Kosmos

Kosmos

Astronauci na spacerze kosmicznym

Dwóch astronautów z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej spędzało sobotę na spacerze kosmicznym. Nie odpoczywali, ale intensywnie pracowali.

Niektóre ziemskie mikroby mogłyby trochę pożyć na Marsie

Istnieją bakterie i grzyby, które mogą przez jakiś czas przetrwać w marsjańskich warunkach. Wykazało to badanie z użyciem stratosferycznego balonu, w którym utrzymywano atmosferę Marsa. Obecność bakterii i grzybów oznacza zarówno ryzyko biologicznego zanieczyszczenia Marsa, jak i możliwość wykorzystania ziemskich organizmów w kolonizacji planety.

Mars widziany z orbity. Chińczycy pokazali najnowsze filmy

"Panele słoneczne, antena kierunkowa, marsjańska atmosfera i topografia powierzchni są wyraźnie widoczne" - podkreśliła Chińska Narodowa Agencja Kosmiczna, która w piątek opublikowała nowe nagrania, wykonane przez sondę Tianwen-1. W tym tygodniu sonda dotarła na orbitę Marsa po około półrocznym locie.

Kolejna bezzałogowa sonda na orbicie Marsa

Dzień po tym, jak na orbicie Marsa znalazła się sonda Zjednoczonych Emiratów Arabskich, dotarł tam kolejny bezzałogowy statek kosmiczny, tym razem należący do Chin. Jednym z głównych celów misji ma być stworzenie mapy geologicznej Czerwonej Planety.

Pierwsza arabska sonda dotarła na orbitę Marsa

Po siedmiu miesiącach podróży i pokonaniu 494 milionów kilometrów, sonda Zjednoczonych Emiratów Arabskich weszła na orbitę Marsa. W najbliższym czasie rozpocznie przesyłanie danych dotyczących marsjańskiej atmosfery i klimatu.

"Kosmiczny pociąg" przeleciał nad Polską. To satelity Starlink

Wczesnym rankiem w piątek mieszkańcy Polski mogli zaobserwować na niebie przelot satelitów telekomunikacyjnych Starlink. Jak określa to niecodzienne zjawisko popularyzator astronomii Karol Wójcicki, następny przelot "kosmicznego pociągu" będzie można zobaczyć już w sobotę.

Kosmiczne neony? Nie, to światło nowo odkrytego typu gwiazdy

Przed dwoma laty zespół niemieckich astronomów zaobserwował na niebie niezwykłe zjawisko. Po wielu miesiącach badań naukowcy są pewni, że odkryto nowy rodzaj gwiazdy. Obiekt i jego świecąca na zielono w świetle rentgenowskim mgławica to konsekwencja zderzenia i połączenia się dwóch białych karłów.

2020. Kosmicznie dobry rok

Niewiele w tym roku podsumowań, w których można napisać: „ma się dobrze”. Ale branża kosmiczna w czasie pandemii ma się właśnie dobrze. Rok 2020 przyniósł sektorowi kilka przełomowych wydarzeń. Komercyjne rakiety zaczęły latać z załogą na pokładzie na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Na Marsa wyruszył łazik inny niż wszystkie, który ma przynieść przełomowe odkrycia. Chiny skupiły się na badaniu Księżyca i, jako drugi ziemski kraj, wbiły w powierzchnię satelity swoją flagę. Zamiast hamować, kraje wydają się wracać do konkurowania o palmę pierwszeństwa w eksploracji kosmosu. Przegląd sukcesów branży komentujemy w tvn24.pl z polskimi ekspertami i popularyzatorami nauki.

Wielka koniunkcja Jowisza i Saturna. Po raz pierwszy na nocnym niebie od prawie 800 lat

Dobra pogoda i korzystne miejsce do obserwacji - to warunki, by cieszyć się widokiem Wielkiej koniunkcji Jowisza i Saturna. Ze względu na zbliżające się święta Bożego Narodzenia zjawisko to potocznie nazwano Gwiazdą Betlejemską. Ostatni raz taki układ planet zdarzył się na nocnym niebie prawie 800 lat temu. Jeśli powiodły się wam obserwacje - zachęcamy: podzielcie się relacjami, filmami i zdjęciami na Kontakt 24.