż pół roku, przebywając głównie w ciasnych mieszkalnych silosach, będących replikami w skali 1:1 baz, które w przyszłości zostaną wybudowane na powierzchni Czerwonej Planety.

Siding Spring minęła Czerwoną Planetę

Kometa Siding Spring o włos minęła Czerwoną Planetę. Po godz. 20 naszego czasu kometa znalazła się najbliżej Marsa. Dotąd nie mieliśmy okazji obserwować tak bliskiego spotkania kosmicznych obiektów. Relację z tego wydarzenia można było śledzić na stronie tvnmeteo.pl.

Macie szansę na zapisanie się w historii misji Rosetty

Chcesz zapisać się w historii misji kosmicznej sondy Rosetta? Wszystko w Twoich rękach. Nie musisz nawet wychodzić z domu, wystarczy tylko że wyślesz do ESA dobry pomysł na nazwę dla obszaru, w którym osiądzie lądownik Philae.

Ziemskie bieguny mogą się zamienić miejscami w trakcie naszego życia

Biegun południowy na miejscu północnego? Naukowcy podkreślają, że dla naszej planety nie byłoby to nic nietypowego. Proces przebiegunowania, czyli zamiana północnego bieguna geomagnetycznego z południowym, miał miejsce w dziejach planety wiele razy. Dotychczas uważano, że ten proces trwa przez setki tysięcy lat. Analiza magmy z dnia włoskiego jeziora wykazała, że "przeskok" o 180 stopni może nastąpić niepokojąco prędko.

12-latek z Sandomierza wysłał "w kosmos" jajka

Ma 12 lat i marzy o zostaniu lekarzem kosmicznym. Chemia, fizyka i astronomia interesują go "od zawsze". Wynikiem tej pasji było wysłanie do stratosfery kapsuły, w której umieszczono przepiórcze jajka. Celem eksperymentu jest zbadanie wpływu podróży „w kosmos” na białko i żółtko.

W kosmosie Halloween już się odbyło

Halloween to jedno z najhuczniej celebrowanych amerykańskich świąt. Jego symbolem jest wydrążona dynia ze świeczką w środku, strasząca wyciętymi oczami i upiornym uśmiechem. 8 października dokładnie tak samo wyglądała nasza dzienna gwiazda.

Tajemniczy obiekt na wielkopolskim niebie. Meteoryt, kosmiczny śmieć, a może samolot?

Niecodzienne zjawisko zarejestrował w niedzielę mieszkaniec Ostrowa Wielkopolskiego. Na niebie przez kilka minut widoczny był tajemniczy obiekt, zostawiający za sobą dość długą smugę. Zagadkę próbują rozwiązać astronomowie z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Tajemniczy obiekt, lecący w kierunku zachodnim, został zarejestrowany z trzeciego piętra bloku mieszkalnego w Ostrowie Wielkopolskim. Nagranie powstało po godzinie 18.

Nowe wyniki badań. Grubość lodu na Antarktydzie wpływa na pole grawitacyjne

Naukowcy z Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) odkryli, że topniejąca pokrywa lodowa ma wpływ na zmianę pola grawitacyjnego na Ziemi. Wykazała to analiza pomiarów wykonanych przez satelitę GOCE, który zbierał dane dotyczące ubytku lodu na Antarktydzie i porównywał je ze zmianą grawitacji na naszej planecie.

USA tworzą prawo dla kosmicznych górników. Chcą mieć przewagę w rywalizacji o bogactwa

Platyna, złoto, czy nikiel - znajdujące się w pobliżu Ziemi asteroidy są potencjalnie źródłem wielkiego bogactwa. Niektóre mają więcej surowców, niż do tej pory wykopaliśmy z ziemi. Kilka firm pracuje już nad tym, jak się dostać do tego bogactwa. Chcąc być pierwszymi na lukratywnym rynku, Amerykanie już rozpoczęli prace nad prawem dotyczącym kosmicznych kopalni. Przeszkodą jest traktat z 1967 roku.