koniunkcja

koniunkcja

Księżyc w towarzystwie Wenus, Marsa i Jowisza na zdjęciach Reporterów 24

Czwartkowa noc dostarczyła nam astronomicznych wrażeń. Przed wschodem Słońca mogliśmy zobaczyć na niebie poczwórną koniunkcję - naszego satelitę w pobliżu trzech niezwykle jasnych obiektów. U boku Księżyca znalazły się: Wenus, Mars i Jowisz. Zdjęcia z tego kosmicznego spotkania otrzymaliśmy na Kontakt 24. Zjawisko obejrzymy również z piątku na sobotę. Czekamy na Wasze fotorelacje!

Koniunkcję planet przerwały obłoki srebrzyste. Rewelacyjny time lapse

Mieszkańcy okolic Szczecina w nocy z wtorku na środę mieli doskonałą okazję, żeby za jednym razem podziwiać i koniunkcję Wenus i Jowisza oraz obłoki srebrzyste. Sytuację wykorzystał Jarosław Ryplewski z Zachodniopomorskich Łowców Burz. - Nie byłem do tego ani przygotowany, ani tego nie wyczekiwałem - opowiada.

Chrystus z Rio spotkał Księżyc i Wenus

Połączenie fotograficznej i astronomicznej pasji może dać spektakularny efekt. Udowodnił to brazylijski fotoreporter, który w wyjątkowy sposób uchwycił koniunkcję Księżyca i Wenus nad Rio de Janeiro. Jego zdjęcie robi niesamowite wrażenie dzięki obecności trzeciego bohatera - słynnej figury Chrystusa.

W kwietniu Curiosity zamilknie. Przez koniunkcję

W kwietniu nie mamy co liczyć na nowinki z Marsa. Przez większość miesiąca łączność między Czerwoną Planetą a Ziemią będzie mocno osłabiona ze względu na ich koniunkcję ze Słońcem. W tym czasie prawie całkowicie zaniknie komunikacja z łazikami Curiosity i Opportunity oraz dwoma marsjańskimi sondami.

Wenus prawie złączy się z Księżycem

Spotkanie dwóch najjaśniejszych po Słońcu obiektów na niebie zobaczymy w czwartkowy poranek. Obserwacja nie będzie łatwa, bo z Księżyca dostrzeżemy zaledwie wąski rogal. Nie trzeba natomiast zarywać nocy - najlepszy czas na wypatrywanie koniunkcji przypadnie tuż przed godz. 7.00.

Jowisz zaprosił do Wigilijnej wieczerzy

Wypatrujący na niebie pierwszej gwiazdki, dającej sygnał do rozpoczęcia uroczystej wieczerzy, najszybciej dostrzegli planetę - Jowisza. Tuż po zachodzie słońca był najjaśniejszym po Księżycu obiektem na niebie. Astronom Jerzy Rafalski przekonuje jednak, żeby na tej jednej obserwacji nie poprzestawać, bo na świątecznym niebie znajdziemy też Trzech Królów, Żłóbek, a następnej nocy zobaczymy potrójną koniunkcję.

Gwiazda betlejemska była kometą?

Choć minęło już z górką 2 tys. lat, wciąż nie wiemy, co doprowadziło trzech króli do Betlejem w noc Bożego Narodzenia. Obecnie wśród kandydatów do miana gwiazdy betlejemskiej astronomowie wskazują trzy zjawiska: przelot komety, wybuch supernowej i koniunkcję planet.

Księżyc przygaśnie i przybliży się do Jowisza

Dzisiejszy wieczór zapowiada się atrakcyjnie dla miłośników astronomii. Na niebie będziemy mogli podziwiać bliską koniunkcję Księżyca i jasnego Jowisza. Naszemu satelicie warto przyjrzeć się tuż po jego wschodzie - jego blask będzie wtedy przygaszony przez zaćmienie półcieniowe.

Dwie planety spotkają się nad horyzontem

We wtorek rano Wenus i Saturn spotkają się nad południowo-wschodnim horyzontem. Najlepsze warunki do obserwacji będą na godzinę przed wschodem Słońca, około godziny szóstej rano. Zaraz obok znajdzie się wówczas także Merkury.

Za nami noc cudów na niebie

Za nami noc cudów na niebie. Poza deszczem meteorów podziwiać można było też potrójną koniunkcję. Zobaczcie, jak zjawiska wyglądały w Niemczech, a także w Polsce w obiektywach Reporterów 24.

"Jeśli się wpatrzymy uważnie, to zobaczymy coś zabawnego"

Srebrny Glob, Czerwona Planeta i błękitnobiały Regulus spotkają się w poniedziałkowy wieczór na niebie. Żeby dojrzeć te jasne obiekty, nie trzeba nawet wyjeżdżać z miasta, tym bardziej że obserwacjom powinno sprzyjać bezchmurne w większości kraju niebo. O koniunkcji, a także o tym, co łączy na niebie lwa z żelazkiem, opowiada szefowa planetarium stołecznego Centrum Nauki Kopernik, Weronika Śliwa.

Niebiesko-czerwona koniunkcja na niebie

Poniedziałkowy wieczór dostarczy wrażeń wszystkim wielbicielom astronomii - zarówno zawodowcom, jak i amatorom. - Około godziny po zachodzie Słońca złączą się Księżyc, czerwony Mars i biało-niebieski Regulus, najjaśniejsza gwiazda w konstelacji Lwa - informuje Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie.

Najjaśniejsze spotkanie na marcowym niebie

Trwa jedno z najbardziej niezwykłych tegorocznych zjawisk na niebie. We wtorek wieczorem Jowisz i Wenus zbliżyły się do siebie na niewielką odległość trzech stopni. Od wczoraj dwie najjaśniejsze planety nie zdążyły się jeszcze od siebie oddalić. Na Kontakt Meteo dostaliśmy zdjęcia internautów z tego astronomicznego spotkania.

Wyjątkowe zjawisko na zachodnim niebie

Już dziś będziemy mieli okazję zaobserwować jedno z najbardziej niezwykłych widowisk na niebie w 2012 roku. Około godz. 23.00 Wenus zbliży się do Jowisza. Dwie najjaśniejsze planety na niebie będzie dzielił jedynie trzystopniowy kąt.