Kosmos

Kosmos

Mniej lodu na półkuli północnej

Tegoroczne topnienie lodu na półkuli północnej jest większe niż dotychczas. Amerykański satelita Terra wykonał niezwykłe zdjęcie Ziemi Franciszka Józefa, którą kiedyś pokrywał ogromny lądolód.

Minerał z Księżyca znaleziony w Australii

Australijscy naukowcy odnaleźli na Ziemi minerał do tej pory uważany za obecny tylko na Księżycu. Jego próbki przywieźli w 1969 astronauci lądujący na Srebrnym Globie. Amerykanie z misji Apollo 11 wylądowali w tzw. Morzu Spokoju na Księżycu (Mare Tranquillitatis) i zabrali stamtąd na Ziemię nieco ponad 20 kg próbek księżycowych skał. Stały się one przedmiotem bardzo dokładnych analiz naukowców. Znaleziono w nich trzy nowe minerały.

Największa zagadka wszechświata? "Kobiety"

Nie najodleglejsze galaktyki, nie ciemna materia, ani nawet nie zagadka Wielkiego Wybuchu jest największą tajemnicą wszechświata, są nią kobiety - uważa Stephen Hawking. Słynny fizyk, który od lat przykuty jest do wózka, niedługo kończy 70 lat.

Szczątki rosyjskiej sondy spadną 15 stycznia

Szczątki rosyjskiej sondy marsjańskiej Fobos-Grunt, która na skutek usterki nie znalazła się na właściwej trajektorii, spadną na Ziemię najpewniej 15 stycznia - poinformował w środę przedstawiciel wojsk obrony powietrzno-kosmicznej Rosji Aleksiej Zołotuchin.

Polska nie podbija kosmosu

Polska nie wykorzystuje szansy na podbój i wykorzystanie przestrzeni kosmicznej? Nie ma u nas ani pełnomocnika, ani departamentu, ani tym bardziej ministra do spraw kosmicznych. Jest wicepremier Waldemar Pawlak, który - o czym pewnie wiedzą tylko mocno zainteresowani tematem - odpowiada za technologie kosmiczne. Reszta projektów jest rozsiana po różnych ministerstwach. Inni na przestrzeni kosmicznej zarabiają i to niemało, my - jak na razie dopłacamy - analizuje reporterka magazynu "Polska i Świat".

Ziemia zbliży się do Słońca. "Cieplej nie będzie"

Już niebawem czeka nas niezwykłe w skali roku wydarzenie. - W nocy ze środy na czwartek Ziemia znajdzie się najbliżej Słońca. Oba ciała będzie wtedy dzielił dystans 147,1 mln kilometrów - mówi Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie.

Ziemia zbliży się do Słońca. "Cieplej nie będzie"

Już niebawem czeka nas niezwykłe w skali roku wydarzenie. - W nocy ze środy na czwartek Ziemia znajdzie się najbliżej Słońca. Oba ciała będzie wtedy dzielił dystans 147,1 mln kilometrów - mówi Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie.

W kosmosie będzie się działo

Rok 2012 zapowiada się pasjonująco dla pasjonatów astronomii. Czekają nas dwa zaćmienia Słońca, dwa zaćmienia Księżyca, zakrycie Jowisza przez Księżyc, koniunkcja Wenus i Regulusa, a także wiele innych ciekawych zjawisk.

Grail już na orbicie Księżyca

Pierwsza z dwóch bliźniaczych sond księżycowych Grail dotarła w sobotę, po ponad trzech miesiącach lotu, do celu. Jak poinformowała amerykańska agencja kosmiczna NASA, sonda Grail-A, zgodnie z planem, weszła na orbitę Księżyca.

Spadnie deszcz Kwadrantydów

Styczeń będzie łaskawy dla wszystkich tych, którzy lubią spoglądać w niebo. Astronomowie przewidują, że zobaczymy maksimum aktywności roju Kwadrantydów, a także "lornetkową kometę". Ponadto informują o dobrej widzialności większości planet.

Podbój kosmosu made in China

Kosmiczne laboratoria, załogowe loty i budowa stacji kosmicznych – tym będą zajmować się Chiny do 2016 roku. Oznacza to przyspieszenie już prężnie działającego programu kosmicznego Państwa Środka – informuje Fox News.

Lovejoy zatańczyła ze Słońcem

21 grudnia w kosmosie miało miejsce niecodzienne zdarzenie. Kometa Lovejoy przeleciała przez gorącą atmosferę Słońca i przetrwała. - To najbardziej niesamowita rzecz, jaką kiedykolwiek widziałem w przestrzeni - twierdzi astronauta, który zarejestrował wyczyn komety.

Wigilijną gwiazdkę nad Niemcami zapalili Rosjanie

Wszystko wskazuje na to, że to Rosjanie w tym roku zapalili pierwszą wigilijną gwiazdkę dla Niemców. Wieczorem 24 grudnia na niebie naszych zachodnich sąsiadów rozbłysnął niezidentyfikowany obiekt - ludzie myśleli, że to kometa, niektórzy dzwonili na policję podejrzewając, że to spadający samolot. Okazało się, że to najprawdopodobniej kosmiczny złom, który wcześniej wystartował z Bajkonuru.

To był przełomowy rok dla polskiej astronautyki

Bilans 2011 roku w astronautyce wypada dla Polski nadzwyczaj korzystnie. Wkrótce na orbicie znajdą się dwa pierwsze polskie satelity. Polacy mieli także swój udział w innych międzynarodowych projektach.

Załoga ISS w komplecie. Złóż im życzenia!

Rosyjski statek kosmiczny Sojuz dotarł w piątek do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) z astronautami, którzy uzupełnili jej załogę do pełnego sześcioosobowego stanu, zmniejszonego w następstwie nieudanego startu statku zaopatrzeniowego w sierpniu tego roku.

Od satelity do jelenia. Oto polska nauka

Pierwszy polski satelita, niesamowity materiał o nazwie grafen i leki z poroża jelenia. To tylko niektóre tegoroczne sukcesy polskiej nauki, której największym zmartwieniem jest brak funduszy na badania. W przyszłym roku jako kraj wydamy na naukę 7 miliardów złotych. Na tle innych europejskich krajów to niewiele.

Sojuz dobił do ISS

Rosyjski statek kosmiczny Sojuz z trzema astronautami na pokładzie dotarł do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Uzupełnili oni załogę ISS do pełnego sześcioosobowego stanu.

Wojskowy satelita runął na ziemię po 421 sekundach

Rosyjski wojskowy satelita telekomunikacyjny Meridian rozbił się w piątek na Syberii po nieudanej próbie wyniesienia go na orbitę przez rakietę nośną - poinformowały rosyjskie agencje. Przyczyną utraty satelity była awaria rakiety nośnej Sojuz.