Kosmos

Kosmos

Spływają pierwsze zdjęcia, po tym jak indyjska sonda z sukcesem wylądowała na powierzchni Księżyca. Indie to czwarte państwo na świecie, które świętuje obecność na tym jedynym naturalnym satelicie Ziemi.

NASA opublikowała w piątek pierwsze zdjęcie planety spoza naszego Układu Słonecznego, wykonane przez Teleskop Hubble'a. W tym samym czasie Lawrence Livermore National Laboratory (LLNL) opublikowało... pierwszą fotografię planet w nowo odkrytym układzie.

Czy urodzenie dziecka przeszkadza w kosmicznej karierze? Jak udowodni japońska astronautka, macierzyństwo nie stoi na przeszkodzie, by znaleźć się na orbicie.

W tym roku wielkość dziury ozonowej znowu zapisała się niechlubnym rekordem w obserwacjach prowadzonych przez NASA. Zajmuje już obszar równy 27 milionów kilometrów kwadratowych. Oznacza to, że jest już trzy razy większa od Europy!

Cieszą się ci, którzy sobie dłużej pośpią. Przeklinają ci, którzy dłużej posiedzą w pracy. Dziś w nocy zmieniliśmy czas z letniego na zimowy. O godz. 3 rano należało cofnąć wskazówki zegarów o godzinę. Czas letni zacznie znów obowiązywać 29 marca 2009 r.

- Jeśli astronauci dotrą na Marsa, muszą być gotowi spędzić tam resztę życia - ostrzega były amerykański astronauta Edwin "Buzz" Aldrin - drugi w historii człowiek, który stanął na Księżycu. Jego zdaniem nie opłaca się organizować tak trudnego lotu, żeby po roku sprowadzać astronautów na Ziemię.

Indie wystrzeliły w środę bezzałogową sondę o nazwie Chandrayaan-1, rozpoczynając tym samym swą pierwszą misję do Księżyca - powiadomiła miejscowa telewizja. Pierwszy indyjski astronauta ma polecieć w Kosmos do 2014 roku.

Dobra wiadomość dla wszystkich, którzy są pewni, że UFO istnieje, a ich twierdzenia są przyjmowane z pobłażaniem. Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii opublikowało właśnie w internecie akta z zeznaniami świadków, którzy spotkali kosmitów.

Nieznaną dotąd asteroidę odkryli uczniowie XIII Liceum Ogólnokształcącego ze Szczecina. Młodzi Polacy biorą udział w międzynarodowej kampanii poszukiwania planetoid organizowanej przez NASA.

Rosyjski statek kosmiczny Sojuz TMA-13 dotarł we wtorek do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Na pokładzie, oprócz załogi statku, znajduje się także kosmiczny turysta z USA Richard Garriott.

Kosmiczny turysta Richard Garriott poleciał w podróż życia, poza atmosferę Ziemi. Za bagatela 35 milionów dolarów kupił miejsce w rosyjskiej rakiecie Soyuz, która leci w ramach współpracy amerykańskiej i rosyjskiej agencji kosmicznej.

Być może 9 października będzie kiedyś wielkim świętem na naszej planecie. Portal społecznościowy BEBO zorganizował akcję, której finałem jest nadanie wiadomości do planety odległej o 20 lat świetlnych od Ziemi. Czy otrzymają ją inteligentne istoty z innej części naszej galaktyki? A jeśli tak, to czy na nią odpowiedzą?

300 lat świetlnych od naszego Układu Słonecznego doszło do wielkiej kolizji planet. Zderzenie ciał niebieskich podobnych do Ziemi, zaobserwowali astronomowie z UCLA, Tennessee State University i California Institute of Technology. W ich odkryciu najbardziej niepokojące jest to, że do katastrofy doszło w pełni dojrzałym systemie planetarnym, podobnym do naszego.

Misja kosmiczna rakiety Shenzhou VII zakończyła się sukcesem - ogłosiły chińskie władze. Astronauci, zwani w Chinach tajkonautami, bezpiecznie powrócili na Ziemię.

Czwartek to wielki dzień dla chińskiej kosmonautyki. Na orbitę poleciała rakieta Shenzhou VII z trzema astronautami - w chińskiej wersji "taikonautami" - na pokładzie.

Centrum kosmiczne na Kubie? Czemu nie. Rosja właśnie zaoferowała Kubańczykom pomoc w jej budowie i wspólne korzystanie ze sprzętu kosmicznego i telekomunikacyjnego.

W sobotę z amerykańskiej bazy Vandenberg w Kalifornii wystartował GeoEye-1 - dysponujący najdokładniejszą wśród komercyjnych satelitów aparaturą służącą do fotografowania ziemi. Wszystko po to, by Google Maps dysponował jeszcze lepszymi zdjęciami.

Już pod koniec września Chińczycy wystrzelą pojazd kosmiczny z trzyosobową załogą. Choć to nie pierwszy załogowy lot kosmiczny tego kraju, to po raz pierwszy jeden z kosmonautów wyjdzie na kosmiczny spacer (ang. spacewalk).

Coraz częstsze odwiedziny gości z innego świata i nieograniczona amerykańska potęga najprawdopodobniej sprawiły, że Amerykanie chcą powołać specjalne jednostki kosmicznych marines, które w przyszłości będą strzegły pozaziemskich kolonii USA.

Kryzys w stosunkach z Rosją zagraża istnieniu międzynarodowej stacji kosmicznej. Kosztująca 100 miliardów dolarów ISS stoi przed groźbą porzucenia i zniszczenia. Amerykanie przy wysyłaniu astronautów na stację skazani są bowiem na pomoc Rosji.