Kosmos

Kosmos

Sonda kosmiczna Kepler dokonała ważnego odkrycia. Jak poinformowała amerykańska agencja kosmiczna NASA, krążący wokół Ziemi teleskop dostrzegł dwie planety wielkości Saturna, które okrążają gwiazdę podobną do Słońca.

W nocy ze środy na czwartek warto spojrzeć w niebo. Będzie można zaobserwować pierwsze meteory z roju Alfa Aurygidów. To niezwykłe zjawisko pozwoli zobaczyć "spadającą gwiazdę" nawet co dwie minuty.

Księżyc zmalał - ogłosili w Waszyngtonie naukowcy z NASA. Jak wyliczyli, promień naturalnego satelity Ziemi w ciągu 800 milionów lat skurczył się o 200 metrów. Winne jest ochłodzenie się jego jądra na przestrzeni miliardów lat.

Uwaga na kosmicznych oszustów! Najbardziej przebiegli korzystają z internetu i potrafią sprzedać naiwnemu klientowi nawet.. Księżyc. Nabrał się na to pewien mieszkaniec Bawarii, który zaczął inwestować w nieistniejące nieruchomości w kosmosie.

Nawet sto gwiazd spadnie w najbliższą noc. Deszcz perseidów będzie można podziwiać od godziny 20 w czwartek do 9 rano w piątek.

Sukcesem zakończył się orbitalny spacer astronautów z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Douglas Wheelock i Tracy Caldwell wyszli na zewnątrz stacji już po raz drugi. Tym razem udało się zrealizować zaplanowane zadanie. Jeszcze chwila i astronauci na Stacji znów będą mieli klimatyzację.

Znowu coś się zepsuło w amerykańskiej części Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Tym razem astronauci będą musieli odbyć kolejny spacer, by naprawić klimatyzację. Wcześniej zepsuła się im pompa chłodzenia i toaleta.

Odmówić znajomemu, gdy w trudnej sytuacji prosi o pożyczkę? Zwłaszcza, gdy jest znanym na całym świecie filozofem, kosmologiem i jednocześnie księdzem? Jak się okazuje nawet w takiej sytuacji dobrze jest zachować czujność.

W kosmosie można się nieźle spocić. NASA poinformowała, że zepsuł się jeden z dwóch systemów chłodzenia obsługujących amerykańskie, europejskie i japońskie laboratoria na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Kosmonautom nic, poza zaduchem, nie zagraża.

Japońska agencja kosmiczna JAXA odetchnęła z ulga. Od przyszłego roku będzie mogła wystrzeliwywać w kosmos rakiety, kiedy tylko zechce. Potężne lobby rybaków do czwartku zezwalało na korzystanie tylko przez sześć miesięcy w roku z jedynego japońskiego kosmodromu Tanegashima.

140 planet podobnych wielkością do Ziemi odkrył teleskop Keplera w ciągu ostatnich tygodni - ogłosiła NASA. Naukowcy twierdzą, że część z nich może mieć atmosferę i warunki podobne do ziemskich, a co za tym idzie - może istnieć na nich życie.

Sześć godzin spaceru po przestrzeni kosmicznej. Dwóch rosyjskich astronautów pracowało w otwartej przestrzeni na międzynarodowej stacji kosmicznej. Rosjanie rozpoczęli przygotowanie instalacji nowego modułu naukowego.

Brytyjscy astronomowie odkryli najcięższą gwiazdę w poznanym dotąd Kosmosie. R136a1 - bo tak mało romantycznie ochrzczono obiekt - jest 265 razy cięższy od Słońca. Dotychczasowy rekord - Gwiazdy Pistoletu - to 150 mas Słońca.

Pierwsze pół roku działalności teleskopu WISE przyniosło spektakularne rezultaty. Teleskop odkrył 25 tysięcy nieznanych wcześniej planetoid i 15 nowych komet. Co więcej, 95 z nowo odkrytych ciał należy do grupy planetoid potencjalnie zagrażających Ziemi.

To mały krok dla człowieka, wielki skok dla ludzkości - dokładnie 41 lat temu Neil Armstrong wypowiedział jedne z najsłynniejszych słów w historii, kiedy jako pierwszy człowiek dotknął stopą Księżyca.

Rosyjski rząd przeznaczył około 25 mld rubli (800 mln dolarów) na budowę kosmodromu Wostocznyj w obwodzie amurskim na Dalekim Wschodzie - poinformował w poniedziałek premier Władimir Putin. Nowy, cywilny kosmodrom ma dać Rosji upragnioną niezależność od Kazachstanu. Obecnie stamtąd nasz wschodni sąsiad wystrzeliwuje cywilne satelity w kosmos.

Wyższa partia ziemskiej atmosfery uległa w ostatnich latach niezwykłemu zmniejszeniu. Naukowcy z NASA, których cytuje CNN, mówią, że nie są w stanie wyjaśnić tego procesu. Ich dotychczasowe rozumienie działania termosfery okazało się niewystarczające.

Po raz pierwszy w historii Rosja przeprowadzi kosmiczny pochówek. W przestrzeń kosmiczną wysłane zostaną prochy pioniera rosyjskich podróży kosmicznych Witalija Fiodorowa.

Na chwilę wielka tarcza naszej gwiazdy zgasła, przysłonięta Księżycem. I choć trwało to tylko moment, tysiące ludzi zamarło, czekając na powrót ciepłych promieni, zabranych przez ostatnie w tym roku całkowite zaćmienie Słońca.

Już w niedzielę prawdziwa gratka dla miłośników astronomii. Choć to zjawisko nie może być niezauważone przez nikogo, kto znajdzie się w jego zasięgu. O czym mowa? O całkowitym zaćmieniu Słońca.