Komunikacja

Komunikacja

Z początkiem 2015 roku remont trasy kolejowej E65 będzie na tyle zaawansowany, że podróż z Gdańska do Warszawy zajmie nieco mniej niż trzy godziny - zapowiada prezes PKP PLK Remigiusz Paszkiewicz. W tym samym czasie w Polsce mają się pojawić szybkie składy pociągów, tzw. Pendolino.

Gdy były szef Apple, Steve Jobs wypowiedział "wojnę termojądrową" wszystkim firmom jego zdaniem kopiującym produkty jego firmy, nie wszyscy byli zachwyceni. Sceptyczny miał być między innymi Tim Cook, obecny szef koncernu. Jak podaje agencja Reutera, biznesmen nie chciał pozywać Samsugna, z którym pomimo tego obecnie toczy najbardziej zaciekłe boje w sądach.

Dopóki wszystkie projekty drogowe zarządzane przez GDDKiA nie zostaną sprawdzone pod względem nieprawidłowości, Bruksela nie będzie realizowała żadnych polskich wniosków o refundację na projekty drogowe. Polska może stracić w ten sposób nawet ok. 4 mld euro, jeśli wyjaśnienia i podjęte kroki nie usatysfakcjonują Komisji Europejskiej - podaje Polska Agencja Prasowa. Decyzje KE mają związek z zarzutami o zmowę cenową firm pracujących przy budowie dróg.

- Domagamy się, by Najwyższa Izba Kontroli zbadała proces wyłaniania podwykonawców przy budowie dróg - powiedział na konferencji prasowej w Sejmie szef klubu PiS Mariusz Błaszczak. PiS chce także odwołania szefa GDDKiA oraz informacji premiera w tej sprawie na najbliższym posiedzeniu Sejmu. Solidarna Polska zapowiedziała z kolei wniosek o wotum nieufności wobec ministra Sławomira Nowaka.

Pomimo wczorajszego spotkania z ministrem transportu, kolejarze zdecydowali się utrzymać decyzję o strajku ostrzegawczym. Ma się on odbyć w piątek od godz. 7 do 9. Jak mówił Henryk Grymel z NSZZ "Solidarność", dziś zostanie podjęta decyzja o tym gdzie i kiedy staną pociągi. Jak tłumaczył, kolejarzom "chodzi o zasadę". - Najgorsze jest, jak się odbiera komuś przywileje - przekonywał.

Bardzo serdecznie apeluję do związkowców kolejowych, aby strajk, który uderzy w pasażerów i ich własną firmę, przełożyli na inną godzinę albo dzień - mówił w "Jeden na jeden" minister transportu Sławomir Nowak. Jego zdaniem, rozmowy ze związkowcami są prowadzone "pod presją pistoletu przyłożonego do skroni".

Bardzo serdecznie apeluję do związkowców kolejowych, aby strajk, który uderzy w pasażerów i ich własną firmę, przełożyli na inną godzinę albo dzień - mówił w "Jeden na jeden" minister transportu Sławomir Nowak. Jego zdaniem, rozmowy ze związkowcami są prowadzone "pod presją pistoletu przyłożonego do skroni".

Kolejarze w piątek przeprowadzą dwugodzinny strajk ostrzegawczy. Pociągi mają stanąć na dwie godziny - od godz. 7 do 9 - poinformowało Polskie Radio. Informację tę potwierdził w rozmowie z tvn24.pl przewodniczący Konfederacji Kolejowych Związków Zawodowych Leszek Miętek. Jak mówił, protest będzie polegał na "zatrzymaniu ruchu pociągów w różnych regionach kraju".

Ponad dwukilometrowy tunel ma wkrótce przebić Góry Wałbrzyskie na Dolnym Śląsku. GDDKiA pochwaliła się właśnie jego wizualizacjami. Będzie to część drogi ekspresowej S3, która połączy Nową Sól z Lubawką.

Maskę włóż - wzywa Janusz Palikot. Do wyboru jest twarz Donalda Tuska, Sławomira Nowaka albo Jacka Rostowskiego. Politycy Platformy pomysł Palikota wrzucili do worka z napisem: kolejny barwny happening. On sam jednak mówi, że to rodzaj obywatelskiego nieposłuszeństwa w słusznej sprawie i dlatego w pobliżu fotoradarów nie ściągał nogi z gazu, tylko zakładał maskę. Tę z twarzą premiera. Inni wybrali inne, bo Janusz Palikot znalazł naśladowców.

Rząd szykuje istne polowanie na kierowców - uważa Joanna Senyszyn z SLD, która w "Faktach po Faktach" w TVN24 krytykowała rządowy plan stawiania kolejnych fotoradarów. Pomysłu bronił Paweł Zalewski z PO, tłumacząc, że ma on zmniejszyć liczbę ofiar wypadków na drogach. Tych, jak podkreślił, w ubiegłym roku było 3,5 tysiąca.

Marian Król, prezes Towarzystwa im. Hipolita Cegielskiego proponuje, żeby poznański dworzec został nazwany imieniem wybitnego poznaniaka. Pomysł poparła firma Trigranit, która buduje dworzec oraz marszałek województwa wielkopolskiego. Decyzja zależy jednak do PKP.

W marcu 2014 roku ma się zakończyć modernizacja linii kolejowej Warszawa-Gdynia na terenie Trójmiasta. PKP twierdzi, że prace na ok. 40-kilometrowym odcinku trasy z Pruszcza Gdańskiego do Gdyni osiągnęły już półmetek i wykonane zostały najtrudniejsze roboty.

- Będziemy proponowali polskim obywatelom, by jeździli w maskach Tuska, Rostowskiego lub Nowaka. Niech oni płacą za twój mandat - powiedział w "Kropce nad i" Janusz Palikot, prezentując wspomniane maski. Jak dodał, to forma protestu przeciwko fotoradarom i zaostrzeniu przepisów drogowych.