Kosmos

Kosmos

Widowiskowa koniunkcja już dzisiaj. Księżyc obok Jowisza

W poniedziałek wieczorem będziemy mogli obejrzeć koniunkcję Księżyca i jasnego Jowisza. Wąski rożek Srebrnego Globu znajdzie się zaledwie 4 stopnie od Gazowego Giganta. Zjawisko będzie można obserwować już od godziny 17:30.

"Blue Marble" A.D. 2012. Niesamowite zdjęcie Ziemi

Zobaczcie zdjęcie Ziemi, które zapiera dech w piersiach i ... pokazuje możliwości najnowszego satelity NASA. Obraz uchwycił VIIRS, instrument znajdujący się na pokładzie Suomi NPP, 4 stycznia 2012 roku.

Ludzik Lego niemal w Kosmosie

Dwaj licealiści z Newark w Kanadzie wysłali na granicę stratosfery ludzika Lego. Kapsuła zaopatrzona w balon meteorologiczny poleciała na wysokość 24 kilometrów nad ziemią. Na pokładzie były też kamery, które nagrały plastikowego aeronautę na granicy kosmosu.

Wysłali ludzika Lego niemal w kosmos

Dwaj licealiści z Newark w Kanadzie wysłali na granicę stratosfery ludzika Lego. Kapsuła zaopatrzona w balon meteorologiczny poleciała na wysokość 24 kilometrów nad ziemią. Na pokładzie były też kamery, które nagrały plastikowego aeronautę na granicy kosmosu.

14-metrowa planetoida przeleci bardzo blisko Ziemi

- W piątek, ok. godz. 16.30 naszego czasu, bardzo blisko Ziemi przeleci niewielka planetoida - poinformował serwis NASA - SpaceWeather.com. Naukowcy zapewniają, że naszej planecie nie grozi żadne niebezpieczeństwo.

Księżyc przywitał się z Wenus

Na polskim niebie w czwartek wieczorem można było obserwować rzadkie zbliżenie dwóch najjaśniejszych po Słońcu ciał niebieskich - Księżyca i Wenus. Czujni Reporterzy 24 nadesłali zdjęcia z tego widowiskowego spotkania.

Słońce będzie słabiej świecić

Przez najbliższe 90 lat aktywność Słońca będzie mniejsza - prognozują naukowcy. Ostrzegają jednak, że nie opóźni to globalnych wzrostów temperatur spowodowanych emisją gazów cieplarnianych. Temperatury na Ziemi zmniejszą się bowiem zaledwie o 0,08 stopnia Celsjusza.

Burza słoneczna uderzy w pole magnetyczne Ziemi

Obłoki materii wyrzuconej podczas wybuchu na Słońcu zbliżają się do Ziemi z prędkością 2 tys. kilometrów na sekundę. Słoneczne cząstki, które dotrą we wtorek do ziemskiej atmosfery, mogą oddziaływać na ruch lotniczy, sieć energetyczną i pracę satelitów. Burza słoneczna, do której doszło na powierzchni gwiazdy w niedzielę, jest najsilniejszą odnotowaną od ponad sześciu ostatnich lat.

Kultowe zdjęcie kosmosu na nowo. Zobacz

Zdjęcie Mgławicy Orła wykonane przez teleskop Hubble'a zapewne zdobi pulpit niejednego komputera. Czas jednak na zmianę. Najnowsza fotografia wykonana przez teleskop Herschela ukazuje piękno tej części kosmosu w nowych, niezwykle bajecznych barwach.

Kawałek Marsa spadł na Ziemię

Meteoryt, którego szczątki zeszłego lata spadły na terytorium Maroko, pochodzi z Marsa. Tak, po specjalistycznych analizach, orzekł zespół naukowców z całego świata. Kosmiczny kamień jest pierwszym od 50 lat potwierdzonym przypadkiem upadku kawałka marsjańskiego gruntu na Ziemię.

Kawałek Marsa spadł na Ziemię

Meteoryt, którego szczątki zeszłego lata spadły na terytorium Maroko, pochodzi z Marsa. Tak, po specjalistycznych analizach orzekł zespół naukowców z całego świata. Kosmiczny kamień jest pierwszym od 50 lat potwierdzonym przypadkiem upadku kawałka marsjańskiego gruntu na Ziemię.

Pierwszy prywatny lot na ISS przełożony

Pierwszy lot prywatnego statku transportowego na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) został przełożony z przyczyn technicznych - poinformowała prywatna amerykańska korporacja kosmiczna SpaceX.

"Czy galaretka tężeje w kosmosie?" Młodzi Polacy w finale "Space Lab"

Czy galaretka w kosmosie tężeje, albo co można zrobić z fekaliami kosmonautów, ale też czy w kosmosie można produkować wysokiej jakości insulinę - nad takimi zagadnieniami zastanawiają się młodzi ludzie z Polski, którzy startują w międzynarodowym konkursie "Space Lab". Do finału przeszło sześć zgłoszeń z naszego kraju. To trzeci najlepszy wynik w na świecie. Ich pomysły oceni m.in. Stephen Hawking.

Śmieci krążą wokół Ziemi

Na początku ery lotów w kosmos niewiele myślano o kosmicznych śmieciach pozostawionych na orbicie. Liczba odpadków rosła, najpierw stopniowo, a następnie bardzo szybko. Obecnie kosmiczny złom na orbicie powoduje poważne niebezpieczeństwo dla sztucznych satelitów.

15 tys. śmieci krąży po orbicie

Na początku ery lotów w kosmos niewiele myślano o kosmicznych śmieciach pozostawionych na orbicie. Liczba odpadków rosła, najpierw stopniowo, a następnie bardzo szybko. Kosmiczny złom na orbicie powoduje poważne niebezpieczeństwo dla sztucznych satelitów.