Kanada

Kanada

Mieszcząca się w kanadyjskim Quebecu kopalnia azbestu, służy naukowcom jako namiastka powierzchni Marsa. W Jeffrey Mine testowano pojazd, który w przyszłości mógłby się poruszać po Czerwonej Planecie.

Silne trzęsienie ziemi, o sile aż 7,7 st. w skali Richtera, wystąpiło w nocy z soboty na niedzielę czasu polskiego u zachodnich wybrzeży Kanady - poinformowały amerykańskie służby sejsmologiczne. Wstrząsy sprawiły, że w Hawaje uderzyło tsunami. Stu tysiącom mieszkańców wybrzeża nakazano przeniesienie się na wyższe tereny.

Tak wyglądała zorza, która o poranku w poniedziałek 8 października świeciła nad Kanadą. Poza nią na zdjęciu satelitarnym widać też inne widowiskowe zjawiska, na przykład tzw. poświatę niebieską oraz światła miast.

Kanadyjczycy mogą stracić swoje domy przez ocieplający się klimat. Z powodu topnienia wiecznej zmarzliny zmienia się struktura gruntu, co powoduje pękanie i przesuwanie się fundamentów, a nawet zapadanie się budynków. Władze Kanady przygotowują specjalne poradniki dla właścicieli zagrożonych domów.

Globalne zmiany klimatu mogą otworzyć przed nami nowe możliwości. Według naukowców badających skamieniały las na arktycznej Wyspie Bylota, gatunki roślin, które rozwijały się tam przed milionami lat, mają szansę powrócić. - Nasze wnuki będą patrzeć, jak rosną - zapowiada badacz z Uniwersytetu Montrealskiego.

Uszkodzone linie energetyczne, zamknięte szkoły, opustoszałe autostrady - to efekty przejścia przez kanadyjską Nową Fundlandię burzy tropikalnej Leslie. Strefa silnego, porywistego wiatru przemieszcza się nadal na północny wschód. Na nadatlantyckich obszarach Kanady nadal obowiązuje ostrzeżenie przed wysoką falą i trudnymi warunkami pogodowymi.

Leslie jest już nad Kanadą. Przybyciu burzy tropikalnej nad Nową Fundlandię towarzyszą intensywne opady, porywisty wiatr i wysokie fale. Trudna sytuacja będzie tu panować aż do wtorkowego wieczora, kiedy to Leslie zacznie się wycofywać.

Kanadyjska wyspa - Nowa Fundlandia - stopniowo pogrąża się w Atlantyku. Wyspa zapada się średnio 30 cm na 100 lat - wynika z badań Norma Catto, geografa z kanadyjskiego uniwersytetu Memorial.

Zapowiedzi burz nie zaniepokoiły organizatorów ani uczestników festiwalu kulinarnego w kanadyjskim Whitby. W niedzielne popołudnie uczestniczyły w nim setki osób, degustując potrawy przy dźwiękach muzyki. Okazało się jednak, że burzowych prognoz lepiej nie lekceważyć - imprezę trzeba było przerwać po tym, jak uderzenie pioruna poraniło 17 osób i mocno przestraszyło pozostałych uczestników.

Kanadyjczycy latem tracą pieniądze. A to za sprawą nowych banknotów wyprodukowanych przez narodowy bank na przełomie 2011 i 2012 r. Miały być 2,5 raza trwalsze, a okazuje się, że przy zetknięciu z wysokimi temperaturami szybko się niszczą i nie nadają do użycia.

Bulterier albo Smok Szczęścia z "Niekończącej się opowieści" - takie kształty w satelitarnym zdjęciu skutej lodem Zatoki Hudsona dostrzegli nasi redaktorzy. Naukowcy alarmują, że okres, kiedy akwen wygląda tak malowniczo, może się znacznie skrócić.

Kanadyjska prowincję Quebec nawiedziły w niedzielę dwie trąby powietrzne. Wystąpiły w odległości 32 kilometrów od siebie. Władze prowincji szacują, że przyniosły kilka milionów dolarów kanadyjskich strat.

Mężczyzna przeżył upadek z wodospadu Niagara - poinformowała kanadyjska policja. Według służb, skok był celowy. Stan mężczyzny jest bardzo ciężki; wciąż istnieje zagrożenie życia.

W rozległej i dzikiej kanadyjskiej prowincji Ontario leży zagubiony skrawek polskości. To małe miasteczko Wilno, zamieszkane przez Kaszubów. Przy okazji oficjalnego wyjazdu do Kanady odwiedził ich Donald Tusk. - Jako Polak i Kaszub czuję się tu jak u siebie w domu. Kiedy nasz helikopter zbliżał się do lądowania, miałem ściśnięte serce - powiedział Tusk.

Odnalazł się właściciel Harleya-Davidsona porwanego z japońskiego wybrzeża przez falę tsunami i wyrzuconego na kanadyjski brzeg. 29-letni Ikuo Yokoya ma teraz szansę odzyskać ulubiony pojazd - jedyną rzecz z utraconego w katastrofie dobytku. Dealer, od którego Japończyk kupił motocykl, deklaruje pomoc w jego przechowywaniu, a Harley-Davidson rozważa transport na własny koszt z Kanady do Japonii.