Kosmos

Kosmos

Niewielu z nas wie, że w piątek mamy wielkie święto - Światowy Dzień Ziemi i Słońca ustanowiony w 2000 roku przez Amerykańską Agencję Kosmiczną. Jak niewiele wiemy o wpływie naszej gwiazdy na Błękitną Planetę spróbują nam pokazać naukowcy NASA, którzy otworzyli specjalnie na tę okazję nową stronę internetową.

Internet wykroczył już dawno poza granice atmosfery Ziemi. Można w nim znaleźć prawdziwe dźwięki z kosmosu, jakie zostały nagrane przez agencje kosmiczne i nasłuchujących amatorów. Dla chętnych czekają też całkiem poważne badania szmerów z odległych gwiazd.

Prom kosmiczny Discovery szczęśliwie przybił do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Po dwóch godzinach od cumowania otwarto włazy i ośmiu astronautów weszło na pokład stacji. Celem misji promu jest dostarczenie i zainstalowanie ostatniego zestawu paneli słonecznych na stacji.

Naukowcy z Indii odkryli w stratosferze trzy nowe gatunki bakterii. Są niezwykłe – odporne na promieniowanie ultrafioletowe, które zabija na takich wysokościach prawie wszystko, co żyje.

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS) jest bezpieczna - wbrew wcześniejszym zapowiedziom, nie będzie musiała "uciekać" przed kosmicznymi śmieciami. Według NASA, część radzieckiego satelity Kosmos 1275 w nocy z poniedziałku na wtorek przeleciała w odległości pół mili od kosmonautów.

Prom kosmiczny Discovery w końcu szczęśliwie wystartował. Celem 13-dniowej misji jest dostarczenie i zainstalowanie ostatniego zestawu paneli słonecznych na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Pierwotnie zaplanowano cztery spacery załogi w międzygwiezdną przestrzeń. Z powodu opóźnień, jeden się nie odbędzie.

- Szansa uderzenia była jak jeden do miliona albo jeszcze mniejsza - skomentował w TVN24 ostatnie wydarzenia na orbicie astronom Jerzy Rafalski. Astronauci ewakuowali się w czwartek z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej bo w ich stronę pędził kosmiczny złom, jak się okazało część starego silnika.

Już od czwartku w atmosferę ziemską zaczną wchodzić pierwsze szczątki dwóch satelitów, które zderzyły się na orbicie przed miesiącem. Zdaniem specjalistów, odłamki rosyjskiego satelity Kosmos 2251 będą zbyt małe, aby stanowić zagrożenie dla mieszkańców globu. Jednak szczątki pozostające na orbicie mogą zagrażać misjom wahadłowców oraz Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Wahadłowiec Discovery wystartuje najwcześniej w niedzielę, ale bardziej prawdopodobnie - w poniedziałek. Prom wylecieć miał już w nocy ze środy na czwartek czasu polskiego, ale plany pokrzyżowało wykrycie wycieku paliwa w czasie napełniania zewnętrznego zbiornika - poinformowała amerykańska agencja kosmiczna NASA. Wahadłowiec ma dostarczyć sprzęt załodze Międzynarodowej Stacji kosmicznej (ISS).

Dwaj członkowie załogi Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) wyszli we wtorek na kosmiczny spacer. Dowódca, Amerykanin Mike Fincke oraz Rosjanin Jurij Łonczakow dokonali drobnych prac przed piątkowym przybyciem wahadłowca Discovery.

Cztery księżyce galileuszowe Jowisza są ostatnimi z gigantów, które przetrwały na jego orbicie. Pozostałe wielkie satelity zostały dawno temu pochłonięte przez największą planetę Układu Słonecznego.

O 22:49 (4:49 w Polsce) z przylądka Canaveral na Florydzie na kosmiczne podglądanie wystartował teleskop Kepler. Jego celem jest szukanie podobnych do Ziemi planet poza Układem Słonecznym. Naukowcy liczą na odkrycie pozaziemskiego życia, lub przynajmniej miejsca nadającego się do skolonizowania przez człowieka.

Wszystko wskazuje na to, że ostatnim turystą w kosmosie będzie amerykański milioner Charles Simonyi. Ten rok ma być bowiem ostatnim, w którym Rosjanie wyślą w przestrzeń kosmiczną turystów. Federacyjna Agencja Kosmiczna zapowiada, że po zwiększeniu stałej załogi Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, dla turystów zwyczajnie zabraknie miejsca.

Jak twierdzi rosyjski generał Leonid Szereniew kolizja satelity amerykańskiego z rosyjskim na początku lutego nie była przypadkowa. Wszystko wskazuje na to, że USA testuje nową technologię do zakłócania pracy i niszczenia satelitów.

Ostatniego dnia marca sześciu mężczyzn zostanie w Moskwie zamkniętych w kabinie na 105 dni. Czterech Rosjan, Niemiec i Francuz będą w ten sposób symulowali lot statku załogowego Europejskiej Agencji Kosmicznej na Marsa.

Nawet 100 milionów planet podobnych do naszej może znajdować się w Galaktyce, powiedział dr Alan Boss z Carnegie Institution of Science podczas konferencji naukowej. Na wielu z nich może być życie.

Kosmonauci Międzynarodowej Stacji Kosmicznej nie muszą martwić się już o jedzenie. Na ISS dotarł właśnie statek towarowy, który dostarczył najpotrzebniejsze artykuły.

Europejska Agencja Kosmiczna nowy rok rozpoczęła nie byle jakimi fajerwerkami. Z portu kosmicznego w Kourou we francuskiej Gujanie wystartowała we czwartek wieczorem rakieta Ariane 5, wynosząc na orbitę dwa satelity telekomunikacyjne i kolejne dwa należące do nowego francuskiego systemu ostrzegania przed rakietami.

Amerykańskie władze przyznają, że szczątki pozostałe po wtorkowym zderzeniu rosyjskiego sztucznego satelity Ziemi z satelitą amerykańskim są potencjalnie niebezpieczne dla innych obiektów kosmicznych. Rosyjscy eksperci mówią, że może dojść do kolizji szczątek na przykład z jednym ze starych radzieckich satelitów napędzanych reaktorami atomowymi, a wskutek tego do wycieku odpadów radioaktywnych.

Tworzył serial o kosmosie, jego życie też skończy się kosmicznie. Prochy twórcy serialu "Star Trek" w przyszłym roku kosmosie - wynika z informacji przekazanych przez firmę specjalizująca się w "lotach pogrzebowych" Celestis Inc.