Japonia

Japonia

Trzeci z rzędu miesiąc wzrostu w japońskiej produkcji przemysłowej. W maju produkcja poszła w górę o 5,9 procent, licząc miesiąc do miesiąca. To identyczny wzrost jak w kwietniu - jednocześnie największy od 1953 roku.

W Japonii w wieku 113 lat zmarł Tomoji Tanabe, uznawany za najstarszego mężczyznę świata. Japończykowi udało się dożyć tak sędziwego wieku ponieważ - jak twierdził - unikał alkoholu.

Bank centralny w Tokio podnosi prognozy gospodarcze dla Japonii. Bank - który zgodnie z oczekiwaniami pozostawił główną stopę procentową na poziomie 0,1 procent - uważa, że najgorsze w japońskiej gospodarce już minęło. Przyczyną takiego optymizmu jest wzrost eksportu i produkcji przemysłu - największy od 56 lat.

88-letni były jeniec wojenny i zarazem robotnik przymusowy domaga się odszkodowania od rodziny premiera Japonii Taro Aso. To w firmie należącej do dziadka Japończyka podczas II wojny światowej pracował niewolniczo Australijczyk.

Najniższy od 22 lat poziom zamówień w przemyśle maszynowym w Japonii. Wskaźnik osunął się w kwietniu o 5,4 procent wobec marca, do 7 miliardów dolarów. Spadek oznacza, że japońskie firmy przez najbliższe miesiące nie będą inwestowały w wyposażenie swoich fabryk.

Chiny już w przyszłym roku odbiorą Japonii tytuł drugiej co do wielkości gospodarki świata. Takiego zdania jest jeden z ekonomistów banku Nomura. Uważa on, że Pekinowi nad wyraz skutecznie udaje się pobudzić gospodarkę wartym prawie 600 miliardów dolarów pakietem stymulującym.

Najgorsze już za nami - twierdzi Bank Japonii. Według banku, gospodarka kraju osiągnęła dno w pierwszym kwartale tego roku, kiedy to PKB spadł o ponad 15 procent w uśrednionym ujęciu rocznym. Przedstawiciele Banku są zdania, że zarówno eksport, jak i produkcja przemysłowa wykazują już oznaki uzdrowienia.

Rekordowy spadek japońskiego Produktu Krajowego Brutto. Gospodarka kraju Kwitnącej Wiśni w I kwartale 2009 roku skurczyła się o 4 procent wobec poprzedniego kwartału - i aż o 15,2 procent w porównaniu z początkiem 2008 roku. To najgorszy wynik od 1955 roku.

Kryzys światowy targający gospodarką nie szanuje żadnych świętości. Ostatnio dotknął i poniżył nawet dwa słynne okrągłe i słodkie melony.

16 procent na minusie - takiego wyniku japońskiego PKB za pierwszy kwartał spodziewają się analitycy. Powodem tego rekordowego spadku miałaby być przede wszystkim zapaść eksportu. Oficjalne dane o japońskim PKB poznamy 20 maja.

Japoński koncern samochodowy Toyota poinformował w piątek o stratach, jakie poniósł w zakończonym niedawno roku finansowym, a także o nie najlepszych perspektywach przedsiębiorstwa w obecnym roku.

Dzień Śmiechu w Japonii. Około 70 osób zebrało się w jednym z parków w Tokio, żeby "święto" to uczcić stosownie do powagi sytuacji. - Jeśli wszyscy zaśmieliby się „ha ha ha” zmartwienia się oddalą – zagrzewał jeden z uczestników happeningu, 45-letni biznesmen. Zachęcał mówiąc, że na początku sam nie wierzył w działanie takich ćwiczeń.

Między Chinami a Japonią doszło do dyplomatycznej potyczki z historią w tle. Powód: drzewko w doniczce wysłane tokijskiej świątyni Yasukuni. Kraj Środka zarzucił krajowi Kwitnącej Wiśni, że wystawiła na próbę stosunki między oboma krajami.

12-metrowy pająk pluje pianą, dymem i przemierza na swoich nogach z żelastwa ulice portu w Jokohamie. Wygląda paskudnie – jak rasowy bohater japońskich horrorów. Dzieci płakały, a dorośli piszczeli zachwyceni. Mechaniczny potworek uczcił jubileusz otwarcia portu na Zachód 150 lat temu.

Chociaż znaczenie cesarza w Japonii w ciągu ostatnich 50 lat znacznie zmalało, jego miłość do małżonki kwitnie. Cesarska para Akihito i Michiko wydadzą w piątek przyjęcie dla stu par, z okazji 50-tej rocznicy swojego ślubu.

W Japonii ma w trzy lata powstać od 1,4 do dwóch milionów nowych miejsc pracy - to główny punkt przedstawionej przez premiera Taro Aso rządowej strategii walki z kryzysem. Większość nowych miejsc pracy powstać ma w dwóch sektorach: zdrowia i energetyki.

Japoński eksport pikuje: w lutym z Kraju Kwitnącej Wiśni wysłano za granicę o połowę mniej towarów niż rok wcześniej. Druga gospodarka świata jest dobijana spadającym popytem na jej towary.

Jeśli jesteś optymistą powiesz, że to cud. Jeśli pesymistą, że cholerny pech. Jedno jest pewne - Japończyk Tsutomu Yamaguchi przeżył wybuchy dwóch bomb atomowych, w Hiroszimie i Nagasaki.

To może być koniec klątwy ciążącej nad pewną japońską drużyną baseballową. Płetwonurkowie oczyszczający dno rzeki Dotonbori w mieście Osaka, wyłowili posąg pułkownika Sandersa - symbolu sieci restauracji KFC. To właśnie ten posąg 25 lat temu pijani kibice wrzucili do rzeki. I od tego czasu ich drużyna nie zdobyła żadnego trofeum.