Kenia

Kenia

Co najmniej 32 osoby zginęły, a ponad 18 tys. musiało opuścić swoje domy po nagłych powodziach w Kenii. To efekt ulew, które nękały kraj przez ostatnie trzy tygodnie.

Kenijska policja skonfiskowały ponad dwie tony kości słoniowej o wartości przekraczającej milion dolarów - łącznie ponad sześćset kłów. To bez wątpienia sukces władz w Nairobi, bowiem nigdy wcześniej nie udało się zatrzymać takiej ilości surowca. Entuzjazm władz studzą obrońcy przyrody podkreślając, że konfiskata jest dowodem na rosnące kłusownictwo.

Pożar w Kenii strawił już co najmniej tysiąc hektarów Parku Narodowego Góry Kenia, ciągnącego się u podnóży masywu wulkanicznego położonego w centrum kraju. Ogień został zaprószony tydzień temu przez pszczelarzy i kłusowników. Od tego czasu znacznie się rozprzestrzenił.

Kenia, do tej pory nękana przez najgorszą suszę od dziesięcioleci, od końca listopada cierpi na skutek silnych opadów deszczu. Powódź zabiła już 15 osób na zachodzie kraju.

Susza, z którą zmagają się w tym roku Afrykańczycy, zbiera śmiertelne żniwo. W kenijskim regionie Turkana z wycieńczenia i głodu zmarło w ostatnim czasie 14 osób. Niedożywienie dzieci sięga poziomu 37 proc.

- Dzięki stawianiu uli w granicach gospodarstw kenijscy farmerzy odpoczęli od ataków słoni, które szukają pokarmu. Naukowcy mają nadzieję, że nowa metoda zapobiegania konfliktom rozpowszechni się w wielu kenijskich wioskach - informuje BBC.