Kosmos

Kosmos

Niebiańskie promienie uchwycili z kosmosu

Astronauci pracujący na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej uchwycili niezwykłe zjawisko, które od wieków jest inspiracją artystów. To promienie zmierzchu, które najczęściej towarzyszą postaciom z obrazów o treści religijnej. Z kosmosu wyraźnie widać, w jaki sposób powstają.

Za tydzień otrzemy się o wielką asteroidę

NASA będzie bacznie śledzić asteroidę 2005 YU55. 8 listopada przetnie ona orbitę Księżyca. Minie Ziemię w odległości około 323 tysięcy kilometrów. Naukowcy uspokajają, że nie ma powodów do obaw. Jednak na wszelki wypadek zaczną obserwować jej poczynania na cztery dni przed znalezieniem się w kulminacyjnym punkcie.

Sojuz wystartował. Na ISS zaniesie m.in. iPady

W niedzielę z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie wystartowała rakieta z kapsułą Sojuz. Na jej pokładzie znajduje się zaopatrzenie dla Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). To pierwszy start rosyjskiej rakiety od sierpniowej katastrofy.

Rosyjska odsiecz dla ISS

Pierwszy raz od sierpniowej katastrofy Rosjanie wystrzelili rakietę z kapsułą Sojuz z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie. Na pokładzie kapsuły znajduje się zaopatrzenie dla Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS).

Z Wrocławia na księżyc?

To niezwykłe zdjęcie przedstawia najzwyklejszy na świecie nocny lot samolotem. Reporterce 24 @ KasiaHa, która jest jego autorką, udało się jednak maszynę sfotografować tak, że wygląda jakby leciała na księżyc.

Pierwsi turyści polecą w kosmos w 2013 roku

Jeśli testy bezpieczeństwa zakończą się pomyślnie, pierwsi turyści polecą w kosmos rejsami komercyjnymi w 2013 roku - twierdzą badacze i inżynierowie pracujący dla firmy Virgin Galactic.

Za dwa lata pierwsi turyści polecą w kosmos

Pierwsi chętni do tego, żeby odbyć lot w kosmos, będą mieli możliwość zrobić to już 2013 roku, jeśli testy bezpieczeństwa zakończą się pomyślnie. Zapowiedzieli to badacze i inżynierowie pracujący dla firmy Virgin Galactic - poinformowała w czwartek BBC News.

Szejkowie kupią szpiegowskiego satelitę?

Zjednoczone Emiraty Arabskie wznowiły negocjacje z Francją, których celem jest zakup i wystrzelenie w kosmos wojskowego satelity zwiadowczego - twierdzi portal spacedaily.com, powołując się na informacje United Press International. Szejkowie mają chcieć w ten sposób wzmocnić swoje siły zbrojne w obawie przed "ekspansywną polityką" Iranu.

Polscy uczniowie odkryli kolejne planetoidy

Uczniowie i nauczyciele z Sierpca i Torunia odkryli kolejne planetoidy. Dane obiektów trafiły już do Minor Planet Center na Harwardzie, które dla Międzynarodowej Unii Astronomicznej i NASA zbiera informacje o najmniejszych ciałach Układu Słonecznego.

Tak wygląda Warszawa z kosmosu

Warszawa widziana z odległości 400 kilometrów? Takie widoki mają jedynie mieszkańcy Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Jeden z astronautów przebywających na ISS, Ron Garan postanowił uwiecznić stolicę Polski na zjawiskowym zdjęciu.

2,5 tonowy satelita wszedł w atmosferę Ziemi

Niemiecki satelita Rosat wszedł w niedzielę nad ranem w atmosferę Ziemi. Jak informuje Niemieckie Centrum Aerokosmiczne, nie ma na razie doniesień o tym, żeby jakiekolwiek szczątki urządzenia dotarły do powierzchni planety. Wcześniej spekulowano, że przejście przez atmosferę może przetrwać kilkadziesiąt fragmentów 2,5-tonowego satelity. Część z nich mogła rozbić się na lądzie.

Końca świata znowu nie było

Przepowiednia amerykańskiego samozwańczego proroka, 90-letniego Harolda Campinga nie sprawdziła się. 21 października o godz. 18 nie nastąpił ostateczny koniec świata.

Jak Rosjanie chcą "ukraść" Księżyc

Stanom Zjednoczonym może i udało się wysłać pierwszego człowieka na Księżyc, ale to Rosja ma ambicje zagościć tam na stałe. Budowę pierwszych księżycowych kolonii zdaniem rosyjskich naukowców można byłoby rozpocząć przed 2030 rokiem.

"Gwiezdny żłobek" na zdjęciu NASA

Miecz Oriona, będący fragmentem Gwiazdozbioru Oriona - jednej z najłatwiejszych do odnalezienia konstelacji nieba zimowego - uchodzi za prawdziwy "gwiezdny żłobek". Wypełniają go tysiące młodych gwiazd i protogwiazd, z których część osiąga rozmiary naszego Słońca lub większe.

Polski satelita pokazany. Start za 3 miesiące

PW-Sat, czyli pierwszy polski satelita studencki, został zaprezentowany 17 października w Centrum Badań Kosmicznych PAN w Warszawie. Zostanie wysłany do Europejskiej Agencji Kosmicznej, gdzie nastąpią finalne prace i instalacja satelity na rakiecie nośnej Vega, której start zaplanowany jest na styczeń 2012.

Zdobyli Księżyc, wrócili, wypełnili deklarację celną

- To mały krok dla człowieka, ale wielki krok dla ludzkości - rzekł Neil Armstrong i jako pierwszy człowiek stanął na Księżycu. Po powrocie do domu on i cała załoga Apollo 11 byli witani jako bohaterowie. Jednak jak się okazało po ponad 40 latach, na Ziemi przywitała ich też biurokracja. Kosmonauci musieli wypełnić bowiem deklarację celną. Urzędnik na Hawajach w rubryce "miejsce odlotu" wpisał: Księżyc.

Zdobyli Księżyc, wrócili, wypełnili deklarację celną

- To mały krok dla człowieka, ale wielki krok dla ludzkości - rzekł Neil Armstrong i jako pierwszy człowiek stanął na Księżycu. Po powrocie do domu on i cała załoga Apollo 11 byli witani jako bohaterowie. Jednak jak się okazało po ponad 40 latach, na Ziemi przywitała ich też biurokracja. Kosmonauci musieli wypełnić bowiem deklarację celną. Urzędnik na Hawajach w rubryce "miejsce odlotu" wpisał: Księżyc.

Mgławica w której umierają gwiazdy

Należące do NASA obserwatorium astronomiczne Chandra wychwyciło zmiany zachodzące w odkrytej w 1751 roku Mgławicy Carina. Na podstawie zdjęcia badacze doszli do wniosku, że gwiazdy w niej ulegają samozniszczeniu.